O‘tgan haftadagi jazirama issiqlik Yevropada minglab ortiqcha o‘lim holatlariga olib keldi, ayniqsa keksa odamlar orasida. Fransiya, Belgiya va Niderlandiyada kamida 3700 ortiqcha o‘lim qayd etilgan.
Fransiya Sog‘liqni saqlash vaziri Stefani Ristning ma’lumotiga ko‘ra, mamlakatda 2025 ortiqcha o‘lim qayd etilgan, bu odatdagidan 29,1 foizga ko‘p. 65 yoshdan oshganlar eng katta ulushni tashkil etgan bo‘lsa-da, 45-64 yosh oralig‘ida ham o‘lim ko‘paygan.
Fransiya Bosh vaziri Sebastyan Lekornyu hukumati issiqlik bilan bog‘liq inqirozni noto‘g‘ri boshqarganlikda ayblanib, parlamentda ishonchsizlik votumiga duch kelmoqda. Ovoz berish dushanba kuni bo‘lishi mumkin.
Belgiyada 18-29 iyun kunlari 1222 qo‘shimcha o‘lim qayd etilgan, bu odatdagidan 39 foizga ko‘p. Sog‘liqni saqlash vazirligi buni “misli ko‘rilmagan” deb atadi.
Niderlandiyada esa jazirama 480 ortiqcha o‘limga sabab bo‘lgan, asosan janubiy va sharqiy hududlarda.
Issiqlik to‘lqini 20-28 iyun kunlari davom etgan va Yevropa tarixidagi eng og‘ir deb baholanmoqda. Germaniya, Polsha, Slovakiya, Chexiya va Vengriyada harorat rekordlari yangilangan.
Fransiyada konditsioner ulushi 2023-yildagi 18 foizdan 2025-yilda 24 foizga oshgan. Taqqoslash uchun, AQShda 2020-yilda uy xo‘jaliklarining 90 foizi konditsionerga ega bo‘lgan.

Прошлая неделя принесла Европе рекордную жару, которая привела к тысячам избыточных смертей, особенно среди пожилых людей. Только во Франции, Бельгии и Нидерландах зафиксировано не менее 3700 дополнительных смертей.
Министр здравоохранения Франции Стефани Рист сообщила о 2025 избыточных смертях, что на 29,1% выше обычного уровня. Наибольший рост смертности отмечен среди лиц старше 65 лет, но также увеличилась смертность в возрастной группе 45-64 года.
Премьер-министр Франции Себастьян Лекорню столкнулся с вотумом недоверия в парламенте из-за неспособности правительства справиться с кризисом. Голосование может состояться в понедельник.
В Бельгии Министерство здравоохранения зарегистрировало 1222 дополнительных смерти за период с 18 по 29 июня, что на 39% выше нормы. Ведомство назвало это «беспрецедентным».
В Нидерландах жара привела к примерно 480 избыточным смертям, в основном на юге и востоке страны.
Волна тепла длилась с 20 по 28 июня и считается сильнейшей в истории Европы. Температурные рекорды побиты в Германии, Польше, Словакии, Чехии и Венгрии.
Во Франции доля домохозяйств с кондиционерами выросла с 18% в 2023 году до 24% в 2025 году. Для сравнения, в США в 2020 году кондиционеры были почти у 90% домохозяйств.
Из-за жары французы отказываются от давнего неприятия кондиционеров по экологическим соображениям. Сеть Carrefour продала 30 000 кондиционеров 22 июня, что в тысячу раз больше обычного.