Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Turkiyadagi NATO uchrashuvida ittifoqchilarni Rossiyaning kuchayib borayotgan hujumlaridan himoya qilish uchun zarur bo'lgan havo mudofaa tizimlarini yetkazib berishga chaqirishni rejalashtirmoqda.
Rossiya raketalari bir hafta ichida ikkinchi marta Kiyevga zarba berib, turar-joy binolariga kelib tushdi va 50 dan ortiq tinch aholini o'ldirdi. Bu Zelenskiyning murojaatiga qo'shimcha keskinlik bag'ishlaydi.
Anqaradagi sammit Zelenskiyga Donald Tramp bilan muhim uchrashuv o'tkazish va Rossiyaning "shafqatsiz" hujumlari zaiflik belgisi ekanligini, Vladimir Putinni "munosib" tinchlik uchun muzokaralarga bosish kerakligini ta'kidlash imkoniyatini beradi.
Ukrainaning o'zi uzoq masofali dron hujumlarini kuchaytirib, Rossiyadagi neftni qayta ishlash zavodlari va harbiy nishonlarga zarba bermoqda. Bu esa Rossiyada yoqilg'i tanqisligi va elektr uzilishlariga sabab bo'lmoqda.
NATO Bosh kotibi Mark Rutte a'zo davlatlarni "o'z vaznini tortishga" va Ukraina o'z suverenitetini himoya qilish uchun zarur bo'lgan narsalarni olishini ta'minlashga chaqirdi.
Ukraina havo kuchlari har kuni Rossiyaning raketa va dron hujumlari sonini e'lon qiladi. Dushanba kungi hujumda deyarli barcha dronlar to'xtatilgan, ammo raketalarni ushlab qolishda muvaffaqiyatsizlik aniq ko'rindi: birorta ballistik raketa to'xtatilmadi.
Zelenskiyning ta'kidlashicha, Patriot tizimlari dunyoda tanqis va Rossiya ballistik hujumlarini kuchaytirsa, qancha tizim kerak bo'lishi noma'lum. Shuning uchun Ukraina NATO yordami bilan o'zining ekvivalentini ishlab chiqarishni rejalashtirmoqda.
Ukraina dronlari Qrimdagi harbiy logistika, neftni qayta ishlash zavodlari va elektr stansiyalariga deyarli har kuni zarba bermoqda, bu esa elektr uzilishlari, yoqilg'i va oziq-ovqat tanqisligiga olib kelmoqda. Mahalliy aholi vaziyatni "falokatli" deb ataydi.
Zelenskiy NATOga va Trampni ishontirishga harakat qiladi: Ukraina urushda oqimni o'zgartirdi va bosim kampaniyasi yordam bilan Rossiyani tinchlik muzokaralariga majburlashi mumkin.

Президент Украины Владимир Зеленский планирует использовать встречу НАТО в Турции, чтобы призвать союзников предоставить столь необходимые системы ПВО для защиты от усиливающихся российских атак.
Призыв Зеленского звучит с особой интенсивностью после того, как российские ракеты дважды за неделю обрушились на Киев, попав в жилые дома и убив более 50 мирных жителей.
Саммит в Анкаре также даст Зеленскому возможность провести важную встречу с Дональдом Трампом и убедить его, что "жестокие" атаки России — это признак слабости, а не силы, и что Владимира Путина следует принудить к переговорам о "достойном" мире.
Последние удары по Украине происходят на фоне активизации ее собственных дальних атак беспилотниками по России, которые поражают нефтеперерабатывающие заводы и военные цели, вызывая серьезный дефицит топлива и отключения электроэнергии.
Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте призвал государства-члены "внести свой вклад" и обеспечить Украину всем необходимым для защиты суверенитета.
Украинские ВВС ежедневно публикуют сводку о запущенных Москвой ракетах и беспилотниках. В понедельник почти все дроны были перехвачены, но неудача с ракетами была очевидна: ни одна баллистическая ракета не была остановлена.
Зеленский заявил, что системы Patriot в дефиците по всему миру, и неизвестно, сколько их потребуется, если Россия усилит баллистические атаки. Поэтому Украина планирует производить собственный аналог с помощью НАТО.
Украинские беспилотники почти ежедневно наносят удары по военной логистике, НПЗ и электростанциям в Крыму, вызывая отключения электроэнергии, дефицит топлива и продовольствия. Местные жители называют ситуацию "катастрофической".
Зеленский попытается убедить НАТО и Трампа, что Украина переломила ход войны и что ее кампания давления может принудить Россию к переговорам о мире.