Isroil harbiylari tomonidan e’lon qilingan suratda ko‘r-ko‘rona bog‘langan, ichki kiyimgacha yechilgan va qattiq bog‘langan bir falastinlik mahbusning holati tasvirlangan. Rasmning haqiqiyligini Isroil armiyasi tan olgan bo‘lsa-da, mahbusning kimligi va qayerda saqlanayotgani oshkor etilmagan.
Bu holat ikki ona – Rana Abu Nassar va Joudeh Al-G‘ul uchun azobni yanada kuchaytirdi. Har ikkisi ham suratdagi shaxs o‘zining yo‘qolgan o‘g‘li ekanligiga mutlaqo ishonch hosil qilgan. Rana Abu Nassar suratni ko‘rgan zahoti o‘g‘li Usomani taniganini aytdi: “Men uning tanasining tafsilotlarini bilaman. Oyog‘idagi shish va chandiqlar – suratda ko‘rgan chap oyog‘idagi shish bilan bir xil.”
Usoma Abu Nassar 19-mart kuni bir yoshli bolasi bilan birga hibsga olingan edi. Uning aytishicha, o‘g‘li ruhiy muammolardan aziyat chekadi va “oddiy odam bolasini Isroil kuchlari tez-tez o‘t ochadigan ‘Sariq chiziq’ hududiga olib bormaydi”. Isroil harbiylari esa bolaning oyog‘idagi kuyish izlari haqidagi ayblovlarni rad etib, bu ogohlantiruvchi o‘qlar natijasi ekanini bildirgan.
Joudeh Al-G‘ul esa 2023-yil noyabrida janubiy G‘azodan shimolga o‘tish chog‘ida hibsga olingan o‘g‘li Aminni suratda tanigan. “Bu u – sochlari va iyagi. U mening o‘g‘lim. Onaning yuragi farzandini taniydi. Telefonni quchoqlab yig‘lay boshladim”, dedi u G‘azo shahridagi ko‘chirilganlar lageridan.
Falastinlik mahbuslarning ahvoli kengroq muammoni ko‘rsatadi. Hozirda 1200 ga yaqin g‘azolik falastinlik Isroilda “Noqonuniy jangchilarni internirlash to‘g‘risida”gi qonun asosida ushlab turilmoqda. Bu munozarali qonun dushmanlik harakatlarida bevosita yoki bilvosita ishtirok etganlikda gumon qilingan shaxslarni muddatsiz hibsda saqlashga imkon beradi.

Опубликованная фотография, на которой палестинский заключенный изображен с завязанными глазами, раздетым до нижнего белья и в жестких путах, вызвала боль у двух матерей в Газе. Израильские военные подтвердили подлинность снимка, но не опознали мужчину и не раскрыли место его содержания.
Это усилило страдания Раны Абу Нассар и Джуды Аль-Гуль, каждая из которых абсолютно уверена, что изображенный мужчина — ее пропавший сын. Рана Абу Нассар заявила, что узнала сына Усаму сразу: «Я знаю детали его тела. У него опухоль на ноге и шрамы — та же опухоль на левой ноге, что я видела на фото».
Усама Абу Нассар был арестован 19 марта вместе со своим годовалым ребенком. По словам матери, сын страдает психическими расстройствами, и «нормальный человек не повел бы ребенка в район «Желтой линии», где израильские силы часто открывают огонь по палестинцам. Израильские военные отвергли обвинения в жестоком обращении с ребенком, заявив, что следы ожогов на ногах мальчика — результат предупредительных выстрелов.
Джуда Аль-Гуль, чей сын Амин был арестован в ноябре 2023 года при попытке перебраться из южной Газы на север, также узнала сына на фото. «Это он — его волосы и подбородок. Это мой сын. Материнское сердце узнает своего ребенка. Я обняла телефон и начала плакать», — рассказала она из лагеря для перемещенных лиц в городе Газа.
Ситуация с семьями отражает более широкий кризис, связанный с содержанием палестинцев под стражей в Израиле. В настоящее время около 1200 палестинцев из Газы удерживаются в Израиле на основании Закона об интернировании незаконных комбатантов. Этот спорный закон допускает бессрочное задержание лиц, подозреваемых в прямом или косвенном участии во враждебных действиях.
Амани Сарахне из Общества палестинских заключенных сообщила, что после публикации фото организация направила военным имена обоих мужчин, чтобы попытаться организовать адвокатские визиты. «Визиты происходят, но с большим трудом. Процесс координации занимает очень много времени», — отметила она.