Tramp Axios nashriga bergan intervyusida Netanyahu uchrashuvni so‘raganini aytdi. Uchrashuv NATO sammitidan keyin, 7-8 iyul kunlari Anqarada bo‘lib o‘tishi mumkin.
Biroq ikki yetakchi o‘rtasida keskinlik kuzatilmoqda. Isroil Tramp ma'muriyatining Eron bilan sulh tuzish harakatlariga qarshi chiqmoqda, Tramp esa Isroilning Livanga hujumlarini tanqid qilmoqda.
Tramp Netanyaxu bilan munosabatlari yaxshi ekanini ta'kidlab, “U kim xo‘jayin ekanini biladi”, dedi. AQSh va Isroil uzoq yillik ittifoqchilar bo‘lib, AQSh Isroilga 38 milliard dollarlik harbiy yordam va'da qilgan.
Trampning ikkinchi muddatida AQSh Isroil bilan birga Eronga qarshi ikki urushda qatnashdi. Oxirgi mojaro xalqaro huquqni buzgan hujum sifatida qoralandi va Tramp Kongress ruxsatisiz qo‘shin yuborgani uchun ichki tanqidga uchradi.
So‘rovlarga ko‘ra, AQSh saylovchilarining 60 foizi Eronga qarshi urushni “keraksiz” deb hisoblaydi, 48 foizi esa AQSh Isroilni haddan tashqari qo‘llab-quvvatlayotganini aytadi.
Tramp ma'muriyati mojaroda ishtirokini Eronning yadro quroliga ega bo‘lishining oldini olish bilan oqlaydi, biroq Tehron bu da'volarni rad etadi.
AQSh va Eron 17 iyunda 14 bandli o‘zaro anglashuv memorandumini imzoladi, ammo uning bajarilishi sust. Tramp Isroilning Livanga hujumlaridan norozi bo‘lib, Netanyaxuni “jinni” deb atagan.
Agar Netanyahu tashrif buyursa, bu uning Trampning ikkinchi muddatida AQShga yettinchi safari bo‘ladi. Netanyahu va uning sobiq mudofaa vaziri Xalqaro Jinoyat Sudining hibsga olish orderlari ostida.

Президент США Дональд Трамп заявил, что премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху может посетить Белый дом уже на следующей неделе. Это будет первый визит с начала американо-израильской войны против Ирана.
В интервью Axios Трамп сообщил, что Нетаньяху запросил встречу. Визит может состояться после возвращения Трампа с саммита НАТО, который пройдет 7-8 июля в Анкаре.
Однако встреча происходит на фоне публичных разногласий между лидерами. Израиль выступает против усилий администрации Трампа по заключению перемирия с Ираном, а Трамп критикует Нетаньяху за атаки на Ливан.
Трамп заявил, что у них хорошие отношения, и добавил: «Нетаньяху знает, кто здесь босс». США и Израиль являются давними союзниками; Вашингтон предоставил Израилю военную помощь на 38 миллиардов долларов.
При втором сроке Трампа США участвовали в двух войнах против Ирана вместе с Израилем. Последний конфликт был осужден как неспровоцированная агрессия, а Трамп столкнулся с критикой за развертывание войск без одобрения Конгресса.
Опрос Quinnipiac University показал, что 60% избирателей США считают войну с Ираном «не стоящей того», а 48% полагают, что США слишком поддерживают Израиль.
Администрация Трампа оправдывает участие в конфликте необходимостью предотвратить получение Ираном ядерного оружия, хотя Тегеран отрицает такие намерения.
17 июня США и Иран подписали меморандум о взаимопонимании из 14 пунктов, но его реализация остается неполной. Трамп выразил недовольство ударами Израиля по Ливану, назвав Нетаньяху «безумным».
Если визит состоится, это будет седьмая поездка Нетаньяху в США при втором сроке Трампа. Нетаньяху и его бывший министр обороны находятся под ордерами Международного уголовного суда.