Vyetnam politsiyasi Xoshimin shahri chekkasidagi ikkita ombordan 23 000 dan ortiq Nike, Adidas, Crocs va Gucci logotipli shippaklarni topdi. Bularning barchasi soxta edi. Ushbu reyd 2 milliard VND (57 559 funt sterling) qiymatidagi tovarlarni musodara qilish bilan yakunlandi.
Xoshimin shahrining sayyohlik tumanidagi bura bozorida xuddi shu soxta shippaklar atigi 30 dollar juftiga sotilmoqda, asl nusxalari esa xorijda 900 dollargacha turadi. Bu yerda Chanel sumkalari, Prada futbolkalari va Rolex soatlari kabi boshqa soxta buyumlar ham mavjud.
Vyetnam uzoq vaqtdan beri hashamatli tovarlarning arzon soxta nusxalari uchun global markaz sifatida tanilgan. Biroq, xalqaro bosim ostida hukumat bu obro'dan qutulishga kirishdi. 7 may kuni hukumat intellektual mulk huquqlarini buzishga qarshi umummilliy reydlarni boshladi.
AQSh Savdo Vakili idorasi aprel oyida Vyetnamni intellektual mulkni himoya qilish bo'yicha "ustuvor xorijiy davlat" deb belgiladi va uni IP huquqlari bo'yicha dunyodagi eng yomon huquqbuzar deb atadi. Bu 13 yil ichida birinchi marta bunday belgi qo'yilishi edi.
Yangi tariflar tahdidi ostida Vyetnam hukumati IP huquqlarini buzish holatlarini o'tgan yilning shu davriga nisbatan kamida 20% ga oshirishga va'da berdi. May oyining o'rtalarida Saigon Square va Ben Thanh bozorlarida kutilmagan tekshiruvlardan so'ng, hukumat soxta tovarlarni musodara qildi va 19 000 dollardan ortiq jarima soldi.
Mahalliy sotuvchilar, masalan, Thanh Truc ismli kiyim sotuvchisi, bu choralarga qaramay, biznes davom etayotganini aytadi. "Inspektorlar kelishidan oldin kimdir hushtak chalib, hammani ogohlantiradi," deydi u. "Ba'zi do'konlar kamroq logotipli mahsulotlarni ko'rsatadi, lekin orqada hali ham zaxira bor."
Vyetnamdagi soxta mahsulotlarning ta'minot zanjiri Xitoyga borib taqaladi, u erda ular ishlab chiqariladi. Ulgurji sotuvchilar Xitoydan mahsulotlarni tanlab, sotib oladi va ularni kichik biznesga tarqatadi. Xitoyga yaqinlik Vyetnamning soxta sanoati uchun qulay omil bo'ldi.
Mahalliy aholi bu kurashga nisbatan ikkilangan. Ba'zi tadbirkorlar, masalan, Thi Nguyen, soxta mahsulotlar ularning huquqlarini buzayotganini va bozorni tartibsiz qilayotganini aytadi. U endi o'z biznesiga ko'proq sarmoya kiritishga va narxlarni oshirishga tayyor. Boshqalar, masalan, Da Nanglik ofis xodimi Huy, soxta mahsulotlarni arzon va qulay deb afzal ko'radi.
SKEMA Business Schooldan Thi Thanh Huong Tranning ta'kidlashicha, soxta mahsulotlar bozorining kuchi iqtisodiy voqeliklarga asoslangan. "Vyetnamliklar bu soxta ekanligini bilishsa ham, haqiqiy narsani sotib olishga puli yo'qligi sababli, bu ular uchun eng mos variant," deydi u. Uning fikricha, hukumat soxta mahsulotlarni butunlay yo'q qila olmaydi, chunki talab doimo mavjud.

Полиция Вьетнама обнаружила более 23 000 пар тапочек с логотипами Nike, Adidas, Crocs и Gucci на двух складах в пригороде Хошимина. Все они оказались подделками. Рейд привел к изъятию товаров на сумму 2 миллиарда вьетнамских донгов (57 559 фунтов стерлингов).
На блошином рынке в туристическом районе Хошимина те же поддельные тапочки продаются всего по 30 долларов за пару, в то время как оригиналы стоят до 900 долларов за рубежом. Здесь также представлены поддельные сумки Chanel, футболки Prada и часы Rolex.
Вьетнам давно известен как мировой центр дешевых подделок предметов роскоши. Однако под международным давлением правительство начало кампанию по избавлению от этой репутации. 7 мая власти запустили общенациональные рейды против нарушений прав интеллектуальной собственности.
В апреле Офис торгового представителя США назвал Вьетнам «приоритетной иностранной страной» из-за «постоянного неспособности решить давние проблемы с защитой ИС» и признал его худшим нарушителем прав ИС в мире. Это первый случай за 13 лет, когда страна получила такой статус.
Под угрозой новых тарифов вьетнамские власти пообещали увеличить количество рейдов по нарушениям ИС как минимум на 20% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В середине мая после внезапных проверок на рынках Saigon Square и Ben Thanh власти изъяли контрафактные товары и наложили штрафы на сумму более 19 000 долларов.
Местные продавцы, такие как Тхань Чук, торгующая одеждой, говорят, что бизнес продолжается, несмотря на меры. «Обычно перед приходом инспекторов кто-то свистит, предупреждая всех», — объясняет она. «Некоторые магазины выставляют меньше товаров с логотипами, но у них все еще есть запас на складе».
Цепочка поставок большинства подделок во Вьетнаме ведет в Китай, где они производятся. Оптовики выбирают, покупают и импортируют товары оптом, а затем распространяют их среди мелких предпринимателей. Близость к Китаю оказалась благоприятной для процветающей индустрии подделок во Вьетнаме.
Местные жители разделились в отношении этой борьбы. Некоторые предприниматели, такие как Тхи Нгуен, считают, что подделки нарушают их права и делают рынок хаотичным. Она планирует инвестировать больше в свой бизнес и повысить цены. Другие, например, офисный работник Хюи из Дананга, предпочитают подделки из-за их дешевизны и удобства.
Тхи Тхань Хыонг Чан, доцент SKEMA Business School, отмечает, что сила рынка подделок обусловлена экономическими реалиями. «Даже если вьетнамцы знают, что это подделка, в условиях, когда у них нет денег на оригинал, это для них наиболее подходящий вариант», — говорит она. По ее мнению, правительство не сможет полностью искоренить подделки, так как спрос всегда будет существовать.