Yevropa parlamenti a'zolari FIFA rahbari Janni Infantinoga nisbatan tergov o'tkazishni talab qilmoqda. Bunga sabab – tashkilotning AQSh hujumchisi Folarin Balogunning jahon chempionatidagi diskvalifikatsiyasini bekor qilish bo'yicha misli ko'rilmagan qarori bo'lib, bu qarorga AQSh prezidenti Donald Trampning bosimi ta'sir qilgan bo'lishi mumkin.
Euronews xabariga ko'ra, seshanba kuni bir guruh yevroparlament a'zolari Infantinoning ushbu qarordagi rolini tekshirishni talab qiluvchi tashabbusni boshladi. Yevropa parlamenti tarqatilayotgan maktubda Yevropa Ittifoqi futbol assotsiatsiyalarini FIFAning qaror qabul qilish jarayonini va mumkin bo'lgan siyosiy aralashuvni rasmiy tekshirishni so'rashga chaqirilgan.
Balogun 1 iyul kuni AQShning Bosniya va Gersegovina ustidan qozongan g'alabasida qizil kartochka olgan edi. Odatda bu uning keyingi o'yinda ishtirok eta olmasligini anglatardi. Biroq FIFA dushanba kuni Belgiyaga qarshi o'yin uchun uning diskvalifikatsiyasini bekor qildi. Bunga Trampning ko'p yillar davomida do'stona munosabatda bo'lgan Infantinoga qo'ng'iroq qilgani sabab bo'ldi.
FIFA qaror uning intizom qo'mitasi tomonidan qabul qilinganini ma'lum qildi. Bu zamonaviy jahon chempionatlari tarixida birinchi marta turnir davomida olingan qizil kartochka diskvalifikatsiyaga olib kelmagan holatdir.
Yevropaning futbol boshqaruv organi UEFA bu qarorni "misli ko'rilmagan, tushunarsiz va oqlab bo'lmaydigan" deb atadi. Tramp esa Balogunning ishini qayta ko'rib chiqishni so'raganini tan oldi, ammo hech qanday natijani talab qilmaganini va Infantinoga nima qilishni buyura olmasligini aytdi.
Yevroparlament a'zolari Barri Endryus, Lara Volters va Nils Fuglsang qo'shma bayonotda FIFAning qarorini "sharmandalik va adolatni buzish" deb baholadi. "Sportning go'zalligi uning xolis va shaffof qoidalarga asoslanganidadir. Infantino siyosiy bosimga berilib, kim o'ynashini hal qilganda, bu adolat tuyg'usi yo'qoladi", dedi ular.
Infantino Tramp bilan suhbatini himoya qilib, AQSh prezidentiga masala FIFAning mustaqil sud organlari tomonidan ko'rib chiqilishini aytganini ma'lum qildi. Shveytsariyalik futbol ma'muri Tramp bilan yaqin aloqalarni rivojlantirgan va o'tgan yili unga yangi yaratilgan "FIFA Tinchlik Mukofoti"ni topshirgan edi.

Европейские парламентарии призвали провести расследование в отношении главы ФИФА Джанни Инфантино после беспрецедентного решения организации отменить дисквалификацию на чемпионате мира американского нападающего Фоларина Балогуна, что породило вопросы о том, повлияло ли на это решение давление со стороны президента США Дональда Трампа.
Как сообщает Euronews, группа депутатов Европарламента во вторник выступила с инициативой о расследовании роли Инфантино в этом решении. Письмо, распространяемое в Европарламенте, призывает футбольные ассоциации стран Евросоюза добиваться официального пересмотра ФИФА процесса принятия решений и возможного политического вмешательства.
Балогун, лучший бомбардир сборной США на турнире, получил красную карточку в матче 1 июля против Боснии и Герцеговины, что обычно означает пропуск следующей игры. Однако ФИФА сняла его дисквалификацию на матч против Бельгии в понедельник после того, как Трамп позвонил Инфантино, с которым поддерживает дружеские отношения много лет.
ФИФА заявила, что решение было принято ее дисциплинарным комитетом. Это первый случай в современной истории чемпионатов мира, когда красная карточка, полученная во время турнира, не привела к дисквалификации.
Европейский футбольный союз УЕФА назвал это решение "беспрецедентным, непостижимым и неоправданным". Трамп признал, что попросил ФИФА еще раз рассмотреть дело Балогуна, назвав красную карточку "ужасной", хотя и заявил, что не требовал определенного исхода и не мог указывать Инфантино.
Депутаты Европарламента Барри Эндрюс, Лара Волтерс и Нильс Фугльсанг в совместном заявлении назвали решение ФИФА "позором и извращением правосудия". "Красота спорта в том, что он основан на беспристрастных и прозрачных правилах. Когда Инфантино позволяет политическому давлению определять, кто будет играть, это чувство справедливости исчезает", — заявили они.
Инфантино защищал свой разговор с Трампом, заявив, что сказал американскому президенту, что вопрос рассматривается независимыми судебными органами ФИФА. Швейцарский футбольный администратор развил тесные связи с Трампом и в прошлом году вручил ему новосозданную "Премию мира ФИФА".