Yevropa kosmik agentligining (ESA) Evklid teleskopi 2024-yilda ishga tushirilgan bo‘lib, u koinot xaritasini tuzish vazifasini bajaradi. Hozirda ESA ushbu teleskop yordamida topilgan eng qadimiy ikki kvazarning tasvirlarini e’lon qildi.
Ushbu kvazarlar koinotning hozirgi yoshining atigi 5% ni tashkil etadigan davrga, ya’ni 670 million yillik bo‘lgan paytiga tegishli. Ular jami 31 ta qadimiy kvazarlardan iborat guruhning bir qismidir.
Tadqiqot yetakchisi Daming Yangning so‘zlariga ko‘ra, ilgari eng yorqin qadimiy kvazarlarning faqat bir nechtasini topish mumkin edi, ammo Evklid katta osmon maydonlarini samarali o‘rganib, ancha xira yorug‘likni ham ushlay oladi. Bu kvazarlarni ovlash uchun noyob vositadir.
Kvazarlarning uzoqligi va harakati qizil siljish (redshift) bilan o‘lchanadi. Bu yorug‘lik manbasining Yerga nisbatan masofasi va harakatini ko‘rsatadi. Koinot kengaygani sari uzoq kvazarlarning yorug‘ligi cho‘ziladi va qizil spektrga siljiydi.
ESA tadqiqotchisi Antonio La Markaning ta’kidlashicha, bu kashfiyot ma’lum bo‘lgan eng qadimiy kvazarlar sonini ikki barobardan ko‘proq oshirdi. Ilgari 7 va undan yuqori qizil siljishli birinchi 10 kvazarni topish uchun astronomlarga o‘n yildan ortiq vaqt kerak bo‘lgan bo‘lsa, Evklid bir yil ichida undan ko‘pini topdi.

Европейское космическое агентство (ESA) опубликовало изображения двух древнейших квазаров, обнаруженных телескопом «Евклид», запущенным в 2024 году для картографирования Вселенной.
Эти квазары относятся к эпохе, когда возраст Вселенной составлял всего 670 миллионов лет, что соответствует первым 5% её текущего возраста. Они являются частью группы из 31 древнего квазара.
Ведущий автор исследования Дамин Янг отметил, что ранее астрономы могли найти лишь несколько самых ярких древних квазаров, но «Евклид» позволяет эффективно сканировать огромные участки ночного неба и улавливать гораздо более тусклый свет. Это уникальный инструмент для охоты за квазарами.
Расстояние и движение квазаров измеряются с помощью красного смещения. По мере расширения Вселенной свет от далёких квазаров растягивается и смещается в красную область спектра.
Исследователь ESA Антонио Ла Марка подчеркнул, что это открытие более чем удваивает количество известных древних квазаров. Если раньше на обнаружение первых 10 квазаров с красным смещением 7 и выше уходило более десяти лет, то «Евклид» нашёл больше за один год работы.