O'zbekistonlik hakam Ilgiz Tantashev 2026 yilgi Jahon chempionati 1/8 final bosqichida Paragvay va Fransiya terma jamoalari o'rtasidagi o'yinda hakamlik qilgani uchun qattiq tanqid ostida qoldi.
Nufuzli fransuz nashri L'Equipe o'zbekistonlik hakamning ushbu o'yindagi ishini 10 ballik tizimda atigi 1 ball bilan baholadi.
Bunday past baho Tantashevning maydondagi qo'pollikni deyarli nazorat qilmagani uchun berildi. Lotinamerikalik terma jamoaning juda qo'pol o'yini va doimiy to'qnashuvlariga qaramay, bosh hakam Paragvay futbolchilariga birorta ham sariq kartochka ko'rsatmadi.
Hakamlarning paragvaylik futbolchilarga ogohlantirish bermaganligi 1998 yildan beri jahon chempionatlarida birinchi marta kuzatilmoqda. Shu bilan birga, fransuz futbolchilari o'zbekistonlik hakamdan uchta sariq kartochka oldi.
Fransiyaning 1:0 hisobidagi g'alabasi bilan yakunlangan o'yin katta janjal bilan tugadi. Yagona gol muallifi Kilian Mbappe raqib darvozaboni bilan qo'l berib ko'rishishni namoyishkorona rad etdi, shundan so'ng Paragvay darvozaboni to'pni fransuz futbolchisining orqasiga tashladi.
Bundan tashqari, Mbappe o'yin davomida janjal kelib chiqqan himoyachi Xunior Alonso bilan yuzma-yuz turib, g'alabani namoyishkorona nishonladi. Ushbu g'alaba tufayli Fransiya chorak finalga chiqdi va u yerda Marokash terma jamoasi bilan to'qnash keladi.

Узбекский арбитр Ильгиз Танташев подвергся жесткой критике после работы на матче 1/8 финала чемпионата мира 2026 года между сборными Парагвая и Франции.
Авторитетное французское издание L'Equipe оценило судейство узбекского рефери всего в один балл из десяти возможных.
Столь низкую оценку Танташев получил за то, что практически не контролировал грубость на поле. Несмотря на очень грязную игру и постоянные стычки со стороны латиноамериканской сборной, главный судья не показал игрокам Парагвая ни одной желтой карточки.
Подобного бездействия арбитров в отношении предупреждений парагвайских футболистов не случалось на чемпионатах мира ни разу с 1998 года. При этом французские игроки за время встречи получили от узбекского рефери три желтые карточки.
Матч, завершившийся победой Франции со счетом 1:0, закончился крупным скандалом. Автор единственного забитого мяча Килиан Мбаппе демонстративно отказался пожать руку голкиперу соперников, после чего вратарь Парагвая бросил мяч французу в спину.
Кроме того, Мбаппе вызывающе отпраздновал успех прямо перед лицом защитника Хуниора Алонсо, с которым у него возник конфликт в ходе игры. Благодаря этой победе Франция вышла в четвертьфинал турнира, где встретится со сборной Марокко.