Soxta agentlik haqidagi ma’lumotlar o‘tgan yilning oktyabr oyida, prezidentning apparat rahbari Femi Gbajabiamila politsiyaga murojaat qilib, uning imzosi, rasmiy muhrlar va ma’lumotnoma raqamlari soxtalashtirilganini bildirganida oshkor bo‘ldi. Adeniyi Adeyemi Matthew ismli shaxs prezidentlik tomonidan tayinlangan “Prezident xorijiy intervensiyani rag‘batlantirish kengashi” (PFIPC) rahbari ekanligini da’vo qilgan.
Ish bo‘yicha sud majlisi 27 iyul kuni poytaxt Abujadagi sudda ko‘rilishi kutilmoqda. Politsiya Adeyemi va yana ikki shaxsga nisbatan soxtalashtirish, o‘zini boshqa shaxs qilib ko‘rsatish va firibgarlik kabi sakkizta modda bo‘yicha ayblov e’lon qilgan.
Nigeriya prezidenti administratsiyasining 1 iyuldagi bayonotida, Adeyemi tashqi ishlar vazirligidan ruxsatsiz elchilar bilan uchrashgan va mamlakat bosh hisobchisi idorasini PFIPC uchun Markaziy bank va 33 ta tijorat bankida hisob raqamlari ochishga undaganligi ta’kidlangan. Haqiqiy Nigeriya investitsiyalarni rag‘batlantirish kengashi ham PFIPC bilan o‘xshashliklar haqida xabar bergan.
PFIPC nafaqat byudjetga kiritilgan, balki Abujadagi federal kotibiyatda ofis maydoni bilan ham ta’minlangan. Bu Adeyemining qanday qilib kirish huquqiga ega bo‘lganligi haqida savollar tug‘dirgan, ba’zi tanqidchilar esa hukumatning eng yuqori darajadagi amaldorlari bilan til biriktirilgan bo‘lishi mumkinligini taxmin qilmoqda.
Prezident Bola Tinubu 10 iyul kuni mustaqil korruptsiyaga qarshi komissiyaga (ICPC) tekshiruv boshlashni topshirdi. Senatning mustaqil tergov o‘tkazish taklifi esa qabul qilinmadi. Vakillar palatasi esa byudjet va iqtisodiy rejalashtirish vaziri Abubakar Atiku Baguduni so‘roq qilish uchun qo‘mita tuzdi.
Tanqidchilar Tinubu ma’muriyatini ushbu janjalda ishtirok etgan asosiy amaldorlarning munozarali o‘tmishiga ishora qilmoqda. Gbajabiamila 2007-yilda AQShning Jorjiya shtati Oliy sudi tomonidan advokatlik faoliyatidan uch yilga chetlashtirilgan edi. Bagudu esa 2003-yilda Texasdagi federal qamoqxonada olti oy o‘tkazgan va sobiq diktator Sani Abachaga yordam berishda ayblangan.
So‘nggi janjal Tinubuga yanvar oyidagi saylovlar oldidan qo‘shimcha bosim o‘tkazmoqda. Sobiq vitse-prezident Atiku Abubakar mustaqil tergov komissiyasi tuzishni talab qilgan.

Включение фиктивного федерального органа в бюджет Нигерии на 2026 год с выделением 1,3 миллиарда найр (около 705 248 фунтов стерлингов) вызвало политический шторм в крупнейшей демократии Африки накануне январских всеобщих выборов.
О поддельном агентстве стало известно в октябре прошлого года, когда глава администрации президента Феми Гбаджабиамила написал в полицию, заявив, что его подпись, официальные печати и регистрационные номера были подделаны Аденийи Адейеми Мэттью, который утверждал, что назначен президентом руководителем Президентского совета по продвижению иностранного вмешательства (PFIPC).
Дело должно быть рассмотрено в суде столицы Абуджи 27 июля, более чем через шесть месяцев после того, как полиция предъявила Адейеми и двум другим лицам обвинения по восьми пунктам, включая подделку документов, самозванство и мошенничество.
В заявлении администрации президента от 1 июля также утверждается, что Адейеми встречался с послами без ведома министерства иностранных дел и ввел в заблуждение офис главного бухгалтера страны, заставив его открыть счета для PFIPC в центральном банке и 33 коммерческих банках. Реальный Нигерийский совет по продвижению инвестиций также сообщил о сходстве с PFIPC.
PFIPC не только был включен в бюджет, но и получил офисные помещения в федеральном секретариате в Абудже, огромном комплексе, где расположены штаб-квартиры государственной службы Нигерии и многих министерств и ведомств. Это вызвало вопросы о том, как Адейеми получил доступ, причем некоторые критики предполагают сговор с чиновниками на самых высоких уровнях правительства.
Президент Бола Тинубу 10 июля поручил Независимой комиссии по борьбе с коррупцией (ICPC) начать расследование. Предложение Сената о независимом расследовании не прошло. Палата представителей создала комитет для допроса министра бюджета и экономического планирования Абубакара Атику Багуду.
Критики администрации Тинубу указывают на спорное прошлое ключевых чиновников, упомянутых в скандале. Гбаджабиамила в 2007 году был отстранен от адвокатской практики в Атланте на три года. Багуду провел шесть месяцев в федеральной тюрьме в Хьюстоне в 2003 году за соучастие в хищениях бывшего диктатора Сани Абачи.
Последний скандал усилил давление на Тинубу перед январскими выборами. Бывший вице-президент Атику Абубакар призвал создать независимую комиссию по расследованию.