Berlin sudi palliativ yordam shifokorini 15 nafar og‘ir bemorni o‘ldirishda ayblangan ish bo‘yicha o‘z hukmini e’lon qilishga tayyorlanmoqda. Prokuratura eng og‘ir jazoni – umrbod qamoq, birinchi darajali qotillik uchun jazoning og‘irlashtirilgan shartlari, jazo muddatidan keyin profilaktik qamoq va tibbiy amaliyot bilan shug‘ullanishga umrbod taqiqni talab qilmoqda.
41 yoshli nemis shifokori 2021-yil sentabridan 2024-yil iyuligacha uy tashriflari chog‘ida 12 ayol va uch erkakni o‘ldirganlikda ayblanmoqda. Prokuratura uning bemorlarga tibbiy asossiz va ularning roziligisiz o‘limga olib keladigan dorilar aralashmasini in‘eksiya qilganini da’vo qilmoqda.
Qotilliklarni yashirish uchun bir necha marta o‘t qo‘yilgani taxmin qilinmoqda. Shifokor Berlinda og‘ir bemorlarga og‘riqni yengillashtirish va hayot sifatini yaxshilash orqali yordam beradigan ambulator palliativ yordam sohasida ishlagan.
Jabrlanganlarning yoshi 25 dan 94 gacha bo‘lgan. Barchasi og‘ir kasal bo‘lgan, biroq prokuratura ularning o‘limi yaqin orada bo‘lmaganini ta’kidlamoqda. Qarindoshlar sudga ba’zi bemorlarning hali rejalari borligini va yashashni xohlaganliklarini aytishgan.

Берлинский суд готовится вынести приговор по делу врача паллиативной помощи, обвиняемого в убийстве 15 тяжелобольных пациентов. Прокуратура требует максимального наказания — пожизненного заключения, особой тяжести вины (аналог умышленного убийства первой степени), превентивного заключения после отбытия срока и пожизненного запрета на врачебную практику.
41-летний немецкий врач обвиняется в убийстве 12 женщин и трех мужчин во время домашних визитов с сентября 2021 года по июль 2024 года. Прокуратура утверждает, что он вводил пациентам смертельную смесь препаратов без медицинских показаний и без их ведома или согласия.
Предположительно, для сокрытия убийств были устроены несколько поджогов. Врач работал в сфере амбулаторной паллиативной помощи в Берлине, где медицинские бригады помогают тяжелобольным, облегчая боль и улучшая качество жизни.
Возраст предполагаемых жертв варьируется от 25 до 94 лет. Все они были тяжелобольны, но прокуратура утверждает, что их смерть не была неизбежной. Родственники сообщили суду, что некоторые пациенты еще строили планы и хотели жить.
Обвиняемый, находящийся под стражей с августа 2024 года, хранил молчание почти два года, но незадолго до окончания процесса признался в 12 из 15 убийств.