Denverdan janubi-g‘arbda tez tarqalayotgan o‘rmon yong‘ini minglab odamlarni uylarini tark etishga majbur qildi. Kuchli shamollar olovni janubiy Kolorado bo‘ylab haydab, vaziyatni yanada og‘irlashtirmoqda.
Aspen Acres Fire deb nomlangan yong‘in bir kechada 44 kvadrat kilometrga kengayib, jami 272 kvadrat kilometrga yetdi. Yong‘in natijasida 160 dan ortiq inshoot vayron bo‘lgan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, oylar davomida quruq ob-havo va mintaqada rekord darajadagi kam qor yog‘ishi – iqlim o‘zgarishi tufayli kuchaygan – xavfli yong‘in sharoitlarini yaratgan.
Rasmiylar Kolorado Siti va yaqin atrofdagi Beulah, Rye va San Isabel jamoalaridan 2200 ga yaqin odamni evakuatsiya qilishni buyurgan. Yong‘in tutuni sayohatni ham izdan chiqardi, Interstate 25 bo‘ylab ko‘rinish 0,8 kilometrgacha kamaygan.
Yong‘inni o‘chirish uchun 50 nafar Kolorado Milliy Gvardiyasi askari yo‘l postlarida xizmat qilmoqda va Pueblo suv omborida kemalarni ushlab turishga yordam bermoqda. Tergovchilarning aytishicha, yong‘in inson omili tufayli kelib chiqqan, ammo boshqa tafsilotlar hozircha oshkor etilmagan.
Aspen Acres yong‘ini Kolorado va qo‘shni shtatlarni vayron qilayotgan yagona olov emas. Masalan, Snyder yong‘ini 65 foizga nazoratga olingan, Yuta shtatidagi Cottonwood yong‘ini 380 kvadrat kilometrdan oshgan.
So‘nggi yong‘inlar uch o‘t o‘chiruvchining halok bo‘lishi va ikki kishining jarohat olishidan bir hafta o‘tmay sodir bo‘ldi. Koloradoda yong‘in tutuni bo‘yicha ogohlantirishlar e’lon qilingan va 4-iyul bayrami tantanalari bekor qilingan.

Быстро распространяющийся лесной пожар к юго-западу от Денвера вынудил тысячи людей покинуть свои дома, поскольку сильные ветры продолжают раздувать пламя по южному Колорадо.
Пожар, получивший название Aspen Acres Fire, за ночь увеличился на 44 квадратных километра, достигнув общей площади 272 квадратных километра. Огнем уничтожено более 160 строений.
Эксперты отмечают, что месяцы сухой погоды и рекордно низкий снежный покров в регионе, усугубленные изменением климата, создали опасные условия для пожаров.
Власти распорядились эвакуировать около 2200 человек в Колорадо-Сити и близлежащих общинах Била, Рай и Сан-Исабель. Дым от пожара нарушил транспортное сообщение: видимость на межштатной автомагистрали I-25 снизилась до 0,8 км.
Для борьбы с огнем задействованы 50 солдат Национальной гвардии Колорадо, которые несут службу на блокпостах и помогают удерживать лодки подальше от водохранилища Пуэбло, где вертолеты забирают воду. Следователи заявили, что пожар возник по вине человека, но другие детали пока не раскрываются.
Пожар Aspen Acres — лишь один из многих, бушующих в Колорадо и соседних штатах. Например, пожар Snyder локализован лишь на 65%, а пожар Cottonwood в Юте превысил 380 квадратных километров.
Эти пожары произошли менее чем через неделю после гибели трех пожарных и ранения двух других. В Колорадо действуют предупреждения о задымлении, а празднование Дня независимости 4 июля отменено из-за высокого риска пожаров.
Национальная метеослужба сохраняет предупреждения о красном флаге по всему штату. Хотя прогнозируется, что влажная погода в выходные снизит риски, сильные дожди могут вызвать внезапные наводнения в недавно выгоревших районах.