Agentlikning so'nggi bayonotiga ko'ra, bu jismlar yaqinda orbitadan atmosferaga qayta kirgan xorijiy raketa qoldiqlari bilan mos keladi. ASA xalqaro hamkorlar bilan birgalikda ushbu raketani rasman aniqlash ustida ishlamoqda.
Kvinslend o't o'chirish departamenti yakshanba kuni 50 metrlik cheklov zonasini saqlab qolganini va fuqarolarni shubhali narsalarga tegmaslikka chaqirgan. Mahalliy aholiga bunday jismlarni ko'rgan zahoti uzoqlashish va favqulodda xizmatlarni chaqirish tavsiya qilingan.
Internetda bu sharlar kosmik kemalarning yonilg'i baklari bo'lishi mumkinligi va tarkibida yonuvchan yoki reaktiv moddalar qoldiqlari saqlanishi haqida taxminlar paydo bo'ldi. Himoya kostyumidagi ishchilar sharlarni politsiya nazorati ostida xavfli materiallar uchun mo'ljallangan konteynerlarga joylashtirgani xabar qilingan.
Forrest Beach Takeaway egasi Liza Skobining aytishicha, mahalliy jamoa bu jismlarning kelib chiqishiga qiziqish bildirmoqda. U bu voqea odatda tinch bo'lgan hududda hayajon uyg'otganini ta'kidladi.
Bu Avstraliya qirg'oqlarida bunday sirli narsalarning topilishi birinchi marta emas. 2023-yilda Hindiston Pert yaqinidagi G'arbiy Avstraliya plyajida topilgan ulkan metall gumbaz o'zining raketasiga tegishli ekanligini tasdiqlagan edi. 2011-yilda Namibiyada ham shunday sharsimon jism topilgan bo'lib, u raketa yonilg'i baklari deb hisoblangan.

Австралийское космическое агентство (ASA) заявило, что идентифицировало вероятный источник шести больших шаров, обнаруженных на пляже Форрест-Бич в северном Квинсленде. По данным ASA, объекты «похожи на баллоны высокого давления от ракеты-носителя».
Агентство работает с международными партнерами для официального подтверждения типа ракеты. Пожарная служба Квинсленда в воскресенье установила 50-метровую зону отчуждения и призвала граждан не прикасаться к подозрительным предметам.
В интернете появились предположения, что шары могут быть топливными баками космических аппаратов, содержащими остатки легковоспламеняющихся или реактивных веществ. Сообщается, что сотрудники в защитных костюмах поместили шары в контейнеры для опасных материалов под охраной полиции.
Владелица кафе Forrest Beach Takeaway Лиза Скоби отметила, что местное сообщество заинтриговано происхождением объектов. По ее словам, это событие вызвало ажиотаж в обычно тихом районе.
Это не первый случай обнаружения подобных загадочных объектов на побережье Австралии. В 2023 году Индия подтвердила, что гигантский металлический купол, найденный на пляже в Западной Австралии, был частью ее ракеты. Аналогичный шар был найден в Намибии в 2011 году и идентифицирован как топливный бак ракеты.