Nigeriya Tashqi ishlar vazirligi Janubiy Afrikada ikki nigeriyalik fuqaro o'ldirilganini ma'lum qildi. Vazirlik bayonotiga ko'ra, Emeka Charles Iroegbu 28-iyun kuni Pretoriyada politsiya xodimlari tomonidan "shafqatsiz so'roq usullari" qo'llanib o'ldirilgan, Musa Yunana Joe esa o'sha kuni noma'lum shaxslar tomonidan do'koni oldida hujumga uchrab halok bo'lgan.
Ushbu hodisalar Janubiy Afrikada migrantlarga qarshi kayfiyat kuchaygan bir paytda sodir bo'ldi. Hozirgacha 25 mingga yaqin afrikalik fuqaro o'z mamlakatlariga qaytarilgan, shulardan 700 ga yaqini nigeriyaliklar. Janubiy Afrikadagi norozilik namoyishlari ishsizlik va davlat xizmatlaridan foydalanish masalalarida migrantlarni ayblamoqda.
Nigeriya hukumati Janubiy Afrika rejimini "ogohlantirish" ostiga qo'yib, agar "chet elliklarga nisbatan bag'rikenglik va aparteid uslubidagi xatti-harakatlar" to'xtatilmasa, barcha variantlar ochiq qolishini bildirdi. Nigeriya, shuningdek, mamlakatni tark etgan fuqarolari uchun tovon to'lashni talab qilmoqda.
Janubiy Afrika kabinet vaziri Khumbudzo Ntshavheni tovon to'lanmasligini aytib, nigeriyaliklarning giyohvand moddalar uyalarini ko'rsatishlarini taklif qildi. Nigeriya Tashqi ishlar vazirligi bu izohni "qabul qilib bo'lmaydigan" va "nafratli nutq" deb qoraladi.
Nigeriya, shuningdek, Janubiy Afrikadagi norozilik guruhlarini, jumladan March on March va Operation Dudulani, afrikaliklarga qarshi zo'ravonlik va nafratni qo'zg'atishda aybladi. Agar bu holat davom etsa, mintaqaviy va xalqaro sudlarga murojaat qilish mumkinligi haqida ogohlantirdi.
Janubiy Afrikada ishsizlik darajasi 30% dan yuqori bo'lib, so'nggi oylarda migrantlarga qarshi kayfiyat keskin oshgan. Bu mamlakat qo'shni davlatlardan ish qidirib kelganlar uchun asosiy yo'nalish bo'lib qolmoqda.

Министерство иностранных дел Нигерии сообщило об убийстве двух своих граждан в ЮАР на фоне роста враждебности к иностранцам. Согласно заявлению, Эмека Чарльз Ироэгбу был «предположительно убит» 28 июня сотрудниками полиции Претории с применением «жестоких методов допроса», а Муса Юнана Джо в тот же день был атакован неизвестными возле своего магазина.
Эти инциденты произошли на фоне усиления антимигрантских настроений в ЮАР, которые привели к репатриации около 25 000 граждан других африканских стран, включая примерно 700 нигерийцев. Протестующие в ЮАР требуют от властей ужесточения борьбы с нелегальной миграцией, обвиняя иностранцев в отъеме рабочих мест и несправедливом пользовании госуслугами.
Нигерийский МИД заявил, что ставит южноафриканский режим «в известность» и что «все варианты остаются на столе... если не будет решена проблема нетерпимости и апартеидного поведения ЮАР по отношению к иностранцам». Абуджа также требует компенсации за уехавших граждан и начала документирования оставленного ими имущества.
Министр кабинета ЮАР Кхумбудзо Нтшавхени заявила, что компенсации выплачиваться не будут, и предложила нигерийцам продать зарегистрированную недвижимость на местном рынке. Она также добавила: «Нам было бы интересно узнать, где находятся наркопритоны нигерийцев, чтобы мы могли срочно очистить ЮАР от наркотиков».
Нигерийский МИД резко осудил это заявление, назвав его «неприемлемым» и «разжиганием ненависти». Ведомство также обвинило протестные группы, включая March on March и Operation Dudula, в подстрекательстве к насилию и предупредило о возможных региональных и международных судебных исках.
Уровень безработицы в ЮАР превышает 30%, что способствует росту антимигрантских настроений. Страна остается привлекательной для мигрантов из более бедных стран, ищущих работу, часто низкооплачиваемую.