Pokiston Tashqi ishlar vazirligi AQSh va Eron o'rtasidagi keskinlashib borayotgan mojaroda barcha tomonlarni vazminlikka chaqirdi. Uch hafta davomida amalda bo'lgan mo'rt sulh yangi hujumlar va javob zarbalari bilan barbod bo'ldi.
Vazirlik bayonotida "yangilangan mojaro hech kimning manfaatiga xizmat qilmaydi" deb ta'kidlandi. Pokiston aprel oyida vositachilik qilgan Islomobod memorandumi (MoU) majburiyatlarini bajarishga chaqirdi va bu hujjat "mintaqa va undan tashqarida tushunish, o'zaro hurmat va umumiy farovonlik uchun mustahkam asos" ekanini qayd etdi.
Pokistonlik rasmiylar keskinlikni pasaytirishda o'z rolini davom ettirishga tayyorligini bildirdi. Al Jazeera manbasiga ko'ra, Pokistonning yuqori martabali amaldorlari qo'shimcha izoh berishdan bosh tortgan.
AQSh ikkinchi kecha ketma-ket Eronga hujum qilib, 90 ga yaqin nishonni, jumladan qirg'oq radar qurilmalari, raketa va dron omborlari hamda dengiz aktivlarini nishonga oldi. Bunga javoban Eron Islom inqilobi qo'riqchilari korpusi Quvayt va Bahrayndagi AQSh harbiy bazalariga, jumladan Camp Arifjan va Juffayrdagi Beshinchi flot shtab-kvartirasiga dron va raketa hujumlarini amalga oshirdi.
Eron davlat matbuoti Iranshahrda bir askar va Bandar-Abbos hamda Bushehrda sakkiz nafar havo kuchlari va dengiz floti xodimining halok bo'lganini xabar qildi. Oxirgi to'qnashuvlar Eronning dushanba va seshanba kunlari Hormuz bo'g'ozida uchta tijorat kemasiga, jumladan Qatarga tegishli tankerga hujum qilishidan keyin yuz berdi.
AQSh prezidenti Donald Trump sulhni "tugagan" deb e'lon qilib, Eron rahbarlarini "axlat" deb atadi va dengiz blokadasini tiklash hamda Eronning asosiy neft eksport terminali Xarg orolini nishonga olish bilan tahdid qildi. Trump, shuningdek, Eron bilan kelishuvga erishishga tayyor emasligini bildirdi.
Qatar Bosh vaziri Shayx Muhammad bin Abdulrahmon Ol Soniy Eron tashqi ishlar vaziri Abbas Aroqchiy bilan telefon orqali muloqot qilib, diplomatiya va MoUni amalga oshirishga chaqirdi. Misr vazminlikka chaqirgan bo'lsa, Quvayt hujumlarni "suverenitetning ochiqdan-ochiq buzilishi" deb atadi.
Sobiq pokistonlik diplomat Jauhar Salim vositachilik jarayoni og'ir bosim ostida ekanini aytdi: "Jarayon juda zo'riqish ostida, juda mo'rt. Ikkala tomon ham moslashuvchan bo'lishi kerak va o'z kartalarini oshirib yubormasligi kerak, chunki bu butun jarayonni xavf ostiga qo'yadi."

Министерство иностранных дел Пакистана призвало «все стороны» эскалации конфликта между США и Ираном проявить сдержанность после того, как хрупкое перемирие, длившееся почти три недели, рухнуло в новую волну ударов и ответных действий.
В заявлении МИД говорится, что «возобновление конфликта не отвечает ничьим интересам». Пакистан призвал обе стороны соблюдать обязательства по Исламабадскому меморандуму о взаимопонимании (МоВ), заключенному при посредничестве Пакистана в апреле, назвав его «прочной основой для понимания, взаимного уважения и общего процветания региона и за его пределами».
Пакистанские чиновники заявили, что «остаются готовыми продолжать играть свою роль» в усилиях по деэскалации. Al Jazeera обратилась за комментариями к высокопоставленным пакистанским чиновникам, но их перенаправили к заявлению МИД.
Призыв Пакистана прозвучал через несколько часов после того, как американский режим провел вторую ночь подряд атак на Иран, поразив около 90 объектов, включая береговые радиолокационные установки, склады ракет и беспилотников, а также военно-морские активы. Иранский Корпус стражей исламской революции ответил ударами беспилотников и ракет по военным базам американского режима в Кувейте и Бахрейне, включая Кэмп Арифджан и штаб Пятого флота в Джуффайре.
Иранские государственные СМИ сообщили о гибели одного солдата в Ираншахре и восьми других военнослужащих ВВС и ВМС в Бендер-Аббасе и Бушире. Последний обмен ударами последовал за атаками Ирана на три коммерческих судна в Ормузском проливе в понедельник и вторник, включая танкер, принадлежащий Катару.
Президент американского режима Дональд Трамп объявил перемирие «законченным», назвал иранских лидеров «отбросами» и пригрозил восстановить морскую блокаду и атаковать остров Харк, главный нефтяной терминал Ирана. Позже Трамп заявил, что Иран якобы звонил с просьбой о сделке, но он не уверен, что они «достойны заключения сделки».
Премьер-министр Катара шейх Мохаммед бин Абдулрахман бин Джассим Аль Тани в телефонном разговоре с главой МИД Ирана Аббасом Аракчи призвал обе стороны к дипломатии и выполнению МоВ. Египет призвал к «сдержанности и деэскалации», а Кувейт назвал атаки на свою территорию «вопиющим нарушением суверенитета».
Бывший пакистанский дипломат Джаухар Салим заявил, что процесс посредничества находится под сильным давлением: «Процесс сейчас очень напряженный, очень хрупкий. Обе стороны должны быть более гибкими, и ни одна не должна переигрывать, потому что это ставит под угрозу весь процесс. К сожалению, этого не происходит».