Jahon chempionati hal qiluvchi bosqichga kirdi. Har bir o‘yin tarix uchun muhim ahamiyatga ega.
Argentina jahon chempionligini himoya qilish uchun Atlantada Misrga qarshi maydonga tushadi. Shu bilan birga, Shveytsariya va Kolumbiya chorak finalga chiqish uchun kurashadi.
Turnir davomida Krishtianu Ronalduning so‘nggi jahon chempionati, hissiyotli 1/8 final chiqishlari, siyosiy bayonotlar va Kilian Mbappening irqchilikka qarshi chiqishi kabi muhim voqealar ro‘y berdi.
Argentina va Misr o‘rtasidagi so‘nggi o‘yin 2008 yilda Qohirada o‘tkazilgan bo‘lib, Argentina 2:0 hisobida g‘alaba qozongan. Lionel Messi o‘sha o‘yinni jarohat tufayli o‘tkazib yuborgan.
Argentina afrikalik raqiblarga qarshi jahon chempionatida ustunlikka ega. Opta superkompyuteri ma'lumotlariga ko‘ra, Argentinaning 90 daqiqada g‘alaba qozonish ehtimoli 69,1 foizni tashkil etadi. Misrning esa 12,3 foiz imkoniyati bor, 18,5 foiz holatda durang qayd etilgan.
Kolumbiya va Shveytsariya o‘rtasidagi so‘nggi o‘yin 2007 yil mart oyida bo‘lib o‘tgan, Kolumbiya 3:1 hisobida g‘alaba qozongan. Opta superkompyuteri Kolumbiyani 41,9 foiz ehtimol bilan favorit deb hisoblaydi, Shveytsariya uchun 28,2 foiz, durang uchun 29,9 foiz.
Futbol afsonasi Krishtianu Ronaldu Portugaliya terma jamoasi safida so‘nggi jahon chempionatini o‘tkazdi. U olti marta jahon chempionatida ishtirok etib, tarixga kirdi. Ronaldu mag‘lubiyatdan so‘ng: “Men jahon chempionatini shunday tark etganimdan afsusdaman. Bor kuchimni berdim, vijdonim toza. Bu mening so‘nggi jahon chempionatim edi, ha”, dedi.
AQSh terma jamoasining jahon chempionatidagi ishtiroki yakunlandi. Belgiya 4:1 hisobida g‘alaba qozonib, chorak finalga chiqdi. Kristian Pulishik to‘pig‘idan jarohat oldi, Matt Frize xatoga yo‘l qo‘ydi. Murabbiy Maurisio Pochettino ham hissiyotlarini yashira olmadi.
Misr bosh murabbiyi Hossam Hasan Argentina bilan o‘yin oldidan matbuot anjumanida Falastin xalqiga qo‘llab-quvvatlash bildirdi. U: “Agar dunyoda Falastin xalqiga dard bildirmaydigan odam bo‘lsa, u odam emas”, dedi.
Fransiya kapitani Kilian Mbappe Paragvay senatori Seleste Amarillaning irqchi so‘zlariga javob qaytardi. Amarilla Mbappeni “mustamlaka qilingan kamerunlik” deb atagan edi. Mbappe uni “jirkanch ayol” deb atadi va uning o‘z lavozimiga noloyiq ekanini aytdi.

Чемпионат мира вступил в решающую стадию, каждый матч несет историческую нагрузку.
Аргентина продолжает защиту титула чемпиона мира в Атланте против Египта, в то время как Швейцария и Колумбия также борются за выход в четвертьфинал.
Турнир продолжает преподносить ключевые моменты: последний чемпионат мира Криштиану Роналду, эмоциональные выходы в 1/8 финала, политические заявления и борьба с расизмом от Килиана Мбаппе.
Две последние встречи Аргентины и Египта состоялись в товарищеском матче в Каире в 2008 году, где Аргентина одержала победу 2:0. Лионель Месси пропустил тот матч из-за травмы.
Аргентина доминирует в матчах с африканскими соперниками на чемпионатах мира. Согласно суперкомпьютеру Opta, вероятность победы Аргентины в основное время составляет 69,1%. Египет имеет 12,3% шансов на сенсацию, 18,5% симуляций завершились ничьей.
Последняя встреча Колумбии и Швейцарии состоялась в марте 2007 года, Колумбия выиграла 3:1. Opta отдает предпочтение Колумбии с 41,9% вероятности победы, у Швейцарии 28,2%, ничья – 29,9%.
Криштиану Роналду провел последний чемпионат мира в своей карьере, завершив историческое выступление на шести турнирах. После поражения Португалии он подтвердил: «Я расстроен, что покидаю чемпионат мира так. Я выложился полностью, моя совесть чиста. Это был мой последний чемпионат мира».
Сборная США завершила выступление на домашнем чемпионате мира после поражения от Бельгии 1:4. Кристиан Пулишич получил травму лодыжки, Мэтт Фриз допустил ошибку. Тренер Маурисио Почеттино также не сдержал эмоций.
Главный тренер Египта Хоссам Хасан перед матчем с Аргентиной выступил с эмоциональным заявлением в поддержку палестинского народа, заявив: «Если кто-то в мире не чувствует боли палестинцев, он не человек».
Капитан Франции Килиан Мбаппе раскритиковал парагвайского сенатора Селесту Амарилью за расистские высказывания. Амарилья назвала Мбаппе «колонизированным камерунцем». Мбаппе назвал ее «отвратительной женщиной, недостойной своей должности».