FIFA Jahon chempionati 1/8 final bosqichi yakshanba kuni ikki muhim uchrashuv bilan davom etadi: Braziliya Nyu-Jersida Norvegiyaga qarshi o'ynaydi, mezbon Meksika esa Mexiko Sitida Angliyani qabul qiladi.
Braziliya Norvegiyaga qarshi o'yinda noxush statistikani to'xtatishga intiladi. Jamoalar ilgari to'rt marta to'qnashgan va Norvegiya hech qachon mag'lub bo'lmagan (2 g'alaba, 2 durang). 1998 yilgi jahon chempionatida Norvegiya Braziliyani 2:1 hisobida mag'lub etgan edi. Opta superkompyuteri hisob-kitoblariga ko'ra, 25 000 simulyatsiyadan 53,6 foizida Braziliya asosiy vaqtda g'alaba qozongan, Norvegiya esa 22,4 foizda, 24 foizda esa durang qayd etilgan.
Angliya va Meksika o'rtasidagi o'yin tarixiy jihatdan qiziqarli. Jamoalar Jahon chempionatida faqat bir marta, 1966 yilgi turnirda to'qnashgan va o'shanda Angliya 2:0 hisobida g'alaba qozongan (Bobi Charlton va Rojer Xant gollari). O'sha yili Angliya chempion bo'lgan. Keyingi to'rtta o'rtoqlik uchrashuvida ham Angliya g'alaba qozongan. Opta simulyatsiyalariga ko'ra, Angliya 40,6 foiz, Meksika 31,5 foiz hollarda g'alaba qozongan, 27,9 foizda durang qayd etilgan.
Marokash Kanadani 3:0 mag'lub etib, ketma-ket ikkinchi marta chorak finalga chiqdi. Azzedin Ounayxi ikki gol urdi. Kanada birinchi bo'limda ko'proq imkoniyat yaratgan bo'lsa-da, Marokash ikkinchi bo'limda o'yinni o'z nazoratiga oldi. Murabbiy Mohamed Uaxbi: "Bu jahon chempionati o'yini, qiyin kechadi. Ikkinchi bo'limda yaxshi reaksiya ko'rsatdik", dedi.
Fransiya sardori Kilian Mbappe Paragvay ustidan qiyin 1:0 g'alabadan so'ng jamoasining jismoniy kurashga tayyorligini ta'kidladi. Mbappe 70-daqiqada penaltidan gol urdi. "Ular bizni smokingda chiqamiz deb o'ylashdi, ammo biz iflos futbol o'ynashni ham bilamiz", dedi Mbappe. Murabbiy Didier Desham hakamlikka norozilik bildirdi: "Biz uchta sariq kartochka oldik, ular esa doimiy ravishda qo'pollik qilishdi".
Meksika 40 yillik chorak finalga chiqa olmaslik seriyasini tugatishga intiladi. Mexiko Sitidagi stadionda 1966 yildan beri faqat ikki marta mag'lub bo'lgan. Sobiq hujumchi Ugo Sanches: "Stadion - bu hayvon, bu ko'plab g'alabalar va kam mag'lubiyatlarni tushuntiradi. Agar Ekvadorga qarshi o'ynaganimizdek o'ynasak, Angliyani yenga olamiz", dedi. Meksika ushbu stadionda 10 Jahon chempionati o'yinida 8 g'alaba va 2 durang qayd etgan.

В воскресенье в 1/8 финала чемпионата мира по футболу состоятся два ключевых матча: Бразилия встретится с Норвегией в Нью-Джерси, а соорганизатор турнира Мексика примет Англию в Мехико.
Бразилия попытается прервать неприятную серию в матче с Норвегией. Команды встречались четыре раза, и Норвегия ни разу не проиграла (2 победы, 2 ничьи). На чемпионате мира 1998 года Норвегия одержала сенсационную победу 2:1. Согласно расчетам суперкомпьютера Opta, основанным на 25 000 симуляций, Бразилия побеждает в основное время в 53,6% случаев, Норвегия — в 22,4%, а 24% матчей заканчиваются вничью.
Англия и Мексика встречались на чемпионатах мира лишь однажды — в 1966 году, когда хозяева турнира англичане выиграли 2:0 (голы Бобби Чарльтона и Роджера Ханта). Впоследствии Англия выиграла четыре товарищеских матча подряд. Opta прогнозирует один из самых равных матчей: Англия побеждает в 40,6% симуляций, Мексика — в 31,5%, ничья — в 27,9%.
Марокко вышло в четвертьфинал второй раз подряд, разгромив Канаду 3:0. Аззедин Унаи забил два гола. Канада контролировала первый тайм, но марокканцы прибавили после перерыва. Тренер Мохамед Уахби: «Это матч чемпионата мира, сложные игры. Мы хорошо отреагировали во втором тайме, особенно в борьбе за подборы».
Капитан Франции Килиан Мбаппе заявил, что команда была готова к физической борьбе с Парагваем после тяжелой победы 1:0. Мбаппе забил пенальти на 70-й минуте. «Они думали, что мы выйдем в смокингах, но мы умеем играть и в грязный футбол», — сказал Мбаппе. Тренер Дидье Дешам раскритиковал судейство: «Мы получили три желтые карточки, а они постоянно фолили».
Мексика надеется прервать 40-летнюю серию без выходов в четвертьфинал. На стадионе в Мехико команда проиграла лишь два официальных матча с 1966 года. Бывший нападающий Уго Санчес: «Стадион — это монстр, этим объясняется множество побед. Если мы сыграем так, как против Эквадора, то сможем победить Англию». Мексика выиграла 8 из 10 матчей чемпионата мира на этом стадионе и два свела вничью.