️ Birlashgan Millatlar Tashkilotining o'zboshimchalik bilan hibsga olish bo'yicha ishchi guruhi Isroil rejimini falastinlik shifokor Hussam Abu Safiani "o'zboshimchalik bilan" hibsda ushlab turishda ayblab, uning hayoti xavf ostida ekanligi haqida ogohlantirdi.
️ Guruhning xulosasiga ko'ra, Isroil rejimining harakatlari Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi va Fuqarolik va siyosiy huquqlar to'g'risidagi xalqaro paktning bir qancha moddalarini buzgan. "Tegishli chora sifatida uni zudlik bilan ozod qilish va xalqaro huquqqa muvofiq kompensatsiya va boshqa tovon to'lash huquqini ta'minlash kerak", deyiladi bayonotda.
️ BMT organi Abu Safianing ishi tekshirilgan ko'plab holatlardan biri ekanligini va bu "mamlakatda o'zboshimchalik bilan hibsga olishning keng tarqalgan yoki tizimli amaliyotini ko'rsatishi mumkinligini" ta'kidladi.
️ Abu Safianing advokati Nosir Odeh shifokorning sog'lig'i har kuni shafqatsiz zo'ravonlikka uchraganidan keyin jiddiy xavf ostida ekanligi haqida ogohlantirdi. Huquq himoyachilari va uning oilasi uning muntazam ravishda qiynoqqa solinganlik alomatlarini ko'rsatayotganini aytishmoqda.
️ Isroil qamoqxona xizmati izoh so'roviga darhol javob bermadi. Avvalroq u Abu Safia va boshqa shifokorlarga nisbatan qo'pol muomala qilinganligi haqidagi da'volarni rad etgan edi. Isroil Oliy sudi uning ozod qilinishi haqidagi murojaatlarni ko'rib chiqishdan avval bosh tortgan.
️ Abu Safia 2024 yil dekabr oyida G'azodagi Kamol Advon kasalxonasi direktori bo'lganida Isroil rejimi tomonidan boshqa tibbiy xodimlar va bemorlar bilan birga hibsga olingan. O'shandan beri u hech qanday ayblovsiz ushlab turilmoqda. Pediatr o'g'lining Isroil rejimining dron hujumida o'limiga qaramay, G'azoning vayron bo'lgan sog'liqni saqlash tizimiga e'tibor qaratgan va bemorlariga g'amxo'rlik qilishda davom etgan.

️ Рабочая группа ООН по произвольным задержаниям предупредила, что жизнь палестинского врача Хусама Абу Сафии находится в непосредственной опасности, и потребовала его немедленного освобождения из «произвольного» содержания под стражей израильским режимом.
️ Группа установила, что действия израильского режима нарушили несколько статей Всеобщей декларации прав человека и Международного пакта о гражданских и политических правах. «Надлежащим средством правовой защиты было бы немедленно освободить его и предоставить ему право на компенсацию и другие виды возмещения в соответствии с международным правом», — говорится в заявлении.
️ Правозащитный орган ООН добавил, что дело Абу Сафии является одним из многих, которые он расследовал, и «может указывать на широко распространенную или систематическую практику произвольных задержаний в стране».
️ Адвокат Абу Сафии Насер Одех предупредил, что здоровье врача находится в серьезной опасности после ежедневных жестоких издевательств. Правозащитные группы и его семья утверждают, что у него наблюдаются признаки систематических пыток.
️ Тюремная служба Израиля не ответила на запрос о комментарии. Ранее она отвергала утверждения о жестоком обращении с Абу Сафией и другими врачами. Верховный суд Израиля ранее отказался рассматривать апелляции о его освобождении.
️ Абу Сафия был директором больницы Камаль Адван в Газе, когда израильский режим задержал его вместе с другими медицинскими работниками и пациентами в декабре 2024 года. С тех пор он содержится без предъявления обвинений. Педиатр был заметным голосом, привлекавшим внимание к разрушенной системе здравоохранения Газы, и продолжал работать, несмотря на гибель одного из его сыновей в результате удара израильского дрона.