NATOning Yevropa aʼzolari va Kanada Ukraina Rossiyaga qarshi kurashini toʻliq moliyalashtirishga tayyorligini bildirdi. Ittifoq 2026-yil uchun 70 milliard yevro (80 milliard dollar) harbiy yordam vaʼda qilmoqda.
6-7 iyul kuni Anqarada boʻlib oʻtadigan sammitda NATOning 32 aʼzosi elchilari tomonidan tasdiqlangan deklaratsiya matnida bu majburiyat aks etgan. Yakuniy qaror sammitda qatnashuvchi yetakchilar tomonidan qabul qilinadi.
Deklaratsiyada Rossiya "uzoq muddatli tahdid" deb ataladi va Yevropa aʼzolari bilan Kanada mudofaa xarajatlarini oshirish majburiyatini oladi. Matnda "kuchli Yevropa kuchli NATOda" deyilgan.
Moliyaviy vaʼda Yevropa Ittifoqi krediti va alohida davlatlar tomonidan ajratilgan mablagʻlarni oʻz ichiga oladi. AQSh prezidenti Donald Trampning Ukrainaga yordamni kamaytirish siyosati sabab Yevropa ittifoqchilari moliyalashtirishni oʻz zimmasiga olishga majbur boʻlmoqda.

Европейские члены НАТО и Канада заявили о готовности полностью взять на себя финансирование борьбы Украины против России. Альянс намерен пообещать 70 миллиардов евро (80 миллиардов долларов) военной помощи Украине на 2026 год.
Обязательство содержится в тексте декларации саммита, который пройдет 6-7 июля в Анкаре. Документ одобрен послами всех 32 членов НАТО, включая США, но требует окончательного утверждения лидерами.
В декларации Россия названа "долгосрочной угрозой", а европейские члены и Канада подтверждают обязательства по увеличению оборонных расходов. В тексте говорится о "более сильной Европе в более сильном НАТО".
Финансовые обязательства включают 30 миллиардов евро в год из кредита ЕС и средства отдельных стран. Решение принято на фоне сокращения поддержки Украины со стороны президента США Дональда Трампа.
Президент Украины Владимир Зеленский примет участие в саммите в Анкаре. Канцлер Германии Фридрих Мерц, отвечая на критику Трампа, заявил, что Германия удвоит оборонный бюджет за четыре года.