Xitoyning janubiy qismida Maysak tropik bo'roni sababli yuzaga kelgan suv toshqinlari natijasida kamida 39 kishi hayotdan ko'z yumdi. Aksariyat qurbonlar Nanning shahridagi to'g'onning yorilishi tufayli halok bo'lgan.
Shahar vitse-meri Ding Vey payshanba kuni matbuot anjumanida qurbonlar sonini e'lon qildi. Avvalroq olti kishi halok bo'lgani xabar qilingan edi, biroq rekord darajadagi yog'ingarchilik suv omborlarini to'ldirib, Guangxi mintaqasidagi shahar va qishloqlarni suv ostida qoldirdi.
Nanningdagi to'g'on yorilishi oqibatida 26 kishi halok bo'lgani aytilmoqda. Mintaqadan 130 mingga yaqin odam evakuatsiya qilingan, suv ostida qolgan hududlarda qutqaruv ishlari uchun dronlar va minglab qayiqlar jalb etilgan.
Guangxi janubida bir necha kun davomida kuchli yomg'ir yog'di. Ba'zi hududlarda jami yog'ingarchilik miqdori 10-40 sm, eng og'ir joylarda esa 90 sm dan oshgan. Milliy meteorologiya markazi ma'lumotlariga ko'ra, bu ko'rsatkichlar rekord darajaga yetgan.
Qutqaruv operatsiyasiga 8 mingdan ortiq odam va 5 ming 700 ga yaqin qayiq jalb qilingan. Qutqaruvchilar kuchli oqim va qoldiqlarga qarshi kurashib, jabrlanganlarga yetib borishga harakat qilmoqda.
Vitse-mer Ding Veyning so'zlariga ko'ra, suvlar pasaymoqda, biroq keyingi ikki kun ichida ba'zi hududlarda yana yomg'ir kutilmoqda. Tozalash va dezinfeksiya ishlari olib borilmoqda, yo'llar ta'mirlanmoqda va 60 mingdan ortiq uyga elektr energiyasi qayta ulangan.
Guangxi provinsiyasidagi Guigang hayvonot bog'ida suv toshqini tufayli to'siqlar buzilib, kamida 100 hayvon, jumladan alpaka, mitti cho'chqalar va zebralar qochib ketgan. Bog' jamoatchilikdan yordam so'rab murojaat qilgan.
Mahalliy madaniyat, sport va turizm byurosi bayonotiga ko'ra, yo'qolgan hayvonlar orasida ikki Shimoliy Amerika yenoti, to'rtta kirpi va o'ttizta tovus bor. Bog' hayvonlarning qo'rqinchli va tajovuzkor bo'lishi mumkinligi haqida ogohlantirgan.

Наводнение, вызванное тропическим штормом Майсак, привело к гибели 39 человек на юге Китая, большинство из них погибли в результате прорыва дамбы в городе Наньнин.
Вице-мэр города Дин Вэй объявил число жертв на пресс-конференции в четверг, резко увеличив предыдущий показатель в шесть человек после того, как рекордные осадки прорвали водохранилища и направили потоки воды через города и поселки в регионе Гуанси.
Прорыв дамбы в Наньнине унес жизни 26 человек, сообщил Дин. Около 130 тысяч человек были эвакуированы из региона, для масштабной спасательной операции задействованы дроны и тысячи лодок.
Сильные дожди обрушивались на южный Гуанси в течение нескольких дней, с совокупным количеством осадков 10-40 см в некоторых районах и более 90 см в наиболее пострадавших районах, сообщил национальный метеорологический центр.
В спасательной операции задействовано более 8 тысяч человек и около 5,7 тысяч лодок, спасатели борются с сильными течениями и мусором, чтобы добраться до пострадавших.
Дин заявил, что паводковые воды отступают, но в ближайшие два дня в некоторых районах ожидаются новые дожди. Проводятся работы по очистке и дезинфекции, ремонтируются дороги, электричество восстановлено более чем в 60 тысячах домов.
По меньшей мере 100 животных, включая альпак, миниатюрных свиней и зебр, сбежали из зоопарка Гуйган в провинции Гуанси после того, как наводнение повредило их вольеры. Зоопарк обратился к общественности за помощью в поиске сбежавших животных.
Среди пропавших — «два североамериканских енота, четыре дикобраза и тридцать павлинов», говорится в заявлении местного бюро культуры, спорта и туризма. Зоопарк предупредил, что некоторые беглецы «могут быть напуганы и потенциально агрессивны».