Ramallah va el-Bireh gubernatori Layla G‘annamning Facebook’dagi xabariga ko‘ra, to‘rt oylik Ahmad Maruf Zayd yakshanba kuni kechqurun vafot etgan. Sabab – Isroil kuchlari uning shifoxonaga yetkazilishiga bir soatdan ko‘proq vaqt davomida to‘sqinlik qilgan.
G‘annamning so‘zlariga ko‘ra, isroillik askarlar Dayr Ammar qishlog‘i kirishidagi nazorat punktida falastinliklarning o‘tishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun ko‘zdan yosh oqizuvchi gaz ishlatgan.
U Ahmadning oilasining yagona o‘g‘li ekanligini ta’kidlab, bu voqeani “insoniyat vijdoni ustidagi dog‘” deb atadi va Isroil siyosati falastinliklarning harakatlanish erkinligi va tibbiy yordam olish huquqini buzayotganini aytdi.
Shuningdek, Isroil kuchlari Ramallah yaqinidagi Qalandiya qochqinlar lagerida 16 yoshli o‘smirni otib o‘ldirgan. Falastin Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, yana ikki 14 yoshli o‘g‘il bola yaralangan.
G‘arbiy Sohildagi zo‘ravonlik Isroilning G‘azodagi genotsid urushi boshlanganidan beri kuchaygan. Falastin Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yil oktabrdan beri Isroil kuchlari va ko‘chmanchilari G‘arbiy Sohilda kamida 1087 falastinlikni o‘ldirgan.
G‘azoda esa isroillik dron yakshanba kuni G‘azo shahridagi Umar al-Muxtor ko‘chasida bir guruh falastinliklarni nishonga olib, kamida ikki kishini o‘ldirgan. Bir necha kishi yaralangan.
G‘azo Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, oktabrda kuchga kirgan “sulh” shartlarini Isroil armiyasi buzishi natijasida 1066 kishi halok bo‘lib, 3445 kishi jarohat olgan.
Vazirlik qo‘shimcha qilishicha, Isroilning G‘azodagi genotsid urushi qurbonlari soni 73 090 ga yetgan, 173 550 kishi yaralangan.

Губернатор Рамаллы и Эль-Бире Лайла Ганнам сообщила в Facebook, что четырехмесячный Ахмад Маруф Зейд скончался вечером в воскресенье после того, как израильские силы более часа препятствовали его доставке в больницу, несмотря на критическое состояние.
По словам Ганнам, израильские солдаты применили слезоточивый газ, чтобы помешать палестинцам пройти через КПП на въезде в деревню Дейр-Аммар.
Она назвала случившееся «пятном на совести человечества» и частью израильской политики, направленной на ограничение свободы передвижения палестинцев и доступа к медицинской помощи, что нарушает фундаментальные права.
Кроме того, израильские силы застрелили 16-летнего подростка в лагере беженцев Каландия близ Рамаллы. По данным палестинского Минздрава, еще двое 14-летних мальчиков были ранены.
Насилие на Западном берегу усилилось с начала геноцидной войны Израиля в Газе более 1000 дней назад. С октября 2023 года израильские силы и поселенцы убили на Западном берегу не менее 1087 палестинцев, сообщает палестинский Минздрав.
В Газе израильский дрон в воскресенье атаковал группу палестинцев на улице Омара аль-Мухтара в центре города Газа, убив по меньшей мере двух человек. Несколько человек ранены.
Минздрав Газы заявил, что нарушения израильской армией «перемирия» с ХАМАС, вступившего в силу в октябре, привели к гибели 1066 человек и ранению 3445.
Общее число жертв геноцидной войны Израиля в Газе с октября 2023 года достигло 73 090, еще 173 550 ранены, добавило министерство.