“Moviy akulalar” amaldagi chempion Argentina bilan hayajonli o‘yindan so‘ng turnirdan chiqib ketdi. Darvozabon Vozinha (asl ismi Josimar José Évora Dias) BBC’ga bergan intervyusida: “Bu biz uchun xalqimiz bilan birga bo‘lish juda katta lahza. Biz kattaroq narsani xohlagan edik, ammo keyingi bosqichga chiqa olmadik. Hozir esa shu lahzadan zavqlanib, xalqimiz bilan nishonlaymiz”, dedi.
Bir muxlis BBC’ga bergan intervyusida, u jamoadan minnatdorchilik bildirish uchun kelganini aytdi. Kabo-Verde Jahon chempionatidagi ikkinchi eng kichik davlat bo‘lib, turnirda ilk bor ishtirok etganiga qaramay, Ispaniya va Urugvay kabi kuchli jamoalarga qarshi munosib o‘yin ko‘rsatdi.
Aeroportda muxlislar Vozinha va markaziy himoyachi Piko Lopes kabi yulduzlar nomini qichqirib, futbolkalarga imzo oldi. Bayram Kabo-Verde mustaqillik kuni bilan bir vaqtga to‘g‘ri keldi – orol Portugaliya mustamlakachiligining tugaganiga 51 yil to‘ldi.
Jamoa Jahon chempionatiga 67-o‘rinda kirib kelgan bo‘lsa-da, uchta guruh o‘yinida durang qayd etdi, jumladan Yevropa chempioni Ispaniyani 0:0 hisobida to‘xtatdi. Argentina bilan o‘yinda Messining goliga javoban 1:1 hisobida tenglashdi, qo‘shimcha vaqtda yana gol o‘tkazib yubordi, ammo Sidny Lopes Kabralning ajoyib zarbasi bilan yana tenglikni tiklashga muvaffaq bo‘ldi. Biroq Diney Borgesning avtogoli Argentinani oldinga olib chiqdi.
Murabbiy Pedro Leitao Brito (Bubista) jamoasidan faxrlanishini bildirdi: “Biz kichik davlat bo‘lishimiz mumkin, ammo dunyoning eng kuchli jamoalari bilan o‘ynay olamiz. Bu faxrlanish uchun sabab. Biz o‘z davlatimiz tarixini yozdik.”

Тысячи болельщиков встретили национальную сборную Кабо-Верде по футболу после её исторического выступления на чемпионате мира. Аэропорт столицы Праи превратился в карнавал: фанаты били в барабаны, танцевали, скандировали и размахивали национальными флагами.
«Голубые акулы» вылетели из турнира после захватывающего матча с действующим чемпионом Аргентиной. Вратарь Возинья (настоящее имя Жозимар Жозе Эвора Диас) заявил BBC: «Это великий момент для нас — быть здесь с нашим народом. Мы хотели большего, но не прошли дальше. Сейчас мы просто наслаждаемся моментом и празднуем вместе с нашими людьми».
Одна из болельщиц рассказала BBC, что пришла на встречу, чтобы выразить благодарность команде. Кабо-Верде была второй самой маленькой страной на чемпионате мира и впервые участвовала в турнире, но достойно противостояла таким грандам, как Испания и Уругвай.
Фанаты выкрикивали имена Возиньи и центрального защитника Пико Лопеса, а игроки раздавали автографы на футболках. Празднование совпало с Днём независимости Кабо-Верде — 51 год со дня окончания португальского колониального правления.
Команда вошла в чемпионат мира под 67-м номером в рейтинге, но добилась трёх ничьих в группе, включая нулевую ничью с чемпионом Европы Испанией. В матче с Аргентиной они уступали после гола Месси, но сравняли счёт, затем снова пропустили, но Сидни Лопеш Кабрал забил потрясающий гол, сравняв счёт. Однако автогол Динея Боргеса вывел Аргентину вперёд.
Тренер Педру Лейтан Бриту (Бубиста) гордится командой: «Мы показали, что можем быть маленькой страной, но играть против лучших команд мира. Это повод для гордости. Мы вписали своё имя в историю нашей страны».