Norvegiya terma jamoasi 2026 yilgi futbol bo‘yicha jahon chempionatining 1/8 final uchrashuvida Braziliyani 2:1 hisobida mag‘lub etib, eng katta sensatsiyalardan biriga imzo chekdi. Skandinaviyaliklar o‘z tarixida ilk bor jahon chempionati chorak finaliga yo‘l olishdi.
Uchrashuvning asosiy qahramoni Erling Xoland bo‘ldi. U 79 va 90-daqiqalarda dubl qayd etdi. Braziliyaliklar faqatgina qo‘shib berilgan vaqtda (90+10) Neymar penaltidan gol urishga muvaffaq bo‘lishdi.
Birinchi bo‘lim boshida Braziliya hisobni ochish imkoniyatiga ega bo‘ldi, biroq Bruno Gimaraesh 11 metrlik jarima zarbasini amalga oshira olmadi. Bu braziliyaliklarning jahon chempionatlarida penaltini o‘tkazib yuborishidagi so‘nggi 40 yil ichidagi ilk holatdir.
Braziliya uchun bu mag‘lubiyat tarixiy ahamiyatga ega: jamoa 1990 yilgi jahon chempionatidan beri ilk bor chorak finalga chiqa olmadi. Braziliyaliklar Norvegiyani hech qachon mag‘lub etmagan. Hozirgi kunga qadar norvegiyaliklar uchta g‘alaba va ikkita durang qayd etishgan.
Norvegiya jahon chempionatining final bosqichida faqat to‘rtinchi marta ishtirok etmoqda. Ularning chorak finaldagi raqibi Angliya bo‘ladi, u dramatik o‘yinda Meksikani 3:2 hisobida mag‘lub etdi. Angliyaliklar safida Jud Bellengem dubl, Garri Keyn esa penaltidan gol urdi. Meksika safida Julian Kinones va Raul Ximenes (penaltidan) gol urishdi.
Angliya himoyachisi Jarell Kuansa 52-daqiqada to‘g‘ridan-to‘g‘ri qizil kartochka olib, jamoasini kamlikda qoldirdi. Shunga qaramay, inglizlar g‘alabali hisobni saqlab qolishdi va chorak finalga chiqishdi.

Сборная Норвегии сотворила одну из главных сенсаций чемпионата мира по футболу 2026 года, обыграв Бразилию со счетом 2:1 в матче 1/8 финала. Благодаря этой победе скандинавы впервые в своей истории вышли в четвертьфинал мирового первенства.
Главным героем встречи стал Эрлинг Холанд, оформивший дубль на 79-й и 90-й минутах. Бразильцы сумели ответить лишь голом Неймара, который реализовал пенальти уже в компенсированное время (90+10).
Еще в начале первого тайма Бразилия получила шанс выйти вперед, однако Бруно Гимарайнш не реализовал 11-метровый удар. Это первый промах бразильцев с пенальти на чемпионатах мира за последние 40 лет.
Для Бразилии поражение стало историческим: команда впервые с чемпионата мира 1990 года не сумела пробиться в четвертьфинал. При этом бразильцы по-прежнему ни разу не побеждали Норвегию. Теперь в истории их противостояния у норвежцев три победы и две ничьи.
Норвегия лишь в четвертый раз участвовала в финальной стадии чемпионата мира. Соперником норвежцев станет сборная Англии, которая в драматичном матче обыграла Мексику со счетом 3:2. Команды поспорят за путевку в полуфинал чемпионата мира.
Игра в Мехико началась с часовым опозданием из-за угрозы удара молнии. В составе англичан дубль оформил Джуд Беллингем, еще один мяч с пенальти забил Харри Кейн. За Мексику отличились Хулиан Киньонес и Рауль Хименес, также реализовавший 11-метровый.
На 52-й минуте защитник сборной Англии Джарелл Куанса получил прямую красную карточку, оставив свою команду в меньшинстве. Несмотря на это, англичане сумели удержать победный счет и вышли в четвертьфинал.