Bangladeshning janubi-sharqidagi Koks-Bazar qochqinlar lagerlarida kuchli musson yomg‘irlari sababli sodir bo‘lgan ko‘chkilar kamida 9 kishining hayotiga zomin bo‘ldi. Halok bo‘lganlarning 8 nafari rohinja qochqinlari ekani xabar qilinmoqda.
Yakshanba kechki va dushanba ertalabki vaqt oralig‘ida Koks-Bazar tumanidagi to‘rt xil joyda tepalik qismlari qulab tushgan. Uyqudagi odamlarning boshpanalari loy va qoldiqlar ostida qolgan. Qutqaruvchilar 7 ta jasadni topgan, yana bir jasadni esa qochqinlarning o‘zlari topgan, deya ma’lum qildi Koks-Bazar fuqaro muhofazasi xodimi Dollor Tripura.
Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, bir bangladeshlik erkak uyiga tepalik qulashi natijasida halok bo‘lgan. Rohinja qochqini Ali Ahmadning ota-onasi va ukasi uyqu vaqtida boshpana ko‘milib ketishi oqibatida vafot etgan. “Biz 2017-yilda ta’qiblardan qochib, Myanmani tark etgan edik. Endi bu yerda ham oilamni yo‘qotdim va kelajagim nima bo‘lishini bilmayman”, dedi u Reuters agentligiga.
Koks-Bazar dunyodagi eng yirik qochqinlar maskani bo‘lib, 2017-yilda harbiy bosqindan keyin Myanmadan qochgan milliondan ortiq rohinja bu yerda gavjum lagerlarda yashaydi. Aksariyat uylar va boshpanalar bambuk va plastik plitalardan tik, o‘rmonsiz tepaliklarda qurilgan bo‘lib, har yili musson mavsumida ko‘chki va suv toshqinlariga moyil. Birlashgan Millatlar Tashkilotining Qochqinlar bo‘yicha agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2021-2026 yillar oralig‘ida 36 nafar qochqin shunday ko‘chkilarda halok bo‘lgan.
Rasmiylar ko‘chki xavfi bo‘lgan yonbag‘irlardan 1000 ga yaqin qochqinni ko‘chirgan va yana bir necha ming kishini ko‘chirishni rejalashtirmoqda. Meteorologiya departamenti yaqin kunlarda yana kuchli yomg‘ir yog‘ishini bashorat qilmoqda. Myanmaning Raxin shtatida harbiylar va Arakan armiyasi o‘rtasida qayta boshlangan janglar ko‘proq odamlarning chegaradan Bangladeshga o‘tishga urinishi mumkinligi haqida xavotir uyg‘otmoqda. Bangladesh rasmiylari chegara yaqinida odamlar to‘planishi haqidagi xabarlar ortidan kuzatuvni kuchaytirmoqda.

В результате оползней, вызванных сильными муссонными дождями на юго-востоке Бангладеш, погибли по меньшей мере девять человек, в том числе восемь беженцев-рохинджа. Обвалы склонов произошли в четырех местах в лагерях беженцев Кокс-Базар в период с позднего воскресенья до раннего понедельника, похоронив под грязью и обломками укрытия, где спали люди.
Спасатели извлекли семь тел, еще одно было найдено беженцами, сообщил Associated Press Доллар Трипура, сотрудник гражданской обороны округа Кокс-Базар. Полиция сообщила, что один гражданин Бангладеш погиб после обрушения склона холма на его дом.
Беженец-рохинджа Али Ахмед рассказал, что его родители и младший брат погибли, когда их убежище было погребено во время сна. «Мы бежали из Мьянмы в 2017 году, спасаясь от преследований. Теперь я потерял свою семью и здесь, и не знаю, что меня ждет впереди», — сказал он агентству Reuters.
Более миллиона рохинджа живут в переполненных лагерях в Кокс-Базар, крупнейшем поселении беженцев в мире, после бегства из Мьянмы в 2017 году после военной операции. Большинство домов и укрытий построены из бамбука и пластиковых листов на крутых, обезлесенных склонах, что делает их уязвимыми для оползней и наводнений во время ежегодного муссонного сезона. По данным Агентства ООН по делам беженцев, 36 беженцев погибли в аналогичных оползнях в период с 2021 по 2026 год.
Власти переселили около 1000 беженцев из оползнеопасных склонов и планируют переселить еще несколько тысяч. Метеорологический департамент прогнозирует новые сильные дожди в ближайшие дни. Возобновившиеся бои в штате Ракхайн в Мьянме между военными и Армией Аракана вызывают опасения, что больше людей могут попытаться бежать через границу в Бангладеш. Власти Бангладеш усиливают мониторинг на фоне сообщений о скоплении людей у границы.