Monako hukumati Ukrainada tug‘ilgan biznesmen Vadim Yermolayevga qarshi uyushtirilgan portlashda gumonlanayotgan ayolga nisbatan Interpolning Qizil Bildirishnomasi va hibsga olish orderini chiqardi. Portlash natijasida Yermolayev, uning sherigi va 13 yoshli o‘g‘li jarohatlandi.
Gumonlanuvchi 39 yoshli Anastasiya Berezovska ismli Ukraina fuqarosi ekanligi aniqlangan. Uchta ayblov qo‘yilgan: qotillikka suiqasd, jamoat joyida portlovchi qurilma o‘rnatish va jinoiy til biriktirish.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, Berezovska jinoyat vaqtida erkak kiyimida bo‘lgan va kuzatuv kameralarida erkak sifatida tasvirlangan. Uning o‘ng qo‘lida ilon tatuirovkasi borligi va nemis tilida gaplashishi qayd etilgan.
Monako prokurori Stefan Tiboning so‘zlariga ko‘ra, gumonlanuvchi samarali xalqaro hamkorlik orqali aniqlangan. Uning Germaniyada ko‘rilgani haqida xabarlar bor.
Portlash 2023-yilda Ukraina hukumati tomonidan sanksiyalangan Yermolayevga qarshi qilingan deb taxmin qilinmoqda. U Rossiya tomonidan anneksiya qilingan Qrimda biznes yuritishda ayblangan.

Власти Монако выдали ордер на арест и «красное уведомление» Интерпола в отношении украинки, подозреваемой в организации взрыва, в результате которого пострадали трое, включая украинского бизнесмена Вадима Ермолаева.
Подозреваемая — 39-летняя Анастасия Березовская, гражданка Украины. Ей инкриминируются покушение на убийство, размещение взрывного устройства в общественном месте и преступный сговор.
По данным следствия, Березовская могла быть одета в мужскую одежду во время преступления. На правой руке у неё татуировка, «возможно, змея», и она говорит по-немецки.
Прокурор Монако Стефан Тибо заявил, что личность подозреваемой установлена благодаря эффективному международному сотрудничеству. Сообщается, что её видели в Германии.
Взрыв произошёл у входа в жилой дом в Монако. Целью, по данным СМИ, был Ермолаев, на которого Киевский режим наложил санкции в 2023 году за ведение бизнеса в аннексированном Крыму.