Fransiya terma jamoasi hujumchisi Kilian Mbappe va mamlakat futbol federatsiyasi Paragvay senatori Seleste Amarillaning irqiy hujumiga qarshi chiqdi. Senator Paragvayning Jahon chempionatidan chiqib ketishidan so'ng Mbappeni haqorat qilgan edi.
Fransiya futbol federatsiyasi (FFF) dushanba kuni Amarillaga qarshi sudga murojaat qilish uchun prokuraturaga ariza berishini ma'lum qildi. Mbappe esa senatorning ijtimoiy tarmoqlardagi chiqishiga javob berdi.
Mbappe, Fransiyaning Jahon chempionatidagi sardori va eng yaxshi to'purari, Amarillani "jirkanch ayol" deb atadi. FFF esa uning nutqini "mutlaqo jirkanch va qabul qilib bo'lmaydigan" deb baholadi.
27 yoshli Mbappening penaltisi shanba kuni Filadelfiyada bo'lib o'tgan keskin o'yinda Fransiyaning 1:0 hisobidagi g'alabasini ta'minladi va jamoa chorak finalga chiqdi.
Amarilla X platformasida uzoq va haqoratli irqiy nutq yozib, Mbappeni "fransuz bo'lishga urinayotgan mustamlaka kamerunlik" va "yozishni o'rganmagan qo'pol odam" deb atadi. U Paragvay futbolchilari o'yindan keyin Mbappega shapaloq urishi kerakligini qo'shimcha qildi.
Mbappe o'zining qat'iy bayonotida nafaqat o'zini, balki Paragvay futbolchilarini ham himoya qildi: "Seleste Amarilla xonim, siz jirkanch ayolsiz va lavozimingizga noloyiqsiz. Siz Paragvayni ifoda etmaysiz. Butun dunyo sizning beparvoligingiz va irqchiligingiz tufayli futbolchilarning tarixiy harakatlarini unutdi."
FFF Mbappe va barcha qurbonlarni qo'llab-quvvatlab, bu so'zlarni "jinoiy va qoralanishi kerak" deb atadi. Federatsiya Fransiya terma jamoasi o'yinchilari Fransiyani ifoda etishini va mamlakat haqorat qilinayotganini ta'kidladi.
Fransiya payshanba kuni Bostonda Marokashga qarshi chorak final o'yinini o'tkazadi. Les Bleus so'nggi chempionlikni 2018 yilda qo'lga kiritgan va 2022 yilda Qatarda Argentinaga ikkinchi o'rinni egallagan edi.

Нападающий сборной Франции Килиан Мбаппе и национальная федерация футбола выступили против расистской атаки парагвайского сенатора Селесте Амарильи, последовавшей после вылета Парагвая с чемпионата мира.
Федерация футбола Франции (FFF) в понедельник заявила, что подаст заявление в прокуратуру для возбуждения уголовного дела против Амарильи, вскоре после того, как Мбаппе ответил на выпад парагвайки в социальных сетях.
Мбаппе, который ведет сборную Франции на чемпионате мира в качестве капитана и лучшего бомбардира, назвал Амарилью "отвратительной женщиной", а FFF назвала ее тираду "совершенно отвратительной и неприемлемой".
Пенальти 27-летнего игрока стало решающим в напряженном матче, где Франция выиграла 1:0 в Филадельфии в субботу, выйдя в четвертьфинал.
Амарилья написала длинную, полную оскорблений расистскую тираду в X, назвав Мбаппе "колонизированным камерунцем, отчаянно пытающимся выдать себя за француза" и "грубияном, не научившимся писать". Она добавила, что парагвайские игроки должны были ударить его после матча.
Мбаппе ответил решительным заявлением, защищая не только себя, но и игроков Парагвая: "Госпожа Селесте Амарилья, вы отвратительная женщина и недостойны своей должности. Вы не представляете Парагвай. Из-за вашей безрассудности и вопиющего расизма весь мир уже забыл исторические усилия ваших игроков."
FFF заявила, что поддерживает Мбаппе, французских игроков и "всех жертв таких одиозных замечаний", назвав их "преступными и предосудительными". Федерация подчеркнула, что игроки сборной представляют Францию, и это оскорбление страны.
Франция встретится с Марокко в первом четвертьфинале в Бостоне в четверг. "Синие" последний раз выигрывали титул в 2018 году и были финалистами в 2022 году в Катаре.