Rim Papasi Leo XIV va Nyu-York meri Zohran Mamdani AQSh mustaqilligining 250 yilligi munosabati bilan immigratsiya tarafdori bo'lgan chiqishlar qildi. Ushbu bayonotlar 4-iyul kuni nishonlanadigan Mustaqillik kuni arafasida, 1776-yilda Mustaqillik Deklaratsiyasi imzolangan sanadan bir kun oldin e'lon qilindi.
AQShda tug'ilgan birinchi papa bo'lgan Leo XIV Vatikandan Filadelfiyadagi Milliy Konstitutsiya Markaziga yo'llagan videomurojaatida AQShni shakllantirgan immigrantlarni olqishladi. U AQShni asosiy tamoyillariga sodiq qolishga va inson qadr-qimmatini chegaralardan qat'iy nazar tan olishga chaqirdi.
Chikagoda tug'ilgan papa o'z nutqida: "So'nggi 250 yil davomida dunyoning ko'plab xalqlari uchun aynan millat asoschilarining olijanob qarashlariga erishish qat'iyati Amerikani erkinlik ramziga aylantirdi, chunki mamlakat o'z eshiklarini ketma-ket immigrantlar to'lqinlariga ochdi", dedi.
Leo XIV ilgari Trump ma'muriyatining immigratsiya siyosatini "g'ayriinsoniy" deb tanqid qilgan edi. Juma kungi nutqida u "mo''tadillik, boshqalarning fikrlarini hurmat qilish va umumiy til topishga doimiy intilish bilan ajralib turadigan ommaviy munozaralar"ga chaqirdi.
Nyu-York meri Mamdani esa yaqinda fuqarolikka qabul qilingan shaharliklar bilan o'ralgan holda videonutq so'zladi. 2018-yilda fuqarolikka qabul qilingan mer tinglovchilarni "erkinlik faqat tanlanganlarga berilgan, hamma teng yaratilmagan" mamlakatga ishonadigan "kuchli" kuchlarni rad etishga chaqirdi.
Mamdani: "Amerika, agar ulardan so'rasangiz, u qancha ko'p odamlarni qabul qilsa, shuncha kam bo'ladi. Amerika, ular sizga aytadilar, faqat to'g'ri aksent yoki to'g'ri teri rangiga ega bo'lganlarga tegishli", dedi.
Bu chiqishlar AQShni qanday ideallar belgilashi kerakligi haqidagi uzoq davom etayotgan bahsning so'nggi qismidir. Trump ma'muriyati esa "xilma-xillik, tenglik va inklyuzivlik" shiorlarini rad etib, bu mamlakat meritokratiyasiga putur yetkazadi deb ta'kidlaydi.
Trumpning ikkinchi muddatida uning maslahatchisi Stiven Miller qonuniy immigratsiyani deyarli barcha shakllarini cheklash va ommaviy deportatsiyani boshlash harakatlariga rahbarlik qilmoqda. Ayni paytda Oliy sud Trumpning tug'ma fuqarolikni bekor qilish haqidagi farmonini konstitutsiyaga zid deb topib, bekor qildi.

Папа Римский Лев XIV и мэр Нью-Йорка Зохран Мамдани выступили с проиммиграционными заявлениями в честь 250-летия независимости США. Эти обращения прозвучали накануне празднования Дня независимости 4 июля, в годовщину подписания Декларации независимости в 1776 году.
Лев XIV, первый папа, родившийся в США, в видеообращении из Ватикана в Национальный конституционный центр в Филадельфии, Пенсильвания, восхвалил иммигрантов, сформировавших США. Он призвал США вновь приверженность своим основополагающим принципам и признавать человеческое достоинство независимо от границ.
Папа, родившийся в Чикаго, заявил: «За последние 250 лет для многих народов мира именно твердая решимость достичь благородного видения основателей нации сделала Америку синонимом свободы, поскольку страна открыла свои двери для последовательных волн иммигрантов».
Лев XIV ранее критиковал иммиграционную политику администрации Трампа как «бесчеловечную». В пятничном обращении он призвал к «публичному дискурсу, отмеченному умеренностью, уважением к мнению других и постоянным стремлением к поиску общей почвы».
Мэр Нью-Йорка Мамдани выступил с видеообращением в окружении недавно натурализованных граждан города. Сам мэр, натурализовавшийся в 2018 году, призвал слушателей отвергнуть «могущественные» силы, которые верят в страну, где «свобода дозволена лишь избранным, и не все созданы равными».
Мамдани сказал: «Америка, если спросить их, становится меньше, чем больше людей она приветствует. Америка, скажут они вам, принадлежит только тем, у кого правильный акцент или правильный оттенок кожи».
Эти выступления — последний эпизод в давних дебатах о том, какие идеалы должны определять США. Администрация Трампа отвергает лозунги «разнообразие, равенство и инклюзивность», утверждая, что это вредит меритократии страны.
Во время второго срока Трампа его советник Стивен Миллер возглавляет усилия по ограничению почти всех форм иммиграции, включая законные пути, и одновременно запускает массовую депортацию. Верховный суд недавно отменил указ Трампа об отмене гражданства по праву рождения, признав его неконституционным.