Olti nufuzli inson huquqlari va matbuot erkinligi tashkiloti, jumladan Amnesty International, Human Rights Watch va Chegara Bilmas Muharrirlar, Isroil va Livan o‘rtasidagi ramka kelishuvi urush jinoyatlari qurbonlariga xiyonat qilishi mumkinligi haqida ogohlantirdi.
26-iyun kuni AQSh vositachiligida imzolangan kelishuvning 3 va 13-bandlari ayniqsa xavotirli, chunki ular Livan va Isroilga xalqaro sudlarga, jumladan Xalqaro Jinoyat Sudiga murojaat qilishni taqiqlaydi.
Tashkilotlarning qo‘shma bayonotiga ko‘ra, 3-band xalqaro gumanitar huquqni buzadi va majburiy ko‘chirishni taqiqlovchi normalarga zid keladi. Unda aholining chegaradagi hududlarga qaytishi “noharbiy qurolli guruhlarni qurolsizlantirish va ularning infratuzilmasini demontaj qilish” shartiga bog‘langan.
13-band esa tinch aholini xalqaro siyosiy yoki huquqiy forumlarda harakat qilishdan mahrum qiladi. Bu, tashkilotlarning fikricha, urush jinoyatlari va inson huquqlarining qo‘pol buzilishi sodir bo‘lgan sharoitda qurbonlarning adolatga bo‘lgan huquqini poymol qiladi.
Livan prezidenti Jozef Aun kelishuvni himoya qilib, u Isroil ishg‘olini qonuniylashtirmasligini, aksincha Livan armiyasiga o‘z vakolatlarini kengaytirish imkonini berishini aytdi. U Livanning Eron-AQSh yo‘nalishidan ajralib chiqish qarorini “ba’zilar uchun muammo” deb atadi.
Shu bilan birga, 21-iyundagi sulh kelishuvidan so‘ng 646 mingdan ortiq ko‘chirilgan livanliklar uylariga qaytgan, ammo 500 mingga yaqin kishi hali ham ko‘chirilgan holda qolmoqda. Ko‘plab janubiy livanliklarning qaytadigan joyi yo‘q, chunki Isroil kuchlari chegaradagi o‘nlab qishloq va shaharlarni vayron qilgan.

Шесть ведущих правозащитных организаций, включая Amnesty International, Human Rights Watch и «Репортеры без границ», выступили с совместным заявлением, предупредив, что рамочное соглашение между Израилем и Ливаном «угрожает предать жертв военных преступлений».
Особую обеспокоенность вызывают пункты 3 и 13 соглашения, подписанного при посредничестве США 26 июня. Они, по мнению организаций, «препятствуют обращению Ливана и Израиля в международные суды, включая Международный уголовный суд и Международный суд ООН».
Пункт 3 также нарушает международное гуманитарное право, увязывая возвращение жителей в приграничные зоны, оккупированные Израилем, с «успешным разоружением негосударственных вооруженных групп и демонтажем их инфраструктуры». Правозащитники подчеркивают, что люди должны иметь возможность вернуться после прекращения боевых действий.
Пункт 13 запрещает гражданским лицам «действия в международных политических или юридических форумах», что особенно тревожно после месяцев боевых действий, приведших к массовым жертвам среди мирного населения, включая военные преступления.
Президент Ливана Джозеф Аун, защищая соглашение, заявил, что оно не легитимизирует израильскую оккупацию, а расширяет полномочия ливанской армии. Он назвал решение Ливана отделиться от «иранско-американского трека» проблемой для тех, кто привык к опеке.
Согласно данным Международной организации по миграции, после перемирия 21 июня более 646 тысяч внутренне перемещенных лиц начали возвращаться, но около 500 тысяч остаются в статусе беженцев. Многие жители южного Ливана не могут вернуться из-за разрушений, вызванных израильскими силами.