AQSh prezidenti Donald Trump juma kuni jami 11 kishiga avf berdi. Ulardan 9 nafari toza havo to‘g‘risidagi qonunni (Clean Air Act) buzganlikda ayblangan edi. Ular avtomobillarda emissiya nazoratini chetlab o‘tganlikda gumon qilingan.
Avf etilganlar orasida obro‘sizlangan vashington lobbisti Jek Abramoffning sobiq biznes sherigi Adam Kidan ham bor. Kidan 2006-yilda Abramoff bilan birgalikda firibgarlik va fitna uchun qamalgan edi. U 2009-yilda ozodlikka chiqqan.
Oq uy bergan ro‘yxatga ko‘ra, avf etilganlarning aksariyati avtomobillarda emissiya monitoring tizimlarini o‘chirish yoki emissiya tizimlarini chetlab o‘tish imkonini beruvchi qurilmalarni sotish bilan bog‘liq ayblovlarga duch kelgan.
Tramp o‘zining Truth Social platformasida avf etilganlardan olti nafari haqida gapirib, ularni Jo Bayden ma'muriyati davrida “ta'qib qilingan” deb atadi. U ularning “mashinasini tuzatgani” uchun jazolanganini aytdi.
Dushanba kuni Tramp Atrof-muhitni muhofaza qilish agentligiga (EPA) amerikaliklar o‘z avtomobillarini xohlagancha tuzatishi mumkinligi haqida memorandum imzolagan edi. Fevral oyida esa uning ma'muriyati avtomobillar uchun federal egzoz quvurlari emissiya standartlarini bekor qildi.

Президент США Дональд Трамп в пятницу помиловал в общей сложности 11 человек, включая 9 лиц, осужденных за нарушение Закона о чистом воздухе (Clean Air Act) путем обхода контроля выбросов на транспортных средствах.
Среди помилованных также оказался бывший деловой партнер опального вашингтонского лоббиста Джека Абрамоффа Адам Кидан. Кидан был осужден в 2006 году вместе с Абрамоффом за мошенничество с использованием электронных средств связи и сговор. Он вышел из тюрьмы в 2009 году.
Белый дом предоставил список из 11 помилований. Девять фигурантов обвинялись в отключении систем мониторинга выбросов на автомобилях или продаже устройств, позволяющих обходить системы выбросов.
В своем посте в Truth Social Трамп заявил о помиловании шестерых из них, не раскрывая личностей. Он назвал их «преследуемыми» при администрации Джо Байдена за «ремонт своей машины».
В понедельник Трамп подписал меморандум, уведомляющий Агентство по охране окружающей среды (EPA), что граждане США могут ремонтировать свои автомобили по своему усмотрению. В феврале его администрация отменила федеральные стандарты выбросов выхлопных газов для автомобилей.