Pokiston aviatsiya ma'murlari xabar berishicha, Boeing 737-400 yuk samolyoti 5 ekipaj a'zosi bilan Arabiston dengizi uzra yo‘qolgan. Samolyot K2 Airways kompaniyasiga tegishli bo‘lib, Sharja (BAA) dan Karachiga uchayotgan edi.
Pokiston Aeroportlar Boshqarmasi ma'lumotlariga ko‘ra, samolyot seshanba kuni soat 21:18 da (GMT 16:18) dispetcherlar bilan aloqani yo‘qotgan. Uchuvchi navigatsiya tizimida nosozlik borligini xabar qilgan.
Flightradar24 ma'lumotlariga ko‘ra, samolyot bir daqiqadan kam vaqt ichida 1525 metr balandlikni yo‘qotgan, so‘ngra 30 soniyada 1830 metrga ko‘tarilgan. Keyin esa 11 140 metr balandlikdan deyarli vertikal holda pastga tusha boshlagan. Oxirgi uzatilgan ma'lumotga ko‘ra, u 335 metr balandlikda bo‘lgan va 22 400 fut/minut tezlikda pasayayotgan edi.
Xavfsizlik manbalari Al Jazeera telekanaliga ma'lum qilishicha, qidiruv ishlariga Pokiston harbiy-dengiz kuchlarining kemasi, Pokiston Milliy Yuk Tashish Korporatsiyasining savdo kemasi va ikkita harbiy samolyot jalb qilingan. Hozircha hech qanday qoldiq yoki omon qolganlar topilmagan.
K2 Airways kompaniyasi bayonot berib, “hamkasblarimizning xavfsizligi uchun chin dildan ibodat qilamiz” deya aytgan va qidiruv ishlarida hokimiyat bilan to‘liq hamkorlik qilayotganini bildirgan. Bu samolyot K2 Airways parkidagi yagona samolyot edi.
Agar halokat tasdiqlansa, bu 2020 yil may oyidan beri Pokistondagi birinchi yirik fuqaro aviatsiya halokati bo‘ladi. O‘shanda Pokiston Xalqaro Aviakompaniyasining samolyoti Karachida uchish-qo‘nish yo‘lagiga yetmasdan qulagan va 99 kishidan 97 nafari halok bo‘lgan edi.
27 yillik K2 Airways 737-400 samolyoti 6 ta operatorga xizmat ko‘rsatgan. U 1999 yilda Rossiyaning Aeroflot kompaniyasiga yo‘lovchi samolyoti sifatida yetkazilgan, keyin Garuda Indonesia da uchgan va 2012 yilda Belgiyaning TNT Airways uchun yuk samolyotiga aylantirilgan. 2023 yil iyunida xizmatdan chiqarilib, Fransiyada 10 oy saqlangan. Irish AerCap kompaniyasi 2024 yil aprelida samolyotni qayta faollashtirgan, biroq keyin yana saqlashga qo‘ygan. 2024 yil dekabrida K2 Airways bilan ish boshlagan.
Pokiston Bosh vaziri Shahboz Sharif voqea munosabati bilan qayg‘u izhor qilgan va yo‘qolgan ekipaj a'zolarining oilalariga hamdardlik bildirgan.

Власти Пакистана ведут поиски грузового самолета Boeing 737-400, пропавшего над Аравийским морем с пятью членами экипажа на борту. Самолет, принадлежащий пакистанской авиакомпании K2 Airways, выполнял рейс из Шарджи (ОАЭ) в Карачи.
По данным Управления аэропортов Пакистана, самолет потерял связь с диспетчерами во вторник в 21:18 (16:18 GMT) после сообщения о неисправности навигационной системы.
Данные Flightradar24 показывают, что самолет потерял почти 1525 метров высоты менее чем за минуту, затем поднялся на 1830 метров за 30 секунд, после чего вошел в почти вертикальное снижение с высоты 11 140 метров. Последняя переданная позиция была на высоте 335 метров со скоростью снижения 22 400 футов в минуту (около 400 км/ч).
Источники в службах безопасности сообщили Al Jazeera, что в поисках участвуют корабль ВМС Пакистана, торговое судно Пакистанской национальной судоходной корпорации и два военных самолета. Обломков или выживших пока не обнаружено.
K2 Airways выступила с заявлением, в котором говорится: «Мы продолжаем искренне молиться за безопасность наших коллег», и добавила, что полностью сотрудничает с властями в поисках. Этот самолет был единственным в парке K2 Airways.
Если крушение подтвердится, это станет первой крупной авиакатастрофой в Пакистане с мая 2020 года, когда самолет Pakistan International Airlines разбился, не долетев до взлетно-посадочной полосы в Карачи, в результате чего погибли 97 из 99 человек на борту.
27-летний Boeing 737-400 эксплуатировался шестью операторами. Он был поставлен российской Aeroflot в 1999 году как пассажирский, затем летал в Garuda Indonesia, а в 2012 году был переоборудован в грузовой для бельгийской TNT Airways. В июне 2023 года самолет был выведен из эксплуатации и хранился во Франции около 10 месяцев. Ирландская компания AerCap вновь ввела его в строй в апреле 2024 года, но затем снова поставила на хранение. В декабре 2024 года он начал работу в K2 Airways.