Shimoliy Irlandiyada lojalistlar tomonidan qurilgan gulxan tepasiga masjid maketi o‘rnatilishi politsiya tomonidan nafrat jinoyati sifatida tergov qilinmoqda. Buyuk Britaniya politsiyasi payshanba kuni ushbu holatni “nafrat asosidagi jinoiy huquqbuzarlik” deb atadi.
Moygashel shahridagi gulxan ustida arab tilida “Islom fashizmi” yozuvi tushirilgan masjid nusxasi joylashtirilgan. Shuningdek, “Chegaralarimizni himoya qiling” va “Radikal islom tahdidiga barham bering” yozuvlari ham bor. Gulxan 11-iyul kuni “O‘n birinchi kecha” munosabati bilan yoqilishi rejalashtirilgan.
Politsiya 56 yoshli erkakni hibsga olgan va vaziyatni baholashda davom etmoqda. Mahalliy siyosatchilar, diniy rahbarlar va inson huquqlari tashkilotlari bu harakatni qattiq qoraladi. Buyuk Britaniyaning Shimoliy Irlandiya bo‘yicha kotibi Xilari Benn buni “jirkanch va qo‘rqoq qo‘rqitish akti” deb atadi.
Gulxan tashkilotchilari “Moygashel Bonfire Association” bu harakatni “nazoratsiz noqonuniy ommaviy immigratsiyaga qarshi siyosiy norozilik” ekanligini ta’kidladi. Ular bu namoyish hech bir shaxsga qaratilmaganligini, faqat mafkura va hukumat siyosatiga qarshi ekanligini bildirdi.
Amnesty International bu namoyishni “musulmonlarga qarshi nafratni qo‘zg‘atishga urinish” deb baholadi. Mahalliy protestant va katolik arxiyepiskoplari bu harakatni “haddan tashqari haqoratli” deb atab, musulmon fuqarolarga hurmat ko‘rsatishga chaqirdi.
Demokratik Birlik Partiyasi (DUP) lojalistlarning an’analarini nishonlash huquqini tan oldi, ammo gulxanlarga bayroq va timsollarni qo‘yish an’ananing bir qismi emasligini ta’kidladi. Ulster Birlik Partiyasi rahbari Jon Berrouz esa bu harakat Shimoliy Irlandiyaning obro‘siga putur yetkazishini aytdi.

Полиция Северной Ирландии расследует установку макета мечети на лоялистском костре как преступление на почве ненависти. Инцидент произошел в городе Мойгашел графства Тирон, где на вершине пирамиды из поддонов была размещена модель мечети с надписью на арабском «Исламский фашизм».
Правоохранители сообщили, что 56-летний мужчина был арестован и остается под стражей. Костер планируется поджечь в ночь на 11 июля в рамках празднования «Одиннадцатой ночи», предшествующей «Двенадцатому» — ключевому событию для протестантской общины.
Организаторы из Moygashel Bonfire Association заявили, что это «политический протест» против «неконтролируемой нелегальной массовой иммиграции». Они подчеркнули, что акция не направлена против отдельных лиц, а против идеологии и государственной политики.
Министр по делам Северной Ирландии Хилари Бенн назвал произошедшее «отвратительным и трусливым актом запугивания». Amnesty International охарактеризовала это как «вульгарную демонстрацию» и «попытку разжечь антимусульманскую ненависть».
Протестантский архиепископ Джон Макдауэлл и католический архиепископ Эмон Мартин выступили с совместным заявлением, осудив инцидент как «крайне оскорбительный» и призвав к уважению к мусульманам.
Политические партии, включая Демократическую юнионистскую партию (DUP) и Ольстерскую юнионистскую партию (UUP), осудили установку макета, подчеркнув, что это не является частью традиции и вредит репутации региона.