AQSh va Eron o'rtasidagi harbiy to'qnashuvlar ikkinchi kunga cho'zildi va ularning zaif sulhini yanada taranglashtirdi. AQSh prezidenti Donald Tramp sulh 'tugaganini' e'lon qildi.
AQSh harbiylari chorshanba kuni kechqurun hujumlar Eronning 'Hurmuz bo'g'ozida navigatsiya erkinligiga tahdid solish qobiliyatiga' qaratilganini ma'lum qildi. Markaziy qo'mondonlik (CENTCOM) ma'lumotlariga ko'ra, AQSh 90 ga yaqin harbiy nishonni, jumladan, raketa va dron omborlari hamda Eron qirg'oq chizig'idagi logistika ob'ektlarini nishonga olgan.
Tramp o'zining Truth Social platformasida AQSh hujumlarini 'Erondan kemalarning kechagi bombardimoniga javob' deb atadi va 'agar yana takrorlansa, bu yanada yomonlashadi' dedi.
Eron Islom Inqilobi Qo'riqchilari Korpusi (IRGC) payshanba kuni Quvayt va Bahrayndagi AQSh harbiy bazalariga hujum qilganini ma'lum qildi. Eron armiyasi keyinchalik Quvaytdagi Patriot raketa tizimi, Qatardagi sun'iy yo'ldosh antennasi va Bahrayndagi AQSh harbiy yoqilg'i omborlarini nishonga olganini aytdi.
Quvayt Mudofaa vazirligi raketa va dronlarni tutib olayotganini, Qatar esa 'yuqori xavfsizlik tahdidi' haqida ogohlantirgan. Janglar aprel sulhini uzaytirish va Hurmuz bo'g'ozini asta-sekin qayta ochish bo'yicha kelishilgan memorandumga (MoU) putur etkazmoqda.
AQSh zarbalari Eron shimoli-sharqidagi temir yo'l ko'prigiga va Bushehrdagi harbiy bazaga tegdi. Kamida 14 kishi halok bo'ldi, 78 kishi yaralandi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti va Pokiston mo''tadillikka chaqirdi.

Военные столкновения между США и Ираном продолжились второй день, еще больше напрягая их хрупкое перемирие после того, как президент США Дональд Трамп заявил, что перемирие 'закончено'.
Американские военные заявили поздно вечером в среду, что удары были направлены на 'способность Ирана угрожать свободе судоходства в Ормузском проливе'. Центральное командование (CENTCOM) сообщило, что США поразили около 90 военных целей, включая склады ракет и беспилотников, а также логистические объекты вдоль побережья Ирана.
В своем посте на платформе Truth Social Трамп назвал удары США 'возмездием за вчерашнюю бомбардировку кораблей Ираном' и пригрозил: 'Если это повторится, будет еще хуже!'.
Корпус стражей исламской революции Ирана (КСИР) в четверг заявил, что нанес удары по 'ключевой инфраструктуре и объектам' на базах США в Кувейте и Бахрейне. Позже иранская армия сообщила, что целила в ракетную систему Patriot в Кувейте, спутниковую антенну в Катаре и топливные склады США в Бахрейне.
Министерство обороны Кувейта заявило, что перехватывает ракеты и беспилотники, а Катар объявил 'повышенную угрозу безопасности'. Боевые действия угрожают меморандуму о взаимопонимании (MoU), согласованному в прошлом месяце для продления апрельского перемирия и постепенного открытия Ормузского пролива.
Удары США поразили железнодорожный мост на северо-востоке Ирана и военную базу в Бушере. Погибли по меньшей мере 14 человек, 78 ранены. Генсек ООН и Пакистан призвали к сдержанности.