AQSh terma jamoasi hujumchisi Folarin Balogunning Jahon chempionati doirasidagi qizil kartochkasi FIFA tomonidan bekor qilinishi butun futbol dunyosida shov-shuvga sabab bo‘ldi. Mutaxassislarning fikricha, bu qaror AQSh prezidenti Donald Trampning sportga aralashish tarixi bilan bog‘liq holda kutilmagan hol emas.
FIFA dushanba kuni Belgiya terma jamoasining Balogun bo‘yicha apellyatsiyasini rad etib, uni “qabul qilib bo‘lmaydigan” deb topdi. Bu qaror Sietlda bo‘lib o‘tgan AQSh va Belgiya o‘rtasidagi pley-off o‘yinidan bir necha soat oldin qabul qilindi.
Balogun Bosniya va Gersegovinaga qarshi 32-tur o‘yinida Tarik Muharemovichning oyog‘iga noqulay qadam qo‘ygani uchun qizil kartochka olgan edi. Bu avtomatik ravishda bir o‘yinga diskvalifikatsiyaga olib kelishi kerak edi. Biroq FIFA yakshanba kuni qizil kartochkani to‘xtatib qo‘yganini e’lon qildi. Bu qaror Trampning FIFA rahbari Janni Infantinoga ishni qayta ko‘rib chiqishni so‘rab qilgan murojaatidan so‘ng qabul qilindi.
Sport sanoati eksperti Simon Chadvikning ta’kidlashicha, bu voqea Trampning FIFAga ta’siri kengayib borayotganini ko‘rsatadi. “Trampning MAGA agendasi butun dunyoga namoyon bo‘ldi, Infantino va FIFA esa daromadlarni ko‘zlamoqda. Bu uzoq vaqtdan beri kutilayotgan voqea edi”, dedi u.
Infantino o‘z bayonotida FIFAning mustaqil sud organlari qarorni mustaqil ravishda qabul qilganini ta’kidladi. “Ha, men AQSh prezidenti bilan Jahon chempionati masalalari haqida muntazam muhokama qilaman va bu borada u bilan gaplashdim. Ammo qaror mustaqil organlar tomonidan qabul qilindi”, dedi u.
Chadvik esa FIFAning uchinchi tomon aralashuvi qoidalari Trampning aralashuvidan so‘ng buzilganini ta’kidladi. “Balogun ishida sodir bo‘lgan narsa juda g‘ayrioddiy va belgilangan axloqiy me’yorlarning buzilishidir. Turnir o‘rtasida qoidalarni o‘zgartirish, maslahatlashmasdan va tartibsiz siyosatchining ta’siri ostida qilish xavfli pretsedent yaratadi”, dedi u.
Bu qaror FIFAga nisbatan norozilik, Belgiyaga qo‘llab-quvvatlash va boshqa murabbiylarning hazil-mutoyibasiga sabab bo‘ldi. Angliya terma jamoasi murabbiyi Tomas Tuxel qizil kartochka berilgan Jarell Quansah haqida: “Bu qarorni kim va qachon bekor qiladi? Qanday asosda? Bu juda g‘alati”, dedi.
FIFAning sobiq prezidenti Zepp Blatter ham tanqidga qo‘shildi: “Qizil kartochkalar siyosiy telefon qo‘ng‘iroqlari bilan bekor qilinmaydi. Ular qoidalar, dalillar va mustaqil organlar tomonidan bekor qilinadi. Agar AQSh prezidenti FIFA prezidentiga aralashsa va o‘yinchi to‘satdan oqlansa, savol tug‘iladi: Qayerga ketyapsan, FIFA? Futbol hech qachon siyosiy kuchning o‘yin maydonchasiga aylanmasligi kerak.”

Буря вокруг чемпионата мира по футболу, вызванная спорным решением ФИФА отменить красную карточку нападающему сборной США Фоларину Балогуну, беспрецедентна, но, по мнению экспертов, не является неожиданной, учитывая историю вмешательства президента США Дональда Трампа в неполитические вопросы.
ФИФА в понедельник отклонила апелляцию Бельгии против отмены дисквалификации Балогуна, назвав ее «неприемлемой», за несколько часов до матча плей-офф США против Бельгии в Сиэтле.
Балогун получил красную карточку за неловкое наступление на лодыжку Тарика Мухаремовича из Боснии и Герцеговины в победном матче 1/32 финала, что автоматически влекло за собой одноматчевую дисквалификацию. Однако ФИФА в воскресенье объявила о приостановке действия красной карточки. Решение было принято после того, как Трамп призвал главу ФИФА Джанни Инфантино пересмотреть дело.
Эксперт в области спортивной индустрии Саймон Чедвик заявил, что этот инцидент подчеркивает расширение влияния Трампа на ФИФА. «Повестка MAGA Трампа теперь полностью видна миру, как и стремление Инфантино и ФИФА к доходам. Это была авария, которая давно ждала своего часа», — сказал он.
Инфантино в своем заявлении настаивал на независимости судебных органов ФИФА, принявших решение об отмене карточки. «Да, я регулярно обсуждаю вопросы, связанные с чемпионатом мира, с президентом США, и по этому вопросу я действительно получил звонок от президента Трампа. Однако решение было принято независимыми органами», — заявил он.
Чедвик, однако, утверждает, что правила ФИФА о вмешательстве третьих сторон были нарушены после вмешательства Трампа. «То, что произошло в деле Балогуна, выглядит крайне нерегулярным и нарушением установленных этических стандартов. Изменение правил в середине турнира без консультаций под влиянием хаотичного политика создает опасный прецедент», — добавил он.
Решение вызвало возмущение против ФИФА, поддержку Бельгии и неизбежный поток шуток от тренеров, задающихся вопросом, могут ли они также обжаловать карточки своих игроков. Тренер сборной Англии Томас Тухель, комментируя удаление Джарелла Куанса, сказал: «Кто отменяет это решение и когда? На каких основаниях? Насколько далеко это зайдет? Это странно для меня».
Даже бывший президент ФИФА Зепп Блаттер присоединился к критике: «Красные карточки не отменяются политическими телефонными звонками. Они отменяются правилами, доказательствами и независимыми органами. Если президент США вмешивается в дела президента ФИФА, и игрок внезапно оправдывается перед матчем плей-офф, вопрос неизбежен: Quo vadis, ФИФА? Футбол никогда не должен становиться площадкой для политической власти».