G‘azo shahrida 65 yoshli falastinlik yordamchi Muhammad al-Vohidiy seshanba kuni Isroil havo hujumida halok bo‘ldi. U Misr Qo‘mitasining G‘azodagi yuqori lavozimli xodimi bo‘lib, urush davrida gumanitar yordamni muvofiqlashtirgan.
Isroil raketasi al-Vohidiy ketayotgan taksiga zarba berdi. Hujumda yana uch kishi, jumladan, 8 va 10 yoshli ikki aka-uka halok bo‘ldi. Isroil harbiylari Hamas jangarisiga zarba berilganini va tinch aholining o‘limi haqidagi da’volarni tekshirayotganini bildirdi.
Al-Vohidiy urushdan oldin ingliz tili o‘qituvchisi bo‘lib ishlagan. So‘nggi ikki yarim yil davomida u favqulodda oziq-ovqat yordamini muvofiqlashtirgan, ko‘chirilgan oilalar uchun lagerlar tashkil etgan va ko‘p marta ko‘chirilgan jamoalarga yordam yetkazgan.
U G‘azo bo‘ylab tarqalgan boshpanalarda tanish yuzga aylangan, chunki ofisdan emas, balki dalada ishlashni afzal ko‘rgan. Ko‘ngillilar uni yordam tarqatish nuqtalarida muntazam bo‘lishini, ko‘chirilgan oilalar bilan gaplashishini ta’kidlashadi.
So‘nggi haftalarda al-Vohidiy G‘azo shahri, Dayr al-Balah va al-Mavasiy hududlarida Jahon Kubogi o‘yinlarining ommaviy namoyishlarini tashkil etishda yordam bergani bilan tanilgan. Misr terma jamoasining o‘yinlari katta olomonni jalb qilgan.
U Argentinaga qarshi o‘yindan bir necha soat oldin o‘ldirilgan. Faol Muhammad Hmeid shunday yozgan: “U shunchaki yordamchi emas edi. U har kuni ko‘chirilganlar va hamma narsasini yo‘qotganlar uchun eshikni ochadigan umid eshigi edi.”
Al-Vohidiyning o‘limi G‘azoda gumanitar xodimlar xavf ostida qolayotganini ko‘rsatadi. BMT ma’lumotlariga ko‘ra, urush boshlanganidan beri kamida 593 nafar yordamchi halok bo‘lgan, shulardan 8 nafari sulhdan keyin.

В Газе 65-летний палестинский гуманитарный работник Мухаммед аль-Вахиди погиб во вторник в результате израильского авиаудара. Он был высокопоставленным сотрудником Египетского комитета помощи в Газе, координировавшим гуманитарные усилия во время войны.
Израильская ракета поразила такси, в котором ехал аль-Вахиди. В результате погибли еще три человека, включая двух братьев 8 и 10 лет. Израильские военные заявили, что нанесли удар по боевику ХАМАС, и проверяют сообщения о гибели мирных жителей.
До войны аль-Вахиди работал учителем английского. Последние два с половиной года он координировал экстренную продовольственную помощь, создавал лагеря для перемещенных семей и доставлял помощь общинам, пострадавшим от многократных перемещений.
Он стал знакомым лицом в убежищах по всей Газе, предпочитая работать на местах, а не в офисе. Волонтеры описывают его как человека, регулярно присутствовавшего на пунктах раздачи помощи и общавшегося с семьями.
В последние недели аль-Вахиди стал известен благодаря организации публичных показов матчей чемпионата мира в Газе, Дейр-эль-Балахе и Аль-Маваси. Матчи сборной Египта привлекали большие толпы.
Он был убит за несколько часов до матча Египта с Аргентиной. Активист Мухаммед Хмейд написал: «Он был не просто работником гуманитарного комитета. Он был дверью к надежде, которая открывалась каждый день для перемещенных и потерявших все».
Смерть аль-Вахиди подчеркивает риски для гуманитарных работников в Газе. ООН сообщила о гибели не менее 593 таких работников с начала войны, включая 8 после перемирия.