Mikel Merino qo‘shib berilgan vaqtning birinchi daqiqasida gol urdi va Ispaniya dushanba kuni Portugaliyani 1:0 hisobida mag‘lub etib, superyulduz Krishtianu Ronalduning Jahon chempionati faoliyatiga nuqta qo‘ydi.
Merino fau'lga uchragach, tez jarima zarbasini amalga oshirib, darvozaga yugurdi va Ferran Torresning uzatmasidan so‘ng darvozabon Diogo Kostani mag‘lub etdi.
Ispaniya 2010 yilda Janubiy Afrikada yagona Jahon chempionati chempionligini qo‘lga kiritganidan beri ilk bor chorak finalga chiqdi. La Roxa juma kuni Los-Anjeles stadionida AQSh yoki Belgiya bilan o‘ynaydi.
Ronaldo Portugaliyani ketma-ket ikkinchi turnirda chorak finalga olib chiqishga harakat qilgan edi – bu mamlakat ilgari erishmagan yutuq. Buning o‘rniga, uning eng katta sahnadagi faoliyati, ehtimol, xalqaro maydondagi eng ko‘p gol (146) va o‘yin (233) rekordchisi uchun tugadi.
Merino 85-daqiqada zaxiradan maydonga tushdi va uning tezkor harakati Arsenalga may oyida 20 yildan ortiq vaqtdan keyin birinchi Premer-liga chempionligini qo‘lga kiritishda yordam bergan ko‘p qirralilikni namoyish etdi. U jarohatlar tufayli Ispaniya terma jamoasiga kiritilishiga shubha bilan qaragan edi.
Pireney yarim oroli raqiblarining navbatdagi uchrashuvi – ular ilk bor 105 yil oldin Madridda o‘rtoqlik o‘yini o‘tkazgan – Jahon chempionatidagi so‘nggi o‘yinidan keskin farq qildi.
Sakkiz yil oldin Ronaldo Ispaniya bilan 3:3 hisobidagi durang o‘yinda yagona Jahon chempionati xet-trikini qayd etgan edi, bu turnirning eng yaxshi o‘yinlaridan biri hisoblanadi.
41 yoshli superyulduz bu turnirda uchta gol urdi, ammo Ispaniya darvozaboni Unai Simonga qarshi ko‘p imkoniyatga ega bo‘lmadi.
La Roxa yaxshiroq imkoniyatlar yaratgan bo‘lsa-da, qo‘shimcha vaqt va penaltilar kutilayotgan edi, toki Merinoning kechki aralashuvigacha.
Ispaniya ketma-ket oltinchi o‘yinda darvozasi daxlsizligini saqlab, Jahon chempionati rekordini o‘rnatdi va darvozabon Simon o‘zining rekord darajadagi 609 daqiqalik quruq seriyasini uzaytirdi.
Ispaniya Italiya (1990) va Shveytsariya (2006-10) bilan birga bo‘lgan eng ko‘p ketma-ket gol o‘tkazmagan Jahon chempionati o‘yinlari rekordini yangiladi. Ispaniyaning seriyasi 2022 yilgi 1/8 finalda Marokashga penaltilar seriyasida yutqazilgan 0:0 hisobidagi durang bilan boshlangan edi.
Turnirda guruh bosqichini Keyp-Verde bilan 0:0 hisobidagi durang bilan ochgan Ispaniya, keyin chorak finalga chiqish uchun ketma-ket to‘rtta g‘alabani qayd etdi.
Simon avvalgi 517 daqiqalik quruq seriyani payshanba kuni Avstriyani 3:0 hisobida mag‘lub etgan o‘yinda ortda qoldirdi. Mashhur italiyalik darvozabon Valter Zenga 1990 yilda o‘z uyidagi Jahon chempionatida beshta ketma-ket quruq o‘yin bilan standart o‘rnatgan edi.
Simonning quruq seriyasi 2022 yilda Qatarda, Yaponiyaga 2:1 hisobida mag‘lubiyat bilan guruh bosqichini yakunlagan o‘yinda boshlangan edi.
U Portugaliya o‘yiniga faqat to‘rtta seyv bilan kelgan edi – Avstriyaning darvozaga aniq zarbasi bo‘lmagan – va dushanba kuni Arlingtonda Simon birinchi bo‘limda Portugaliyaga qarshi ikkita seyv amalga oshirdi, ikkalasi ham Krishtianu Ronaldoning zarbalaridan.
Bu seyvlarning ikkinchisi ta'sirli sakrash bilan qilingan edi, u havoda bo‘lganida qo‘lini orqaga cho‘zib to‘pni ikki qo‘li bilan ushladi.

Микель Мерино забил на первой минуте добавленного времени второго тайма, и Испания в понедельник обыграла Португалию со счетом 1:0, что, вероятно, поставило крест на карьере суперзвезды Криштиану Роналду на чемпионатах мира.
После нарушения на Мерино он быстро разыграл штрафной, побежал к воротам и пробил мимо вратаря Диогу Кошты после передачи Феррана Торреса.
Испания вышла в четвертьфинал впервые с 2010 года, когда она выиграла свой единственный титул чемпиона мира в ЮАР. Ла Роха сыграет с США или Бельгией в пятницу на стадионе Лос-Анджелеса.
Роналду пытался вывести Португалию в четвертьфинал второй турнир подряд – чего страна ранее не добивалась. Вместо этого его карьера на самой большой сцене, вероятно, завершена для лидера по голам (146) и матчам (233) в международном футболе.
Мерино вышел на замену только на 85-й минуте, и его быстрая игра продемонстрировала универсальность, которая помогла «Арсеналу» выиграть первый за 20 лет титул Премьер-лиги в мае. Из-за травм его участие в составе Испании было под вопросом.
Последняя встреча соперников с Пиренейского полуострова – которые впервые сыграли товарищеский матч в Мадриде 105 лет назад – резко контрастировала с их последним матчем на чемпионате мира.
Восемь лет назад Роналду оформил свой единственный хет-трик на чемпионатах мира в ничьей 3:3 с Испанией, которая считается одной из лучших игр турнира.
41-летняя суперзвезда забила три гола на этом турнире, но не имел много моментов против Унаи Симона из Испании.
Ла Роха создавала лучшие моменты, но дополнительное время и, возможно, пенальти маячили на горизонте до позднего вмешательства Мерино.
Испания установила рекорд чемпионатов мира, не пропустив в шестом матче подряд, а вратарь Симон продлил свою рекордную сухую серию до 609 минут.
Испания побила рекорд Италии (1990) и Швейцарии (2006-10) по количеству матчей чемпионата мира без пропущенных голов подряд. Серия Испании началась с ничьей 0:0 в 1/8 финала 2022 года, когда Марокко прошло дальше по пенальти.
На этом турнире была также неожиданная ничья 0:0 с Кабо-Верде в стартовом матче группового этапа, после чего последовали четыре победы подряд с сухим счетом, что вывело команду в четвертьфинал.
Симон превзошел предыдущий рекорд в 517 минут без пропущенных голов в матче с Австрией (3:0) в четверг. Знаменитый итальянский вратарь Вальтер Дзенга установил стандарт в 1990 году с пятью сухими матчами подряд на домашнем чемпионате мира.
Сухая серия Симона началась в 2022 году в Катаре, после поражения 1:2 от Японии в заключительном матче группового этапа.
Он подошел к игре с Португалией, сделав всего четыре сейва на турнире – у Австрии не было ударов в створ – и в понедельник в Арлингтоне Симон сделал два сейва в первом тайме, оба после ударов Криштиану Роналду.
Второй из этих сейвов был впечатляющим нырком, когда он еще был в воздухе, потянувшись назад, чтобы поймать мяч обеими руками.