Hindiston delegatsiyasi Eronning sobiq Oliy Rahnamosi Oyatulloh Ali Xomeneiyning davlat dafn marosimida qatnashish uchun Tehronga jo‘nab ketdi. Delegatsiya tarkibiga Bihar gubernatori Sayyid Ata Hasnayn va tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Pabitra Margherita kiritilgan.
Sobiq Jammu va Kashmir bosh vaziri Mehbuba Muftiy va Kongress partiyasi rahbari Salmon Xurshid kabi boshqa hindistonlik taniqli shaxslar ham Tehrondagi rasmiy dafn marosimidan oldin Khameneiyga hurmat bajo keltirishdi. Muftiy X’dagi postida videoni baham ko‘rib, “Eron Oliy Rahnamosi Oyatulloh Ali Xomeneiyning shahodati munosabati bilan chuqur ta’ziya va birdamlik bildirish uchun Tehronda bo‘lish men uchun sharafdir”, deb yozgan.
Hindiston Tashqi ishlar vazirligi payshanba kuni bergan bayonotida Pabitra Margherita va Sayyid Ata Hasnayn 3 iyul kuni Eronga tashrif buyurib, Khameneiy dafn marosimida qatnashishini ma’lum qildi. Vazirlik bayonotida “Ikki mamlakat o‘rtasidagi sivilizatsion aloqalar, jumladan, xalqaro munosabatlar muhimligini ta’kidlab, bu siyosiy va iqtisodiy hamkorlikka mustahkam asos yaratadi”, deyilgan.
Delegatsiyadan tashqari, Eron muxolif Kongress partiyasi, Bosh vazir Narendra Modi boshchiligidagi Bharatiya Janata partiyasi (BJP) va Hindiston boshqaruvidagi Kashmirdan bir qancha taniqli shaxslarni taklif qilgan. Eron Modini ham taklif qilgan, biroq u dushanba kuni Indoneziya, Avstraliya va Yangi Zelandiyaga uch davlatli safarga jo‘nab ketishi sababli qatnashmaydi.
Shu bilan birga, Yaponiya Bosh vaziri Sanae Takaichi poytaxtda Hindistonga uch kunlik tashrifining ikkinchi kunida. Payshanba kuni u hindistonlik hamkasbi Narendra Modi bilan Hindiston va Yaponiya o‘rtasidagi hamkorlikni kuchaytirish bo‘yicha bir qancha kelishuvlarni imzoladi. Kelishuvlar sun’iy intellekt, mudofaa va energetika sohalariga katta investitsiyalarni o‘z ichiga oladi. Ikkala yetakchi iqtisodiy hamkorlikni yangilashga ham kelishib oldi.

Делегация Индии вылетела в Тегеран для участия в государственных похоронах бывшего верховного лидера Ирана Аятоллы Али Хаменеи. В состав делегации вошли губернатор штата Бихар Сайед Ата Хаснайн и заместитель министра иностранных дел Пабитра Маргерита.
Другие индийские высокопоставленные лица, включая бывшего главного министра Джамму и Кашмира Мехбубу Муфти и лидера партии Конгресс Салмана Хуршида, отдали дань уважения Хаменеи перед официальной церемонией похорон в Тегеране. Муфти поделилась видео в посте на X и сказала: «Для меня большая честь быть здесь, в Тегеране, чтобы выразить мои глубочайшие соболезнования и солидарность в связи с мученической смертью верховного лидера Ирана Аятоллы Сайеда Али Хаменеи».
В заявлении в четверг министерство иностранных дел Индии сообщило, что Пабитра Маргерита и Сайед Ата Хаснайн посетят Исламскую Республику Иран 3 июля для участия в похоронах Хаменеи. В заявлении министерства говорится: «Высокое представительство на церемонии подчеркивает важность цивилизационных связей, включая связи между народами двух стран, что обеспечивает прочную основу для политического и экономического взаимодействия».
Помимо делегации, Иран пригласил несколько других высокопоставленных лиц, включая лидеров оппозиционной партии Конгресс, правящей партии Бхаратия Джаната (БДП) премьер-министра Нарендры Моди и лидеров из индийского Джамму и Кашмира. Иран также пригласил Моди, но он не будет участвовать, так как в понедельник отправляется в трехстранное турне по Индонезии, Австралии и Новой Зеландии.
Тем временем премьер-министр Японии Санаэ Такаичи находится в столице на второй день своего трехдневного визита в Индию. В четверг она и ее индийский коллега Нарендра Моди подписали несколько соглашений по укреплению сотрудничества между Индией и Японией. Соглашения предусматривают крупные инвестиции в искусственный интеллект, оборону и энергетику. Лидеры также договорились обновить экономическое партнерство.