Maltalik tadbirkor Yorgen Fenechning 2017-yilda jurnalist Daphne Caruana Galiziani o‘ldirishda ishtirok etganlikda ayblanib, sud jarayoni yetti yillik kechikishdan so‘ng boshlandi. Fenech 44 yoshda bo‘lib, Maltadagi katta mulk imperiyasining merosxo‘ri hisoblanadi.
Sud jarayoni Valletta shahridagi sud zalida boshlangan bo‘lib, bu ko‘pchilik kutmagan voqea edi. Fenech 2019-yilda yaxtasida qo‘lga olingan va u o‘sha paytda Maltadan qochishga urinayotgan bo‘lishi mumkin.
Ayblov xulosasiga ko‘ra, Fenech qotillikni rejalashtirgan va homiylik qilgan, u qotillikda ishtirok etish va jinoiy uyushma tuzishda ayblanmoqda. Bosh prokuror umrbod qamoq jazosini talab qilmoqda, Fenech esa ayblovlarni rad etadi.
Sud jarayoni deyarli to‘xtab qolgan edi, chunki Fenech Konstitutsiyaviy sudga murojaat qilib, uning advokatlari bilan uchrashuv xonasiga tinglash qurilmasi o‘rnatilganini da’vo qilgan. Biroq sud uning shikoyatini rad etib, sudlov jarayonini davom ettirdi.
Hakamlar hay’atini tanlash jarayoni ham qiyin kechdi, chunki ommaviy axborot vositalarining katta qiziqishi va 33°C issiqda bir hakamning hushidan ketishi sabab bo‘ldi. Maltadagi qonunga ko‘ra, hakamlar butun sud jarayoni davomida ajratilgan holda yashaydilar.
Caruana Galizia o‘limi vaqtida Fenech bilan bog‘liq bo‘lgan elektr stansiyasi shartnomasini tekshirayotgan edi. Keyinchalik ma’lum bo‘lishicha, Fenech “17 Black” nomli maxfiy offshor kompaniyaga ega bo‘lgan.
Ayblov xulosasiga ko‘ra, Fenech birinchi bo‘lib do‘sti Melvin Theumaga murojaat qilgan va u orqali aka-uka Degiorgiolarni yollagan. Theuma 150 000 yevro miqdoridagi pulni Fenechdan jigarrang konvertda olganini aytadi.
2025-yil iyun oyida portlovchi moddalarni yetkazib bergan Robert Agius va Jamie Vella umrbod qamoq jazosiga hukm qilindi. Degiorgio aka-ukalari 40 yillik, Vincent Muscat esa 15 yillik qamoq jazosini o‘tamoqda.
Caruana Galizia o‘limi xalqaro norozilikka sabab bo‘ldi va Maltadagi qonun ustuvorligini diqqat markaziga olib chiqdi. 2021-yildagi jamoat tergovi hukumatni “jazosizlik holati”ni yaratishda aybdor deb topdi.

На Мальте начался судебный процесс над 44-летним бизнесменом Йоргеном Фенехом, обвиняемым в организации убийства журналистки-расследовательницы Дафне Каруаны Галиции в 2017 году. Слушания проходят в Валлетте спустя семь лет после ареста Фенеха.
Фенех, наследник крупной мальтийской империи недвижимости, был арестован в 2019 году на своей яхте при попытке покинуть Мальту. Он обвиняется в соучастии в убийстве и преступном сговоре, прокуратура требует пожизненного заключения.
Процесс едва не сорвался из-за жалобы Фенеха в Конституционный суд о нарушении права на справедливый суд в связи с установкой прослушивающего устройства в комнате для встреч с адвокатами. Суд отклонил его требование о приостановке процесса.
Отбор присяжных занял пять часов из-за опасений влияния СМИ, один резервный присяжный потерял сознание из-за 33-градусной жары. По мальтийским законам, присяжные будут изолированы на время процесса.
В момент убийства Каруана Галиция расследовала сделку по электростанции, связанную с Фенехом. Позже выяснилось, что он владел офшорной компанией «17 Black», которую она также изучала.
Согласно обвинению, Фенех сначала обратился к своему другу Мелвину Теуме, который затем связался с братьями Де Джорджио. Теума утверждает, что получил от Фенеха 150 000 евро наличными в коричневом конверте.
В июне 2025 года Роберт Агиус и Джейми Велла, обвиняемые в поставке взрывчатки, были приговорены к пожизненному заключению. Братья Де Джорджио отбывают 40-летние сроки, Винсент Мускат — 15 лет.
Убийство Каруаны Галиции вызвало международный резонанс и привело к отставке премьер-министра Джозефа Муската в 2020 году. Общественное расследование 2021 года возложило ответственность на правительство за создание «состояния безнаказанности».
Семья Каруаны Галиции присутствует на заседаниях. Её сестра Мэнди Маллиа написала в соцсетях: «Правосудие для Дафне не может наступить слишком скоро. Мальта должна активизироваться». Ожидается, что процесс продлится несколько недель.