Belgiya Qirollik Futbol Assotsiatsiyasi (RBFA) FIFAning amerikalik futbolchi Folarin Balogunga berilgan qizil kartochka tufayli o‘yinni o‘tkazib yuborish jazosini bekor qilgan qaroriga qarshi chiqishga va’da berdi. Bu qaror Balogunga Belgiyaga qarshi 1/8 final o‘yinida ishtirok etish imkonini beradi.
RBFA bayonotiga ko‘ra, FIFA Balogunning o‘yinni o‘tkazib yuborish jazosini bekor qilishda tegishli tartib-qoidalarga rioya qilmagan. Federatsiya FIFAning harakatlarini “noqonuniy” deb atab, “sport natijasidan qat’i nazar, kelgusi soatlar, kunlar va oylar davomida axloq, adolatli raqobat va futbol manfaatlarini himoya qilish uchun kurashishda davom etadi”.
RBFAning FIFA Apellyatsiya qo‘mitasiga murojaati “qabul qilinishi mumkin emas” deb topildi. Federatsiya FIFAni qarorining asoslarini taqdim etmaganlikda aybladi va AQSh Futbol Federatsiyasiga Balogunning ishtirokiga e’tiroz bildirganini ma’lum qildi.
Balogunning bir o‘yinga diskvalifikatsiyasini bekor qilish haqidagi qaror AQSh prezidenti Donald Trampning FIFA prezidenti Janni Infantino bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri gaplashganidan so‘ng qabul qilindi. Bu siyosiy aralashuv haqida shubhalarni keltirib chiqardi, chunki FIFA odatda Jahon chempionati davomida o‘yin diskvalifikatsiyasini bekor qilmaydi.
Tramp matbuotga bergan intervyusida FIFA qaroriga bevosita ta’sir qilmaganini da’vo qildi: “Men faqat ko‘rib chiqishni so‘radim, chunki bu qoidabuzarlik emas edi”. U hakam Rafael Klausni “juda shubhali” deb atadi.
Infantino esa Tramp bilan suhbatda mustaqil sud organlari ishni hal qilishini tushuntirganini va qarorga aralashmaganini aytdi. Biroq, bu voqealar AQSh terma jamoasining muvaffaqiyatiga siyosiy soya tushirishi mumkin, deya ogohlantirmoqda kuzatuvchilar.

Королевская бельгийская футбольная ассоциация (RBFA) пообещала оспорить спорное решение ФИФА об отмене дисквалификации американского игрока Фоларина Балогуна, что позволило ему выйти на поле в матче 1/8 финала чемпионата мира против Бельгии.
В заявлении RBFA говорится, что ФИФА не соблюла надлежащие процедуры при рассмотрении апелляции на снятие дисквалификации Балогуна, полученной из-за красной карточки в матче с Боснией и Герцеговиной. Федерация заявила, что у нее «нет альтернативы, кроме как оспорить» право Балогуна на участие в предстоящем матче.
«Независимо от спортивного результата этого матча, RBFA глубоко обеспокоена ходом событий и продолжит бороться в ближайшие часы, дни и месяцы в защиту фундаментальных принципов этики, честной конкуренции и интересов футбола в целом», — говорится в заявлении. Апелляция RBFA была признана Апелляционным комитетом ФИФА «неприемлемой».
Решение об отмене дисквалификации Балогуна было принято вскоре после того, как президент США Дональд Трамп напрямую связался с президентом ФИФА Джанни Инфантино. Это вызвало обвинения в политическом вмешательстве, поскольку ФИФА крайне редко отменяет дисквалификации во время чемпионата мира.
Трамп отрицал прямое влияние на решение ФИФА, заявив журналистам: «Все, что я сделал, это попросил пересмотреть, потому что не считал это фолом». Он также назвал судью Рафаэля Клауса «очень подозрительным».
Инфантино заявил, что не участвовал в решении по Балогуну и узнал о нем только после его принятия. Однако наблюдатели предупреждают, что эта ситуация может омрачить успех сборной США, которая под руководством тренера Маурисио Почеттино превзошла все ожидания.