Hayot sayyoramizning har bir burchagini ajoyib omon qolish strategiyalari bilan egallagan, ammo bu strategiyalar insonning halokatli faoliyati tufayli tobora yo'q qilinmoqda, bu yilgi yo'qolib ketish xavfi ostidagi turlarning qizil ro'yxati ko'rsatdi.
Ko'plab salyangozlar, chig'anoqlar va mollyuskalar okeanlarning ezuvchi chuqurliklarida, suv harorati 450°C ga yetadigan gidrotermal teshiklarda yashashga moslashgan. Ammo qizil ro'yxat uchun o'tkazilgan baholash shuni ko'rsatdiki, faqat chuqur dengiz teshiklarida yashaydigan yuzlab mollyuska turlarining uchdan ikki qismi chuqur dengiz konlari tufayli yo'qolib ketish xavfi ostida.
Olmos qazib olish yana bir ajoyib jonzotni - cho'l yomg'ir qurbaqasini yo'qolib ketish xavfi ostiga qo'ydi. Ko'pchilik qurbaqalar suvga bog'liq bo'lsa, bu qurbaqa deyarli suvsiz yashashga moslashgan. U janubiy Afrika quyoshidan qumga chuqur ko'milib yashirinadi va faqat tunda hasharotlar ovlash uchun chiqadi.
Biroq, kamayib borayotgan turlarni saqlab qolish mumkin, deydi Qizil ro'yxatni ishlab chiqaruvchi Tabiatni Muhofaza Qilish Xalqaro Ittifoqi (IUCN). Yangi ro'yxat Avstraliyaning chiziqli, termit yeyuvchi marsupiali numbati yovvoyi mushuk va tulkilar himoyasi tufayli yo'qolib ketishdan qaytganini ko'rsatadi.
"Yer yuzidagi hayot eng dushman va g'ayrioddiy yashash joylariga moslashgan, ammo butun sayyorada biologik xilma-xillikka bosim kuchaygan sari, hatto eng ajoyib omon qolish strategiyalariga ega jonzotlar ham xavf ostida", dedi IUCN bosh direktori doktor Grethel Aguilar. "Ammo biologik xilma-xillik inqirozidan chiqishning aniq yo'li bor: tabiatni muhofaza qilish ishlaydi. Sayyoramizdagi ajoyib biologik xilma-xillikni himoya qilish orqali biz odamlar va yovvoyi tabiat uchun qulay muhitni saqlab qolishimiz mumkin."
Aprel oyida IUCN yangilanishi imperator pingvinlarini iqlim inqirozi tufayli dengiz muzlari erishi natijasida jo'jalarning ommaviy cho'kishi sababli yo'qolib ketish xavfi ostida ekanligini e'lon qildi.
Gidrotermal teshiklarda yashaydigan 200 dan ortiq mollyuska turlari ma'lum. Ularning ko'plari faqat so'nggi o'n yil ichida kashf etilgan, ammo allaqachon yo'qolib ketish xavfi ostida. Chuqur dengiz minerallarini qidirish va qazib olish cho'kindilarni ko'tarib, hayvonlarni bo'g'adi. Lirapex felix nomli salyangoz Hind okeanidagi kon faoliyati tufayli tanqidiy xavf ostida deb tasniflangan.
Biroq, 30 dan ortiq teshik turlari xavf ostida emas, chunki ular kon qazish taqiqlangan dengiz muhofaza zonalarida yashaydi. Bularga Tinch okeanidagi Mariana olov kamari milliy yovvoyi tabiat qo'riqxonasida yashaydigan Provanna exquisita nomli chiroyli chig'anoqli salyangoz kiradi.
"Ushbu global baholash shuni ko'rsatadiki, teshik mollyuskalari hayvonlar guruhlari orasida eng ko'p xavf ostida bo'lganlardan biridir", dedi IUCN Qizil ro'yxati hamkori Senckenberg Tabiat Tadqiqotlari professori Julia Sigwart. "Bu Xalqaro Dengiz Tuzilmalari Kengashi shu oyda Yamaykada yig'ilayotgan bir paytda muhim ma'lumot beradi." IUCN 2021 yilda chuqur dengiz konlariga moratoriy uchun ovoz bergan.
Cho'l yomg'ir qurbaqasi Janubiy Afrika va Namibiyaning g'arbiy sohilidagi hududida olmos qazib olish va energiya infratuzilmasi kengayishi tufayli zaif deb tasniflangan. Turning virusli videosi uning qichqirig'ini ko'rsatganidan keyin ekzotik uy hayvonlari savdosiga talab ortishi tufayli qurbaqaga qo'shimcha bosim bor.
Numbat haqidagi yaxshi xabar o'n yillik muhofaza ishlaridan so'ng keladi, bu 1970-yillarning oxiridagi atigi 300 tadan bugungi kunda 2000-3000 gacha sonini tiklashga yordam berdi. Numbat Qizil ro'yxatda xavf ostidagidan yaqin xavf ostidaga o'tdi. Yovvoyi mushuk va qizil tulkilar ta'siri o'lja va yirtqichlarga chidamli to'siqlar, shuningdek, Pert hayvonot bog'ida asirlikda ko'paytirish va sog'lom guruhlardan ko'chirish orqali kamaytirildi.
Yana besh avstraliyalik marsupial Qizil ro'yxatda yo'qolgan deb tasdiqlandi, kamida 60 yil davomida kuzatilmagan. Bular cho'qqi dumli, janubiy, shimoliy va kichik mulgaralar (kalamush o'lchamidagi yirtqichlar) va kichik bettong (quyon o'lchamidagi sakrovchi marsupial). Ular yovvoyi mushuk va tulkilar qurboni bo'lgan. Avstraliyada 40 dan ortiq zamonaviy sutemizuvchilarning yo'qolishi qayd etilgan.
"Numbat baholashi shuni ko'rsatadiki, uzoq muddatli muhofaza ishlari samarali; usiz invaziv mushuk va tulkilar Avstraliyaning kichik marsupiallari va mahalliy kemiruvchilarini yo'q qilishda davom etadi", dedi IUCN turlar saqlash komissiyasi Avstraliya marsupiallari va monotremlari guruhi hamraisi professor John Woinarski.
"Davomiy boshqaruv nafaqat numbataning Myrmecobiidae oilasining so'nggi tirik a'zosi sifatida noyob evolyutsion chizig'ini saqlab qolish, balki uning sog'lom ekotizimni saqlashdagi rolini qo'llab-quvvatlash uchun ham muhimdir, chunki u iste'mol qiladigan termitlarni qazish tuproqqa yomg'ir suvining kirib borishini oshiradi va o'rmonlarni himoya qilishga yordam beradi", dedi u.
IUCN Qizil ro'yxati 175,909 turni o'z ichiga oladi, ulardan 49,505 tasi yo'qolib ketish xavfi ostida, ammo ko'plab turlar rasmiy baholanmagan.

Жизнь колонизировала каждый уголок планеты, выработав изобретательные стратегии выживания, но они все чаще подавляются разрушительной деятельностью человека, показал этот годовой красный список исчезающих видов.
Многие улитки, моллюски и лимпаты приспособились к жизни на сокрушительных глубинах океанов у гидротермальных источников, где температура воды может достигать 450°C. Но оценка для красного списка показала, что две трети сотен видов моллюсков, обитающих только на глубоководных жерлах, находятся под угрозой исчезновения из-за глубоководной добычи полезных ископаемых.
Добыча алмазов поставила под угрозу исчезновения еще одно необычное существо — пустынную дождевую лягушку. Большинство лягушек зависят от воды, но эта лягушка эволюционировала так, что почти не нуждается в ней. Она прячется от южноафриканского солнца, зарываясь глубоко в песок, и выходит только ночью на охоту за насекомыми.
Однако сокращающиеся виды можно спасти, заявил Международный союз охраны природы (МСОП), который составляет красный список. Новый список показывает, что намбат, полосатый сумчатый, питающийся термитами, вернулся с грани исчезновения благодаря защите от одичавших кошек и лисиц.
«Жизнь на Земле приспособилась выживать в самых враждебных и необычных местах обитания, но по мере того, как давление на биоразнообразие растет по всей планете, даже существа с самыми изобретательными стратегиями выживания оказываются под угрозой», — заявила д-р Гретель Агилар, генеральный директор МСОП. «Но есть четкий путь выхода из кризиса биоразнообразия: охрана природы работает. Защищая поразительное разнообразие жизни на этой планете, мы можем сохранить гостеприимную среду как для людей, так и для дикой природы».
Обновление МСОП в апреле объявило императорских пингвинов находящимися под угрозой исчезновения из-за массового утопления птенцов в результате таяния морского льда из-за климатического кризиса.
Известно более 200 видов моллюсков, обитающих только на гидротермальных жерлах. Многие из них были обнаружены только за последнее десятилетие, но уже находятся под угрозой исчезновения. Разведка и добыча глубоководных полезных ископаемых поднимают осадки, которые душат животных. Одна улитка, Lirapex felix, классифицируется как находящаяся в критической опасности из-за горнодобывающей деятельности в Индийском океане.
Однако более 30 видов жерл не находятся в опасности, так как они живут в морских охраняемых районах, где добыча запрещена. К ним относится улитка с изящной раковиной Provanna exquisita, обитающая только в национальном заповеднике дикой природы «Огненное кольцо Мариан» в Тихом океане.
«Эта глобальная оценка показывает, что моллюски жерл являются одной из наиболее угрожаемых групп животных», — сказала профессор Джулия Сигварт из Сенкенбергского института исследования природы, партнера Красного списка МСОП, координировавшего оценку. «Это дает важную информацию, поскольку Международный орган по морскому дну собирается на этой неделе на Ямайке». МСОП проголосовал за мораторий на глубоководную добычу в 2021 году.
Пустынная дождевая лягушка классифицируется как уязвимая из-за добычи алмазов и расширения энергетической инфраструктуры в ее ареале вдоль западного побережья Южной Африки и Намибии. Дополнительное давление на лягушку оказывает растущий спрос на экзотических домашних животных после вирусного видео, показывающего ее писк.
Хорошие новости о намбате пришли после десятилетий природоохранной работы, которая помогла восстановить численность с минимума в 300 особей в конце 1970-х до 2000–3000 сегодня. Намбат перешел из категории «исчезающий» в «близкий к уязвимому» в Красном списке. Воздействие одичавших кошек и рыжих лисиц было уменьшено с помощью приманок и ограждений, устойчивых к хищникам, а также разведения в неволе в зоопарке Перта и переселения из здоровых групп.
Еще пять австралийских сумчатых были подтверждены как вымершие в Красном списке, не наблюдавшиеся как минимум 60 лет. Это хохлатохвостая, южная, северная и малая мульгары (хищники размером с крысу) и малый беттонг (прыгающее сумчатое размером с кролика). Вероятно, они стали жертвами одичавших кошек и лисиц. В Австралии зарегистрировано более 40 случаев вымирания современных млекопитающих.
«Оценка намбата показывает, что долгосрочные природоохранные усилия работают; без них инвазивные кошки и лисицы продолжат доводить до вымирания мелких сумчатых и местных грызунов Австралии», — сказал профессор Джон Войнарски, сопредседатель группы МСОП по австралийским сумчатым и однопроходным.
«Постоянное управление жизненно важно не только для сохранения уникальной эволюционной линии намбата как последнего выжившего представителя семейства Myrmecobiidae, но и для поддержки его роли в поддержании здоровой экосистемы, поскольку рытье в поисках термитов увеличивает проникновение дождевой воды в почву, помогая защищать леса», — сказал он.
Красный список МСОП включает 175 909 видов, из которых 49 505 находятся под угрозой исчезновения, хотя многие виды еще не были официально оценены.