️ Oranje terma jamoasining dushanba kuni Marokashga penaltilar seriyasida mag‘lub bo‘lishi, ayniqsa qora tanli gollandiyalik futbolchilarga qaratilgan onlayn haqoratlarning ko‘payishiga sabab bo‘ldi.
️ KNVB juma kuni ushbu xabarlarni keyingi huquqiy choralar ko‘rish uchun prokuraturaga topshirganini ma’lum qildi. Assotsiatsiya bayonotida: “Afsuski, har bir irqiy reaksiyani aniqlash va ushlash imkonsiz, ammo KNVB juda aniq signal yubormoqchi. Chegaralar bor va bu chegaralarni buzganlar oqibatlarga duch keladi”, deyiladi.
️ Uch karra finalchi jamoa dushanba kuni Meksikaning Monterrey shahridagi 1/32 final uchrashuvida 1:1 hisobidagi durangdan so‘ng penaltilar seriyasida Marokashga yutqazdi.
️ KNVB ma’lumotlariga ko‘ra, penaltini o‘tkazib yuborgan uch futbolchi – Yustin Klyuvert, Kventen Timber va Kraysensio Samervill – o‘yindan so‘ng “irqiy va kamsituvchi” haqoratlarga duchor bo‘lgan.
️ Bosh vazir Rob Yetten juma kuni jurnalistlarga prokurorlardan ibratli chora ko‘rishni kutayotganini aytdi. U 1/32 final uchrashuvidan keyin sodir bo‘lgan voqealarni “mutlaqo nomaqbul” deb atadi. “Bir lahza ular ‘bizning yigitlarimiz’ va to‘q sariq formada bo‘lganlarida ularning rangini ko‘rmaymiz. Keyin kimdir penaltini o‘tkazib yuborsa, har tomondan nafrat oqadi”, deya qo‘shimcha qildi bosh vazir.

️ Королевский футбольный союз Нидерландов (KNVB) подал жалобу в прокуратуру на расистские сообщения в социальных сетях после вылета сборной с чемпионата мира.
️ Поражение «оранжевых» в серии пенальти от Марокко в понедельник вызвало волну онлайн-оскорблений, направленных в основном на чернокожих нидерландских игроков.
️ KNVB заявил в пятницу, что передает сообщения в прокуратуру для дальнейших юридических действий. «К сожалению, невозможно выявить и арестовать каждую расистскую реакцию, но KNVB хочет послать очень четкий сигнал. Есть границы, и для тех, кто их нарушает, наступают последствия», — говорится в заявлении ассоциации.
️ Трехкратные финалисты проиграли по пенальти Марокко в матче 1/32 финала в понедельник в мексиканском Монтеррее после ничьей 1:1.
️ Три игрока, не реализовавшие пенальти — Юстин Клюйверт, Квентин Тимбер и Крисенсио Саммервилл — подверглись «расистским и дискриминационным» оскорблениям в интернете после матча, по данным KNVB.
️ Премьер-министр Роб Йеттен заявил журналистам в пятницу, что ожидает от прокуроров судебных действий для примера. Произошедшее после матча 1/32 финала «совершенно неприемлемо», сказал Йеттен. «Один момент они — «наши парни», и мы не видим их цвета, когда они в оранжевых футболках. А когда кто-то не забивает пенальти, ярость льется из каждого угла», — добавил премьер.