Save the Children xalqaro xayriya tashkiloti ogohlantirishicha, Sudanning strategik ahamiyatga ega el-Obeid shahri atrofidagi janglar natijasida 5500 dan ortiq bolalar yangi ko'chirilganlar safiga qo'shilgan va minglab boshqalar xavf ostida.
Tashkilot bayonotiga ko'ra, oilalar ko'chirilganlar lagerlari va mahalliy jamoalarga yetib kelar ekan, ular tobora qiyinlashib borayotgan yashash sharoitlariga duch kelmoqda. Ko'pchilik tegishli boshpana, toza suv, tibbiy xizmat va ta'lim olishda qiynalmoqda, haddan tashqari gavjumlik esa allaqachon cheklangan resurslarga qo'shimcha bosim o'tkazmoqda.
El-Obeid yarim milliondan ortiq aholiga ega va shimoliy-g'arbiy Sudan uchun asosiy gumanitar hayot chizig'i bo'lib xizmat qilgan. Shahar Sudan armiyasi va Darfur viloyatini nazorat qiluvchi Tez yordam kuchlari (RSF) o'rtasidagi fuqarolar urushining so'nggi markaziga aylandi.
Hukumatning 5-piyoda diviziyasi joylashgan shahar bir necha oy davomida RSF tomonidan qamal qilingan va tinch aholini o'ldirgan hamda fuqarolik infratuzilmasini vayron qilgan kuchaygan dron hujumlariga uchragan, natijada yoqilg'i va suv tanqisligi yuzaga kelgan.
El-Obeidda oilasi bilan yashovchi fuqaro Emad Save the Children tashkilotiga aytishicha, iyun oyi davomida vaziyat juda qiyin edi – dronlar shahar ichida va atrofida kuchli yog'di. 11 ga yaqin yoqilg'i quyish shoxobchalari, yoqilg'i tankerlari va hatto suv tankerlari nishonga olingan.
Qamal sharoitlari va ichki ko'chishlar tufayli gavjumlik mavsumiy vabo epidemiyasini ham kuchaytirgan. Sudan Sog'liqni saqlash vazirligi tomonidan 300 ta holat tasdiqlangan.
Save the Children, ayniqsa, zo'ravonlik guvohi bo'lgan, yaqinlarini yo'qotgan yoki so'nggi uch yil ichida bir necha marta qochishga majbur bo'lgan bolalardagi o'sib borayotgan psixologik yukdan xavotirda. Tashkilot ma'lumotlariga ko'ra, Sudan bo'ylab ko'chirilgan aholining 55 foizini 18 yoshgacha bo'lgan bolalar tashkil qiladi.
Save the Childrenning Sudandagi direktor o'rinbosari Franchesko Laninoning so'zlariga ko'ra, bolalar uchun ko'chish uyni yo'qotishdan ancha ko'p narsani anglatadi: bu ko'pincha maktab, tibbiy xizmat, toza suv va o'zlarini xavfsiz his qilishlariga yordam beradigan qo'llab-quvvatlash tarmoqlaridan mahrum bo'lishni anglatadi.
Oktyabr oyida RSF jangchilari 18 oylik qamaldan so'ng Darfur poytaxti al-Fasherni egallab olganida, huquq himoyasi guruhlari tinch aholi, jumladan bolalarga nisbatan ommaviy qotillik va jinsiy zo'ravonlik hujjatlashtirgan. Birlashgan Millatlar Tashkiloti va huquq guruhlari el-Obeid ham tez orada shunday taqdirga duch kelishi mumkinligidan ogohlantirgan.
BMT Inson Huquqlari Kengashi dushanba kuni RSFning el-Obeidga kuchaygan hujumlarini qoralovchi rezolyutsiya qabul qildi. Sudan fuqarolar urushi 2023 yil aprelida boshlangan va hozir to'rtinchi yiliga kirgan, minglab odamlarni o'ldirgan va 4,4 million kishini qo'shni mamlakatlarga qochishga majbur qilgan.

Международная благотворительная организация Save the Children предупредила, что более 5500 детей были перемещены в результате боев за стратегический суданский город Эль-Обейд, и тысячи других находятся под угрозой.
По мере прибытия семей в места перемещения и местные сообщества они сталкиваются с все более сложными условиями жизни, говорится в заявлении организации. Многие изо всех сил пытаются получить доступ к адекватному жилью, чистой воде, медицинским услугам и образованию, а переполненность создает дополнительную нагрузку на и без того ограниченные ресурсы.
В Эль-Обейде проживает более полумиллиона человек, и он служил ключевым гуманитарным каналом для северо-западного Судана. Город стал последним очагом гражданской войны между суданской армией и военизированными Силами быстрой поддержки (RSF), контролирующими регион Дарфур.
Город, где базируется 5-я пехотная дивизия правительства, в течение нескольких месяцев находился в осаде RSF и подвергался усиленным атакам беспилотников, которые убили мирных жителей и разрушили гражданскую инфраструктуру, что привело к острой нехватке топлива и воды.
Эмад, гражданский житель Эль-Обейда, рассказал Save the Children, что в июне ситуация была крайне сложной: беспилотники интенсивно атаковали город и его окрестности. Было поражено около 11 автозаправочных станций, топливных цистерн и даже водовозов.
Осадные условия и переполненность из-за внутреннего перемещения также усугубили сезонную вспышку холеры, подтверждено 300 случаев Государственным министерством здравоохранения Судана.
Save the Children особенно обеспокоена растущим психологическим бременем для детей, многие из которых стали свидетелями насилия, потеряли близких или были вынуждены бежать несколько раз за последние три года. По данным организации, дети до 18 лет составляют около 55% перемещенного населения Судана.
Для детей перемещение — это гораздо больше, чем потеря дома, заявил Франческо Ланино, заместитель странового директора Save the Children в Судане. Это часто означает потерю доступа к школе, здравоохранению, чистой воде и сетям поддержки, которые помогают им чувствовать себя в безопасности.
В октябре, когда бойцы RSF захватили столицу Дарфура Эль-Фашер после 18-месячной осады, правозащитные группы задокументировали массовые убийства и сексуальное насилие в отношении мирных жителей, включая детей. ООН и правозащитники предупредили, что Эль-Обейд может вскоре постичь та же участь.
Совет ООН по правам человека в понедельник принял резолюцию, осуждающую усиливающиеся атаки RSF на Эль-Обейд. Гражданская война в Судане началась в апреле 2023 года и сейчас идет четвертый год, унеся тысячи жизней и вынудив 4,4 миллиона человек бежать в соседние страны.