Hindistonning sobiq sudyasi Srinivasan Muralidhar raisligidagi BMT mustaqil tergov komissiyasi Isroilning G'azodagi urushida 20 179 nafar falastinlik bolaning o'ldirilganini aniqladi. 94 betlik hisobot 2023 yil oktyabrdan 2025 yil oktyabrgacha bo'lgan davrni qamrab oladi.
Hisobotda 44 000 dan ortiq bola yaralangani va 58 000 bola yetim qolgani qayd etilgan. Komissiya Isroil kuchlari tomonidan bolalarni nishonga olish, gumanitar yordam blokadasi va tug'ruqxonalarni yo'q qilish holatlari hujjatlashtirilgan.
Muralidhar BMT komissiyasiga 2024 yil noyabrda qo'shilgan. U avval Hindiston Oliy sudida ishlagan va 2020 yilda hukumatga qarshi qarorlari uchun yarim tunda boshqa sudga ko'chirilgan edi.
Hisobot Isroilni genotsidda ayblab, xalqaro jamiyatni Isroilga qurol yetkazib berishni to'xtatishga chaqiradi. Isroil Tashqi ishlar vazirligi hisobotni "tuhmat" deb rad etgan.
Muralidharning so'zlariga ko'ra, Falastin bolalari ataylab nishonga olingan. U Isroilning Hamas bolalarni tirik qalqon sifatida ishlatgani haqidagi da'vosini "afsona" deb atagan.
Hindistonning Isroil bilan harbiy hamkorligi, jumladan Adani guruhi orqali dron ishlab chiqarish, hisobot muallifi uchun noqulay vaziyat yaratgan. Muralidhar esa urushda ishtirok etgan har qanday davlat yoki kompaniya javobgar bo'lishi kerakligini ta'kidlagan.

Комиссия ООН по расследованию под председательством бывшего индийского судьи Шринивасана Муралидхара установила, что Израиль убил 20 179 палестинских детей за два года войны в Газе. 94-страничный доклад охватывает период с октября 2023 по октябрь 2025 года.
В докладе задокументировано более 44 000 раненых детей и около 58 000 осиротевших. Комиссия выявила целенаправленные убийства детей снайперами и дронами, блокаду гуманитарной помощи и уничтожение родильных домов.
Муралидхар присоединился к комиссии в ноябре 2024 года. Ранее он работал в Верховном суде Индии и был переведён в другой суд среди ночи в 2020 году за решения против правительства.
Доклад обвиняет Израиль в геноциде и призывает международное сообщество прекратить поставки оружия. МИД Израиля отверг доклад, назвав его «клеветническим фарсом».
Муралидхар заявил, что палестинские дети были преднамеренно убиты. Он назвал мифом утверждения Израиля об использовании детей в качестве живого щита.
Военное сотрудничество Индии с Израилем, включая производство дронов через группу Adani, создаёт неудобную ситуацию для автора доклада. Муралидхар подчеркнул, что любая страна или компания, участвующая в войне, должна нести ответственность.