Germaniyaning o‘ta o‘ngchi “Alternativa für Deutschland” (AfD) partiyasi Erfurt shahrida o‘z qurultoyini o‘tkazdi. Partiya rahbarlari Elis Vaydel va Tino Xrupalla shtat va federal darajada hukumatga kirish niyatlarini bildirishdi. Vaydel 81% ovoz bilan qayta saylandi, Xrupalla esa 70% ovoz oldi.
Vaydel o‘z nutqida Germaniya bayrog‘i ostida birlashishga chaqirdi: “Qora, qizil va oltin ranglar bilan biz navbatdagi federal saylovga milliy ranglarimiz bilan kiramiz. Biz hukumatga da'vo qilamiz, chunki biz eng kuchli kuchmiz.”
AfD sentyabr oyida Saksoniya-Anhalt, Meklenburg-Old Pomeraniya va Berlinda bo‘lib o‘tadigan shtat saylovlarida g‘alaba qozonishni maqsad qilgan. Partiya, ayniqsa, Saksoniya-Anhaltda mutlaq ko‘pchilikni qo‘lga kiritishi mumkin, bu esa Germaniyada katta zarba bo‘ladi.
Partiya ichki nizolar va janjallardan aziyat chekmoqda. So‘nggi haftalarda yuqori martabali bir shaxsning Gitler salomi bergan olti yillik surati paydo bo‘ldi, yana bir a’zo esa terma jamoadagi oq tanli bo‘lmagan o‘yinchilarning nemisligiga shubha bildirdi. AfD Germaniya ichki razvedka xizmati tomonidan kuzatilmoqda, ular partiyaning etnik millatchi qarashlarini konstitutsiyaga zid deb hisoblaydi.
Qurultoyda minglab odamlar AfDga qarshi norozilik namoyishlarini o‘tkazdi. Politsiya ma'lumotlariga ko‘ra, 31 mingga yaqin kishi ishtirok etgan. Namoyishlar asosan tinch o‘tgan, biroq ba'zi to‘qnashuvlar qayd etilgan. 60 kishi hibsga olingan.
Shu bilan birga, Germaniya sayohat va transport arbitraj kengashi 2026 yilning birinchi yarmida rekord darajadagi shikoyatlar qayd etilganini ma'lum qildi. 29 400 dan ortiq holat, asosan, havo transportidagi uzilishlar bilan bog‘liq. Havo qatnovi shikoyatlarning 83% ni tashkil qiladi.

Ультраправая партия «Альтернатива для Германии» (AfD) завершила двухдневный съезд в Эрфурте, на котором лидеры подтвердили намерение войти в правительство на земельном и федеральном уровнях. Алиса Вайдель, получив 81% голосов, укрепила свои позиции, а Тино Хрупалла — 70%.
Вайдель призвала партию объединиться под немецким флагом: «С черным, красным и золотым мы идем на досрочные федеральные выборы с нашими национальными цветами. Мы заявим о претензиях на правительство, потому что мы — сильнейшая сила».
AfD нацелена на победу на земельных выборах в сентябре в Саксонии-Анхальт, Мекленбурге-Передней Померании и Берлине. Особые надежды возлагаются на Саксонию-Анхальт, где партия может получить абсолютное большинство, что станет потрясением для Германии.
Партия продолжает сталкиваться со скандалами. Недавно всплыло шестилетнее фото высокопоставленного члена партии с гитлеровским приветствием, а другой член усомнился в «немецкости» небелых игроков сборной. AfD находится под наблюдением немецких спецслужб, которые считают ее этнонационалистические взгляды неконституционными.
Против съезда AfD прошли массовые протесты: около 31 000 человек вышли на улицы Эрфурта. Полиция сообщила о 60 задержанных, в основном за административные правонарушения. Протесты были в основном мирными, но зафиксированы отдельные столкновения.
Тем временем, совет по урегулированию споров в сфере путешествий и транспорта Германии сообщил о рекордном числе жалоб в первой половине 2026 года — более 29 400 случаев. 83% жалоб связаны с авиаперелетами, в основном из-за отмен рейсов по погодным условиям, забастовкам и конфликтам.