Prokuratura Xirnni "yomon niyat bilan" harakat qilganlikda ayblaydi. Agar aybdor topilsa, unga 10 yilgacha qamoq jazosi tahdid qilmoqda. Biroq Xirn ayblovlarni rad etib, velosiped sayohati chog‘ida to‘xtab, allaqachon ko‘chib ketayotgan qoplamani qo‘li bilan tegizganini, ammo uni yirtmaganini aytdi.
Xirnning himoyachilari bu ishni AQSh prezidenti Donald Tramp ma’muriyatining ta’mirlash loyihasidagi muvaffaqiyatsizlikdan chalg‘itishga urinishi deb baholamoqda. "Bu ayblov ma’muriyatning o‘z xatolarini boshqalarga yuklashga urinishidir", deyiladi advokatlar bayonotida.
Tramp buyrug‘i bilan 14,7 million dollarga ta’mirlangan hovuz iyun oyida qayta ochilgan edi. Biroq bir necha kun ichida suv yuzasida suv o‘tlari tarqalib, qoplama ko‘chib keta boshladi. Tramp buni buzg‘unchilarga bog‘lab, "korroziv va zararli kimyoviy moddalar" quyilganini da’vo qilgan, ammo hech qanday dalil keltirmagan.
Sud majlisida zal to‘la bo‘lib, ko‘plab tarafdorlar tashqarida kutib turdi. Hovuzdagi muammolar davom etmoqda va Trampning tan olishicha, qoplamani ta’mirlash uchun hovuz yana quritilishi kerak.

Бывший американский олимпиец Дэвид «Дэйви» Хирн (67 лет) не признал вину в федеральном суде по обвинению в вандализме недавно отремонтированного отражающего бассейна у мемориала Линкольна. Трехкратный участник Олимпийских игр по гребле на каноэ, по версии прокуратуры, 19 июня потянул за облицовку дна бассейна, причинив ущерб более чем на 1000 долларов.
Прокуратура утверждает, что Хирн действовал «злонамеренно». Ему грозит до 10 лет тюремного заключения. Хирн отрицает обвинения, заявляя, что остановился во время велопрогулки, дотронулся до уже отслаивающегося покрытия, но не повредил его.
Адвокаты Хирна считают, что дело сфабриковано администрацией президента Дональда Трампа для отвлечения внимания от провального ремонта. «Это обвинение отражает попытку администрации переложить вину за собственные неудачи», — говорится в их заявлении.
Ремонт бассейна стоимостью 14,7 млн долларов был проведен по приказу Трампа. Вскоре после открытия в июне вода позеленела из-за водорослей, а покрытие начало отслаиваться. Трамп бездоказательно обвинил вандалов в использовании «коррозийных химикатов».
Заседание суда прошло при полном зале, десятки сторонников ждали снаружи. Проблемы с бассейном продолжаются: Трамп признал, что его придется снова осушить для ремонта.