Guam va Shimoliy Mariana orollari super tayfun Bavi tomonidan kuchli shamol va yomg'ir ostida qoldi. AQSh Milliy Ob-havo Xizmati (NWS) ma'lumotlariga ko'ra, shamol tezligi soatiga 290 km ga yetgan va ba'zi joylarda 350 km/soatga erishgan.
NWS bu "juda xavfli" bo'ron "halokatli" zarar keltirishi mumkinligi haqida ogohlantirdi, to'lqinlar balandligi 11 metrga yetishi mumkin. AFP agentligiga bergan intervyusida bir rasmiy Shimoliy Mariana orollarida "katta zararlar" haqida xabarlar olinganini aytdi.
G'arbiy Tinch okeani mintaqasi tropik siklonlarga moyil. AQSh orollari uchun bunday kuchli bo'ronlar odatiy bo'lmasa-da, olimlar iqlim o'zgarishi kuchli tayfunlarni tez-tez uchratishiga sabab bo'layotganini ta'kidlamoqda.
Rota oroli (Guamdan shimoliy-sharqda) to'g'ridan-to'g'ri zarba olmoqda. Meriya fuqarolarni "vayron qiluvchi shamollar" ga tayyor bo'lishga chaqirdi va "sharoitlar tezda yomonlashadi, tashqarida bo'lish xavfli" deb ogohlantirdi.
Saipan orolida aeroportda shamol tezligi 161 km/soatdan oshdi. Meteorolog Marcus Landon Aydlettning aytishicha, ko'p odamlar aprel oyidagi Sinlaku tayfunidan beri elektrsiz qolgan. O'shanda 17 kishi halok bo'lgan va 1,5 milliard dollar zarar yetgan edi.
Guamda 170 ming aholi uchun beshta evakuatsiya markazi ochilgan, ularning sig'imi 1700 kishiga mo'ljallangan. Bir markaz allaqachon to'lib, odamlar boshqa joyga yo'naltirilmoqda.
Bavi super tayfun sifatida tasniflangan (shamol tezligi 240 km/soatdan yuqori). NWS super tayfunlarni to'rtinchi yoki beshinchi toifadagi dovullarga tenglashtiradi.
Mahalliy aholi tayyorgarlik ko'rmoqda. 55 yoshli Pinky Cubacub o'z restoranining derazalarini 500 dollarlik fanera bilan yopgan. "Ko'p kun yo'qotishga qurbim yetmaydi. Bu juda og'riqli", deydi u.
Yaponiyalik sayyoh Miku Sakurai, 25 yosh, Tokioga qaytish reysi bekor qilinganini aytdi. "Mehmonxonada qolamiz. Qo'rqaman", dedi u.
Bavi so'nggi o'n yil ichida AQSh hududiga kelgan 11-to'rtinchi yoki beshinchi toifadagi tropik siklon bo'ladi. Bu oldingi 57 yildagi jami ko'rsatkichdan bir ko'p. Kuchli El Niño hodisasi va iliq dengiz sirti harorati bo'ronlarni kuchaytirmoqda.

Гуам и Северные Марианские острова подверглись удару супертайфуна Бави, сопровождающегося ураганными ветрами и проливными дождями. По данным Национальной метеорологической службы США (NWS), скорость ветра достигает 290 км/ч, а порывы — 350 км/ч.
NWS предупредила, что «очень опасный» шторм может вызвать «катастрофические» разрушения, высота волн может достигнуть 11 метров. Представитель властей сообщил AFP о «серьезных повреждениях» на Северных Марианских островах.
Западная часть Тихого океана особенно подвержена тропическим циклонам. Хотя такие сильные штормы нетипичны для американских островов, ученые утверждают, что изменение климата делает мощные тайфуны более частыми.
Остров Рота, расположенный к северо-востоку от Гуама, принимает на себя основной удар. Мэрия призвала жителей готовиться к «разрушительным ветрам», отметив, что «условия быстро ухудшаются, находиться на улице опасно».
На острове Сайпан, к северу от Роты, порывы ветра превысили 161 км/ч. Метеоролог Маркус Лэндон Эйдлетт сообщил Associated Press, что многие жители до сих пор остаются без электричества после тайфуна Синлаку в апреле, который унес жизни 17 человек и нанес ущерб в 1,5 млрд долларов.
На Гуаме, где проживает около 170 000 человек, открыты пять эвакуационных центров в школах, вместимостью до 1700 человек. Один из центров уже заполнен, людей перенаправляют в другие.
Бави классифицирован как супертайфун (скорость ветра превышает 240 км/ч). NWS приравнивает супертайфуны по разрушительной силе к ураганам четвертой или пятой категории.
Местные жители готовятся к удару стихии. 55-летняя Пинки Кубакуб заколотила окна своего кафе на Гуаме фанерой за 500 долларов. «Я не могу позволить себе потерять много дней. Это больно», — сказала она.
Японская туристка Мику Сакураи, 25 лет, рассказала AFP, что ее рейс в Токио был отменен. «Мы останемся в отеле, когда придет шторм. Мне страшно», — призналась она.
Бави станет 11-м тропическим циклоном четвертой или пятой категории, обрушившимся на территорию США за последние десять лет — на один больше, чем за предыдущие 57 лет. Сильный Эль-Ниньо и теплая поверхность океана способствуют усилению штормов.