Isroil harbiy kabineti bosib olingan G‘arbiy Sohil markazida 13 ta yangi aholi punkti qurish rejasini ma’qulladi. Falastin rasmiylarining ta’kidlashicha, bu qadam hududni yanada parchalab, Sharqiy Quddusni uning atrofidagi Falastin jamoalaridan ajratib qo‘yadi.
Isroilning 7-kanali xabariga ko‘ra, kabinet ushbu noqonuniy aholi punktlarini qurishni payshanba kuni Binyamin mintaqaviy hududida ma’qullagan. Bu G‘arbiy Sohildagi eng yirik aholi punktlaridan biri bo‘lib, Nablus, Ramalla va Baytlahm kabi Falastin shaharlarini bog‘lovchi 60-marshrut bo‘ylab joylashgan.
Birinchi bosqich kelgusi oylarda boshlanishi kutilmoqda va millionlab shekel sarmoya evaziga 4-6 ta yangi aholi punkti quriladi. Bir qator mavjud chorvachilik punktlari ham rasmiylashtirilib, davlat mablag‘i va infratuzilma olish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Reja ikki asosiy yo‘lakni qamrab oladi: Quddus shimoli-g‘arbi va Ramalla g‘arbidagi hududlar hamda Iordan vodiysi tomon cho‘zilgan yerlar. Falastin gubernatorligi bu reja aholi punktlarini birlashtirish, strategik tepaliklar ustidan Isroil nazoratini kuchaytirish va Falastin hududiy uzluksizligini cheklash uchun mo‘ljallanganini bildirdi.
“Reja yerda yangi geografik voqelik yaratishga intiladi”, dedi gubernatorlik bayonotida. Ushbu kengayish “geografik jihatdan uzluksiz Falastin davlati barpo etish istiqbollariga putur yetkazadi”, deb ogohlantirdi.
Gubernatorlik aholi punktlari faoliyatining jadallashishini Isroildagi ichki siyosiy hisob-kitoblar, xususan, Knesset saylovlari yaqinlashayotgani bilan bog‘ladi. U bu choralarni “xavfli keskinlashuv” va “xalqaro huquqning buzilishi” deb atab, xalqaro hamjamiyatni aralashishga chaqirdi.
Ma’qullash Isroil aholi punktlari faoliyatida misli ko‘rilmagan o‘sish davrida ro‘y berdi. Falastin Isroil tadqiqotlari forumi (MADAR) ma’lumotlariga ko‘ra, yangi aholi punktlari soni 2012-2022 yillarda yiliga o‘rtacha 8 tani tashkil etgan bo‘lsa, 2023 yilda 32 taga, 2024 yilda 62 taga, 2025 yilda esa 86 taga yetdi.
Kengayish davlat mablag‘lari hisobiga amalga oshirilmoqda: Isroil hukumati 2023 yilda aholi punktlariga 28 million shekel (7,5 million dollar), 2024 yilda 75 million shekel (20 million dollar) ajratgan va jami 70 ta punktni moliyalashtirishni rejalashtirmoqda.
Binyamin rejasi aholi punktlari harakati Oslo kelishuvlarini buzgan holda to‘liq Falastin nazoratidagi A hududiga kirishga tayyorgarlik ko‘rayotgani haqidagi xabarlardan so‘ng kelib chiqdi. Falastin rasmiylari aholi punktlarining kengayishi ikki davlatli yechim imkoniyatlarini yo‘qqa chiqarayotgani haqida ogohlantirmoqda, chunki hozirda G‘arbiy Sohil va Sharqiy Quddusda 700 mingdan ortiq isroillik ko‘chmanchi yashaydi.

Военный кабинет Израиля одобрил план создания 13 новых поселений в центральной части оккупированного Западного берега. Палестинские чиновники заявляют, что этот шаг еще больше фрагментирует территорию и изолирует Восточный Иерусалим от окружающих палестинских общин.
Израильский 7-й канал сообщил, что кабинет утвердил строительство незаконных поселений в четверг в региональной зоне Биньямин, одном из крупнейших блоков поселений на Западном берегу. Она расположена вдоль трассы 60, центральной артерии, проходящей через Западный берег и соединяющей палестинские города, включая Наблус, Рамаллу и Вифлеем, а также крупные израильские поселения.
Ожидается, что первый этап начнется в ближайшие месяцы и будет включать создание 4-6 новых поселений при инвестициях в миллионы шекелей. Несколько существующих пастушеских форпостов также планируется официально легализовать, что позволит им получать государственное финансирование и инфраструктуру.
План охватывает два основных коридора: районы к северо-западу от Иерусалима и к западу от Рамаллы вдоль трассы 60, а также территорию, простирающуюся на восток к Иорданской долине. Губернаторство Иерусалима заявило, что схема предназначена для соединения блоков поселений, усиления израильского контроля над стратегическими возвышенностями и ограничения палестинской территориальной непрерывности.
«План стремится создать новые географические реалии на местности», — говорится в заявлении губернаторства, предупреждающего, что расширение «подорвет перспективы создания географически непрерывного палестинского государства».
Губернаторство связало ускорение поселенческой деятельности с внутриполитическими расчетами в Израиле, особенно в преддверии выборов в Кнессет. Оно назвало эти меры «опасной эскалацией» и «нарушением международного права», призвав международное сообщество вмешаться.
Одобрение происходит на фоне беспрецедентного роста израильской поселенческой деятельности. Новые данные Палестинского форума израильских исследований (MADAR) показывают, что количество новых форпостов резко возросло: после среднего показателя около 8 форпостов в год в 2012-2022 годах, их число подскочило до 32 в 2023 году, 62 в 2024 году и достигло 86 в 2025 году.
Расширение поддерживается значительным государственным финансированием: правительство Израиля выделило 28 миллионов шекелей (7,5 млн долларов) на форпосты в 2023 году и 75 миллионов шекелей (20 млн долларов) в 2024 году, планируя профинансировать в общей сложности 70 форпостов.
План Биньямина последовал за сообщениями о том, что поселенческие движения готовятся проникнуть в зону А, находящуюся под полным палестинским контролем, что стало бы нарушением соглашений Осло. Палестинские чиновники давно предупреждают, что продолжающееся расширение поселений подрывает жизнеспособность решения о двух государствах, поскольку более 700 000 израильских поселенцев сейчас живут на Западном берегу и в Восточном Иерусалиме — территориях, захваченных Израилем в 1967 году.