️ UEFA FIFA'ni Amerika Qo'shma Shtatlari hujumchisi Folarin Balogunning diskvalifikatsiyasini bekor qilgani uchun qattiq tanqid qilib, tashkilot "qizil chiziqni kesib o'tganini" aytdi. Bu qaror Jahon chempionati reglamentiga putur yetkazgani ta'kidlandi.
️ Balogun turnirda amerikaliklarning eng yaxshi to'purari bo'lib, 3 ta gol urgan. Uning Bosniya va Gersegovinaga qarshi o'yinda 64-daqiqada VAR aralashuvidan so'ng maydondan chetlatilishi standart qoidalarga ko'ra avtomatik ravishda keyingi o'yinni o'tkazib yuborishni talab qilgan. Biroq, FIFA Belgiyaga qarshi 1/8 final o'yinini o'tkazib yuborish o'rniga, unga bir yillik sinov muddati tayinladi.
️ UEFA qarorni "tushunarsiz va asossiz" deb atab, bu Jahon chempionati halolligi va reglamentiga putur yetkazishini ta'kidladi. Janjal fonida Belgiya qirollik futbol assotsiatsiyasi so'nggi daqiqada shoshilinch apellyatsiya berish huquqiga erishdi.
️ FIFA har ikki tomonni dushanba kuni ertalab dalillar taqdim etishga majbur qildi, shuning uchun Balogunning Sietldagi bo'lajak o'yinda ishtiroki o'zgarishsiz qoladi. Eslatib o'tamiz, diskvalifikatsiyani bekor qilishdan oldin AQSh prezidenti Donald Tramp FIFA prezidenti Janni Infantinoga shaxsan qo'ng'iroq qilgan va keyin Tramp tashkilotni "adolatsizlikni tuzatgani" uchun omma oldida minnatdorchilik bildirgan.
️ Bu voqea FIFA qarorlariga siyosiy aralashuv haqida jiddiy savollar tug'diradi. Tanqidchilarning ta'kidlashicha, Trampning aralashuvi sport boshqaruvining mustaqilligiga putur yetkazadi va FIFAni ikki tomonlama standartlarda ayblashga asos beradi.

️ УЕФА подверг резкой критике решение ФИФА отменить дисквалификацию нападающего сборной США Фоларина Балогуна, назвав это "переходом красной черты". По мнению европейской организации, такой шаг подрывает целостность и регламент чемпионата мира.
️ Балогун является лучшим бомбардиром американцев на турнире (3 гола). Его удаление в матче против Боснии и Герцеговины на 64-й минуте после вмешательства VAR по стандартным правилам должно было привести к автоматическому пропуску следующей игры. Однако вместо этого ФИФА назначила ему год испытательного срока, позволив сыграть в 1/8 финала против Бельгии.
️ В УЕФА назвали решение "непонятным и неоправданным", подчеркнув, что оно подрывает честность соревнований. На фоне скандала Королевская бельгийская футбольная ассоциация в последний момент добилась права подать экстренную апелляцию.
️ ФИФА обязала обе стороны предоставить аргументы в понедельник утром, однако участие Балогуна в предстоящем матче в Сиэтле уже не изменится. Напомним, что отмене дисквалификации предшествовал личный звонок президента США Дональда Трампа главе ФИФА Джанни Инфантино, после чего Трамп публично поблагодарил организацию за "исправление несправедливости".
️ Этот инцидент вызывает серьезные вопросы о политическом вмешательстве в решения ФИФА. Критики утверждают, что звонок Трампа подрывает независимость спортивного управления и создает опасный прецедент двойных стандартов.