Turkiya Kommunistik partiyasi (TKP) tomonidan tashkil etilgan NATOga qarshi norozilik yurishida 100 dan ortiq kishi qo‘lga olindi. Bu haqda partiya o‘z bayonotida ma’lum qildi. Namoyishlar Anqarada 7-8 iyul kunlari bo‘lib o‘tadigan alyansning 36-sammiti arafasida yuz berdi.
Sammitda ittifoqchi 32 davlat rahbarlari va NATO hamkorlari rasmiylari ishtirok etadi. Uchrashuv oldidan rasmiylar poytaxt bo‘ylab xavfsizlik choralarini kuchaytirib, namoyishlarni taqiqladi, shaharning katta qismini to‘sib qo‘ydi va yo‘llarni yopdi.
TKP bayonotiga ko‘ra, namoyish marshini Anqaraning markaziy Qiziloy maydonida tashkil etilgan va unda 100 dan ortiq partiya a’zosi, jumladan rahbariyat vakillari qo‘lga olingan. Ijtimoiy tarmoqlardagi videolarda namoyishchilar “Qotil NATO, mamlakatdan daf bo‘l!”, “NATOga yo‘l yo‘q!” kabi shiorlarni aytgani, politsiya esa ko‘zni yoshlantiruvchi gaz ishlatgani aks etgan.
TKP 4-12 iyul haftasini “NATOga qarshi sammit” deb e’lon qilgan. Istanbulda yuzlab odamlar Taksim maydonidan Dolmabahchegacha marsh uyushtirdi, Kadiko‘y tumanida ham ikki alohida namoyish o‘tkazildi. Politsiya kuchlari safarbar etilganiga qaramay, Istanbuldagi namoyishlarda to‘qnashuvlar kuzatilmadi.
TKP bosh kotibi Kemal Okuyan: “Biz bugun NATOga qarshi norozilik bildirish uchun Turkiyaning ko‘plab hududlarida to‘plandik. Biz Anqarani NATO tarafdorlariga topshirib qo‘ymasligimizni, Anqaraning sukut saqlashiga yo‘l qo‘ymasligimizni aytgan edik. Biz bu va’damizning ustidan chiqdik”, dedi.
O‘tgan oyda rasmiylar Anqarada aksilterror reydlari doirasida 225 kishini hibsga olgan, ulardan 103 nafari qamoqqa olingandi. Butun mamlakat bo‘ylab aksilterror amaliyotlarida yana 39 kishi, jumladan jurnalistlar, faollar va akademiklar qo‘lga olingan.
Turkiyaning DEM partiyasi hamraisi Tunjer Bakirxan va bosh muxolifat CHP raisi Kemal Kilichdarog‘lu hibslarni NATO sammiti arafasida asosiy huquqlarni cheklashga qaratilgan, qabul qilib bo‘lmas choralar sifatida tanqid qildi. Bakirxan X tarmog‘ida: “NATO sammitini bahona qilib, mamlakat butunlay hibsxonaga aylantirildi. Biz e’lon qilinmagan harbiy holat davrini boshdan kechirmoqdamiz”, deb yozdi.
Turkiya prokuraturasi esa bu amaliyotlar sammit bilan bog‘liq emas, balki jangari guruhlar faoliyatini fosh etishga qaratilgani haqida ma’lum qilgan.
Turkiya 1952-yildan beri NATO a’zosi. TKP va boshqa so‘l guruhlar NATOni “xalqaro kapitalning qonxo‘r quroli” va AQSh imperializmining vositasi deb hisoblaydi. Shuningdek, Turkiya AQShning Suriya shimolidagi YPG kabi terror tashkilotlariga yordamidan norozi. Ba’zilar NATO a’zoligi mustaqil tashqi siyosat yuritishga xalaqit beradi, deb hisoblaydi.
Gazeta muxbirining qo‘shimcha qilishicha, Anqara aholisining ayrimlari yo‘llardagi ta’mirlash va obodonlashtirish ishlari aynan sammit uchun qilinayotganidan norozi.

В воскресенье турецкие власти задержали более 100 человек, участвовавших в антинатовском протестном марше, организованном Коммунистической партией Турции (ТКП). Об этом сообщила сама партия. Акции прошли накануне 36-го саммита альянса, который состоится в Анкаре 7-8 июля.
В саммите примут участие лидеры 32 стран-союзниц, а также официальные лица партнеров НАТО. Перед встречей власти усилили меры безопасности в столице, запретили демонстрации, перекрыли значительную часть города и закрыли дороги.
ТКП заявила, что марш протеста был организован на центральной площади Кызылай в Анкаре, и что задержаны более 100 членов партии, включая представителей руководства. В видео, распространившихся в соцсетях, видно, как протестующие с флагами скандируют лозунги «НАТО — убийца, убирайся из страны!», «Нет НАТО!», а полиция использует слезоточивый газ для разгона толпы.
ТКП объявила неделю с 4 по 12 июля «антисаммитом НАТО». В Стамбуле сотни людей прошли маршем от площади Таксим до Долмабахче, а в районе Кадыкёй прошли две отдельные акции левых групп. Несмотря на мобилизацию крупных сил полиции, столкновений в Стамбуле не наблюдалось.
Генеральный секретарь ТКП Кемаль Окуян заявил в Стамбуле: «Сегодня мы собрались во многих районах Турции, чтобы выразить протест против НАТО. Мы говорили, что не отдадим Анкару сторонникам НАТО и не позволим Анкаре молчать. Мы сдержали свое слово».
В прошлом месяце в ходе антитеррористических рейдов в Анкаре были задержаны 225 человек, 103 из них официально арестованы. По сообщениям СМИ, в ходе антитеррористических операций по всей стране были задержаны еще 39 человек, включая журналистов независимых изданий, активистов и академиков.
Сопредседатель прокурдской партии DEM Тунджер Бакырхан и назначенный судом председатель основной оппозиционной Народно-республиканской партии (CHP) Кемаль Кылычдароглу раскритиковали эти аресты как неприемлемые меры, направленные на ограничение основных прав накануне саммита НАТО. Бакырхан написал в соцсети X: «Используя саммит НАТО как предлог, страна превращена в тюрьму. Мы переживаем период необъявленного военного положения».
Прокуратура Турции ранее заявила, что эти операции не связаны с саммитом, а являются частью действий по разоблачению деятельности боевых групп.
Турция является членом НАТО с 1952 года. ТКП и другие левые группы считают НАТО не просто военным альянсом, а «кровожадным оружием международного капитала» и инструментом установления мирового господства американского империализма. Кроме того, Турция недовольна поддержкой, которую некоторые союзники, особенно под руководством США, оказывают связанным с PKK террористическим организациям, таким как YPG на севере Сирии.
Некоторые недовольные также утверждают, что членство в НАТО мешает стране проводить независимую внешнюю политику. Корреспондент газеты добавил, что некоторые жители Анкары выражают недовольство тем, что ремонт дорог и другие работы по благоустройству проводятся именно ради саммита.