Isroil ko‘chmanchilari G‘arbiy Sohilning turli hududlariga hujum qilib, falastinliklarning uylarini egallab olish, yo‘q qilish va muhim infratuzilmani, jumladan suv buloqlari, elektr liniyalari va issiqxonalarni buzish bilan shug‘ullanmoqda. So‘nggi haftalarda hujumlar va yer egallashlar kuchaygan.
Falastinlik Wafa axborot agentligining xabar berishicha, ko‘chmanchilar Baytullahmning janubi-sharqidagi al-Maniya qishlog‘ini ta’minlovchi asosiy elektr liniyasini shikastlagan. Bu haftadagi ikkinchi bunday hodisa bo‘lib, aholi qo‘rquv va vahima ichida qolgan.
Keyinroq, Tulkarmning janubi-sharqidagi Shufa harbiy nazorat punkti yaqinida ko‘chmanchilar qishloq xo‘jaligi issiqxonalarini vayron qilgan. Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, ular himoya to‘rlarini yirtib, Shufa qishlog‘idagi bir oilaga tegishli inshootlarga zarar yetkazgan.
Shuningdek, juma kuni Isroil ko‘chmanchilari Quddusning shimoli-sharqidagi Ein Ravabi bulog‘ini egallab olgan. Quddus gubernatorligi bu buloq mahalliy cho‘ponlar va ularning 1300 qo‘yi uchun yagona suv manbai ekanini ta’kidlab, bu ko‘plab badaviylar oilalarining hayotiga bevosita tahdid solayotganini bildirgan.
Reuters xabariga ko‘ra, ko‘chmanchilar Jalud qishlog‘ida Muhammad Salamehning uyini egallab olgan. Salameh Isroil hukumatiga murojaat qilgan, ammo yordam olmagan. U qo‘shnilari ham shunday taqdirga duch kelishidan qo‘rqadi.
Salameh: “Agar qonun va tartib bo‘lsa, ular ketadi. Ammo bittasini olishga muvaffaq bo‘lishsa, qolganlari ham ketadi”, degan.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining o‘tgan oydagi surishtiruvi Isroil ko‘chmanchilarining hujumlari 2023 yildan beri 130 foizga oshganini ko‘rsatgan.

Израильские поселенцы усилили нападения на различные районы Западного берега, захватывая или разрушая палестинские дома и повреждая жизненно важные объекты, такие как водные источники, линии электропередач и теплицы. За последние недели число атак и захватов земли возросло.
По сообщению палестинского агентства Wafa, поселенцы повредили основную линию электропередач, питающую деревню аль-Мания к юго-востоку от Вифлеема. Это второй подобный инцидент в деревне за неделю, вызвавший страх и панику среди жителей.
Позже поселенцы разгромили сельскохозяйственные теплицы возле военного блокпоста Шуфа к юго-востоку от Тулькарма. Свидетели сообщили Wafa, что поселенцы сорвали защитные сетки, повредив сооружения, принадлежащие семье из деревни Шуфа.
В пятницу поселенцы захватили источник Эйн-Раваби к северо-востоку от Иерусалима. Губернаторство Иерусалима заявило, что этот источник является единственным источником воды для местных пастухов и их скота (около 1300 овец), и его захват угрожает существованию десятков бедуинских семей.
По данным Reuters, поселенцы захватили собственность Мохаммада Саламеха в деревне Джалуд. Саламех обращался к израильским властям, но безрезультатно. Он опасается, что его соседи постигнет та же участь.
Саламех заявил: «Если есть закон и порядок, они уйдут. Но если им удастся захватить один дом, остальные последуют за ним».
Расследование ООН, проведенное в прошлом месяце, показало, что число нападений израильских поселенцев на палестинские деревни и сельхозугодья выросло на 130% с 2023 года.