San-Fransiskodagi Kaliforniya okrug sudi sudyasi Breyer, shuningdek, Maskning investorlar sinfini bekor qilish haqidagi iltimosini rad etdi va investorlarning foiz to'lash haqidagi iltimosini qanoatlantirdi. Biroq sudya Maskni e'tiroz bildirilgan tvitlaridan biri bo'yicha javobgar emas deb topdi.
Breyer o'z qarorida: "Garchi so'zlovchi bitim haqida fikrini o'zgartirsa yoki bir lahzalik pushaymon bo'lsa ham, bunday ikkilanishlar jamoatchilikka yolg'on gapirishni oqlamaydi", deb yozdi.
Investorlarning advokati 20 martdagi hakamlar hay'ati qaroridan so'ng zarar miqdori taxminan 2,6 milliard dollarni tashkil qilishi mumkinligini aytgan edi. Maskning advokatlari darhol izoh berishmadi.
Investorlar advokati Mark Molumfi buni ommaviy bozorlardagi investorlar uchun "juda yaxshi kun" deb atadi, chunki hakamlar hay'ati "Maskning tizimni aldashga urinishini rad etdi".
Mask Twitter nomini X ga o'zgartirdi va u endi uning raketa va sun'iy yo'ldosh kompaniyasi SpaceX tarkibiga kiradi. Shuningdek, u Nyu-Yorkdagi Manxettenda Twitter investorlarini dastlabki investitsiyasini oshkor qilishni kechiktirib, aksiyalarni arzon sotib olishga va ularni past narxlarda sotishga majbur qilganlikda ayblanib, sudga tortilmoqda.
Hakamlar hay'ati Maskni 2022 yil 13 va 17 maydagi tvitlari uchun javobgar deb topdi. Birinchi tvitda sotib olish "to'xtatilgan" deb aytilgan, ikkinchisida esa botlar ulushi 20 foizdan yuqori bo'lishi mumkinligi va Twitter bosh direktori buni isbotlamaguncha bitim "davom etolmasligi" aytilgan.
Investorlarning ta'kidlashicha, Mask buni Twitter bilan kelishuvni qayta muzokara qilish yoki undan chiqib ketish uchun qilgan. Ular, shuningdek, birinchi tvit Twitter aksiyalari narxining ikki savdo kuni ichida 18 foizga tushishiga sabab bo'lganini va bu ularga zarar keltirganini aytishdi.
Sudya Breyer 13 may tvitida "yolg'onning jiddiy dalillari" borligini va "hakamlar hay'ati Maskning mavjud kelishuvdan chiqish uchun sababi borligi va botlarni bahona sifatida ishlatgan degan xulosaga kelishi mumkin" deb yozdi.
Sudya Maskning 17 may tvitiga bozor reaktsiyasi yo'qligi sababli investorlarga zarar keltirmagan degan fikriga qo'shildi. Shuningdek, u hakamlar hay'ati a'zolari Maskni "masxara qilgani" va "xabar yuborish" uchun "4.20" raqamini yorqin ko'k rangda ajratib ko'rsatgani haqidagi da'voni rad etdi.
420 raqami marixuana yoki nasha madaniyati bilan bog'liq bo'lib, Mask undan intervyu, tvit va biznes faoliyatida tez-tez foydalanadi. Biroq sudya hakamlar hay'atining Maskga nisbatan tarafkashligi "aqlga sig'maydi" deb hisoblab, ular deyarli to'rt kun muhokama qilgani va ba'zi da'volarda Maskni qo'llab-quvvatlaganini ta'kidladi.

Федеральный судья США Чарльз Брейер отклонил ходатайство Илона Маска, самого богатого человека в мире, об отмене вердикта присяжных, признавших его виновным в мошенничестве в отношении инвесторов Twitter путем попытки снизить цену акций социальной сети после соглашения о покупке за 44 миллиарда долларов.
Окружной судья США Брейер в Сан-Франциско, Калифорния, также отклонил ходатайство Маска о деквалификации класса инвесторов и удовлетворил ходатайство инвесторов о начислении процентов. Однако судья признал Маска невиновным по одному из оспариваемых твитов.
"Даже если у говорящего изменилось мнение или возникло минутное сожаление о сделке, такие колебания не оправдывают ложь инвестиционной общественности", — написал Брейер.
Адвокат инвесторов оценил возможный ущерб после вердикта от 20 марта примерно в 2,6 миллиарда долларов. Адвокаты Маска не ответили на запросы о комментариях.
Адвокат инвесторов Марк Моламфи назвал это "очень хорошим днем" для инвесторов на публичных рынках, поскольку присяжные "отклонили попытку Маска обмануть эту систему".
Маск переименовал Twitter в X, и теперь он входит в его ракетно-спутниковую компанию SpaceX. Он также сталкивается с иском в Манхэттене, Нью-Йорк, где его обвиняют в мошенничестве в отношении инвесторов Twitter из-за слишком долгого нераскрытия своих первоначальных инвестиций, что позволило ему купить акции дешево и заставило их продать по низким ценам.
Присяжные признали Маска ответственным за твиты от 13 и 17 мая 2022 года, в которых он ставил под сомнение, переполнен ли Twitter фейковыми и спам-аккаунтами, известными как боты. Первый твит говорил, что покупка "приостановлена" до выяснения деталей, а второй — что процент ботов может быть намного выше 20% и сделка "не может продолжаться" без доказательств.
Инвесторы заявили, что Маск сделал это, чтобы заставить Twitter пересмотреть свое предложение или позволить ему выйти из сделки. Они также сказали, что первый твит вызвал падение цены акций Twitter на 18% за два торговых дня, что привело к убыткам при продаже акций по сниженным ценам.
Брейер нашел "существенные доказательства ложности" в твите от 13 мая и сказал: "Присяжные могли заключить, что у Маска был мотив выйти из существующей сделки и он использовал ботов как предлог для этого".
Судья согласился с Маском в том, что отсутствие рыночной реакции на твит от 17 мая означает, что он не причинил инвесторам убытков. Он также отклонил утверждение Маска о том, что присяжные "насмехались" над ним и "посылали сообщение", выделив число "4.20" ярко-синим цветом в бланке вердикта.
Число 420 ассоциируется с культурой марихуаны или каннабиса, и Маск часто использовал его в интервью, твитах и деловой деятельности. Однако судья сказал, что "противоречит здравому смыслу" утверждение о предвзятости присяжных, отметив, что они совещались почти четыре дня и поддержали Маска по некоторым претензиям.