Hamas deyarli yigirma yillik boshqaruvdan so‘ng G‘azo sektoridagi hukumatini tarqatib, Falastin texnokratik boshqaruv organiga hokimiyatni topshirishini e’lon qildi.
Ushbu qadam AQSH tomonidan qo‘llab-quvvatlangan tinchlik jarayoni to‘xtab qolgan va Isroilning bombardimonlari davom etayotgan bir paytda amalga oshirilmoqda. Tahlilchilarning fikricha, Hamas bu harakati bilan Isroilga bosim o‘tkazish va AQSH prezidenti Trampga guruh tinch qurilishga tayyorligini ko‘rsatishni maqsad qilgan.
Hukumat matbuot idorasi direktori Ismoil al-Tavabta Al-Jazira telekanaliga bergan intervyusida: “Umid qilamizki, bu muhim qadam agressiyani tugatish, genotsidni to‘xtatish, Isroil armiyasining G‘azodan chiqib ketishini ta’minlash va ochlik siyosatiga barham berishga yordam beradi”, dedi.
2025-yil oktabrida kelishilgan sulhdan beri G‘azoda kamida 1005 kishi halok bo‘lgan, 2023-yil oktabridan beri esa umumiy o‘lim soni 73 098 nafarga yetgan. Isroil hali ham qamal qilingan sektorning 70 foizini nazorat qilmoqda.
Hamas ma’muriyati rahbari Muhammad al-Farra iste’foga chiqdi va hokimiyat BMT tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Falastin texnokratik qo‘mitasi NCAGga topshiriladi. NCAG 2026-yil yanvarida BMT Xavfsizlik Kengashining 2803-rezolyutsiyasi asosida tuzilgan va vaqtinchalik organ hisoblanadi.
Biroq Isroil qo‘mita a’zolarining G‘azoga kirishiga hali ruxsat bermagan. NCAG rahbari Shaath qo‘mita faqat zarur shart-sharoitlar yaratilgan taqdirda boshqaruvni o‘z zimmasiga olishga tayyorligini bildirdi.
Isroil tashqi ishlar vaziri Gideon Sa’r Hamasning bu qadamini “hiyla” deb atadi va “Hamas qurollarini saqlab qolar ekan, har qanday fuqarolik hukumati Hamas diktasi ostida ishlaydi”, dedi. Tahlilchi Muhammad Shahada esa bu harakat Isroilning Hamasni ayblashlariga qarshi o‘ylangan qadam ekanini ta’kidladi.

ХАМАС объявил о роспуске своего правительства в секторе Газа после почти двух десятилетий правления и передаче власти новому палестинскому технократическому органу управления.
Этот шаг происходит на фоне того, как поддерживаемый США мирный процесс, приведший к прекращению огня в прошлом году, в значительной степени застопорился, а бомбардировки Израиля продолжаются. Аналитики полагают, что ХАМАС, вероятно, стремится оказать давление на Израиль, демонстрируя президенту Трампу свою готовность передать управление и допустить мирное восстановление Газы.
Исмаил аль-Тавабта, генеральный директор правительственного медиа-офиса, заявил Al Jazeera: «Мы надеемся, что этот важный шаг поможет положить конец агрессии, остановить геноцид, обеспечить вывод израильской армии из сектора Газа и прекратить политику голода».
С момента перемирия, заключенного при посредничестве США в октябре 2025 года, в Газе убито не менее 1005 человек, а общее число погибших с октября 2023 года достигло 73 098. Израиль по-прежнему контролирует около 70% осажденного сектора.
Глава администрации ХАМАС Мухаммед аль-Фарра ушел в отставку, и власть передается Национальному комитету по управлению Газой (NCAG) – палестинскому технократическому органу, поддерживаемому ООН. NCAG был создан в январе 2026 года на основании резолюции 2803 Совета Безопасности ООН.
Однако Израиль пока не разрешил членам комитета въехать в Газу. Глава NCAG Шаат заявил, что комитет готов взять на себя управление только при наличии необходимых условий, включая единую власть и единый правовой механизм.
Глава МИД Израиля Гидеон Саар назвал шаг ХАМАС «трюком» и заявил: «Пока ХАМАС сохраняет оружие, любое гражданское правительство будет действовать по указке ХАМАС». Аналитик Мухаммад Шехада отметил, что это действие направлено на то, чтобы показать Трампу, что Израиль препятствует мирному плану.